Kako bi riješili problem sve većeg broja djece bez roditeljskog staranja, Centar za socijalni rad u Brčko distriktu - uputio je poziv zainteresovanim porodicama za hraniteljstvo.
Brčko distrikt nema dom za nezbrinutu djecu, pa se mališani koji su izuzeti iz porodica- ili su po nekom drugom osnovu bez roditeljskog staranja, smještaju u Domove širom BiH, a privremeno rješenje su hoteli i moteli u distriktu.
Denis Šehanović, sekretar Crvenog križa Brčko distrikta pomogao je u zbrinjavanju na desetine mališana bez roditeljskog staranja u Distriktu.
„Tužilaštvo i centar za socijalni rad se bave procesom, izuzimaju dijete iz porodice, a crveni krst je dužan da odmah reaguje i obezbijedi privremeni smještaj dok se ne obezbijedi trajni smještaj“, kaže Šehanović
„Kako je istaknuto iz Pododjeljenja za socijalnu zaštitu brčko distrikta na jednoj od prethodnih sjednica, brčko distrikt nema ustanovu za zbrinjavanje djece bez roditeljskog staranja. Djeca se smještaju u hotlu koji nije adekvatan za pružanje te vrste zaštite“
Zbog toga je brčanski Centar za socijalni rad uputio poziv porodicama za smještaj djece bez roditeljskog staranja.
“Na ovaj poziv mogu se priijaviti svi zainteresovani građani Brčko distrikta koji žele da otvore svoj dom djetetu bez rodteljskog staranja. Porodica koja želi da se bavi uslugama zbrinjavanja djece, za koju je prevshodno izvršena procjena stručnog tima organa odnosno starateljstva i koja ispunjava i druge zakonom propisane uslove, takođe ostvaruje i pravo na novčanu naknadu za izdržavanje korisnika odnosno djeteta”
Ipak, baš kao i u ostatku Bosne i Hercegovne, i u Brčkom je sve manje hranitelja. Od osnivanja distrikta evidentiran je samo jedan hranitelj koji je pružao dom djeci sa kojom nije u srodničkim vezama
„Biti hranjitelj velika je odgovornost. U vremenu u kom živimo sve je više nesređenih porodica, porodica sa problemima i onda se ljudi teško odlučuju da pruže dom nekom, da pruže ono što možda ne mogu ni svom djetetu“, mišljenja je psihologinja Vesna Zekić
Stabilno i sigurno okruženje od suštinske je važnosti za djecu u riziku, zbog čega se u ovo pitanje uključio i NVO sektor.
„Proni centar će drugi put učestvovati sa mladima u posebnoj brizi, organizujemo trening u kom ćemo mlade obučiti i pomoći im da steknu vještnida da se uključe u ruštvo i pronađu zaposlenje, radićemo direktno sa njima“, govori Harun Šabanović iz Centra za omladinski razvoj „PRONI“
Prema podacima Centra za socijalni rad Brčko distrikta, u hraniteljskim porodicama trenutno je smješteno 37 djece iz Brčkog, dok prema nekim procjenama godišnje bude evidentirano oko pet slučajeva izuzimanja djece iz porodice, piše BHRT