Hiljade Mađara, uključujući nastavnike i studente, marširali su u nedjelju Budimpeštom, bili su to protesti protiv Obranove vlade.
Zahtijevali su veće plate za prosvjetne radnike i obuzdavanje rastuće inflacije.
Šetajući mostom na Dunavu, demonstranti su držali transparente poput "Orban se gubi" i "Nema učitelja, nema budućnosti".
Protesti protiv Orbanove vlade
Nekoliko sati ranije premijer Viktor Orban obećao je da će očuvati ekonomsku stabilnost i zadržati gornju granicu računa za električnu energiju u domaćinstvima, dok EU klizi u "ekonomsku krizu", javlja Radio Slobodna Evropa.
Demonstranti navode da je Vlada iznevjerila prosvjetne radnike. Pružila im je oskudne plate, dok je inflacija, koja je u septembru dostigla 20 posto i još raste, postala nepodnošljiva.
Protesti protiv Orbanove vlade vezani su za zahtjeve nastavnika za veće plate. Traže i pronalazak rješenja za sve veći manjak nastavnika te pravo na štrajk.
Dok je zemlja obilježavala godišnjicu ustanka protiv sovjetske vlasti 1956. godine, Orban je rekao ranije u nedjelju da će naredna godina predstavljati izazove sa ratom u susjednoj Ukrajini.
Nakon toga, uslijedili su protesti protiv Orbanove vlade.
Rat na istoku i ekonomska kriza na zapadu
On je u aprilu ponovo izabran za četvrti uzastopni mandat,
"Rat na istoku i ekonomska kriza na zapadu - rekao je Orban pristalicama u Zalaegerszegu, oko 200 kilometara zapadno od Budimpešte.
Dodao je da je došlo do "finansijske krize i ekonomskog pada u EU".
"Godine 1956. naučili smo da je jedinstvo potrebno u teškim vremenima. Sačuvat ćemo ekonomsku stabilnost, svi će imati posao. Možemo braniti šemu ograničenja na računima za energiju. Porodice neće ostati same", rekao je Orban.
Ograničenja na računima za gas i struju bila su ključna tačka Orbanove politike. No, troškovi su povećani ove godine zbog rastućih cijena energije. To opterećava državni budžet.