Republika Srpska želi se obračunati svim i svačim sa svim i svakim osim sa samom sobom kako bi joj bilo bolje. To bi mogao biti jedan od zaključaka nakon čitanja prijedloga teksta o razdruživanju RS-a s Federacijom BiH.
Reklo bi se da je riječ o kronologiji događanja nakon rata i intervencijama međunarodnih predstavnika u BiH koji nisu dozvoljavali dogovore, za koje nam je uvijek trebalo previše vremena, ili nisu mogli čekati naša nadmudrivanja koja ne vode nikud.
Pranje ruku
S druge strane, riječ je o svojevrsnom pranju ruku republičkosrpskih vlasti da sve što ne valja u tom entitetu, pa u onom drugom te, u konačnici, u državi nije njihova krivnja.
Zaokret kojeg je Milorad Dodik napravio, od prosvjednika protiv nekadašnje Republike Srpske do prosvjednika protiv svega u BiH, mnogima je neobjašnjiv. Moguće da ni njemu samom nije jasno gdje se i kako našao na strani koja, prema mnogima, ne vodi nikud.
Republika Srpska i njezin prvi mikrofon žele se razdružiti od Federacije BiH, umanjiti državnost, ojačati entitete i praviti se da se ništa nije dogodilo.
Kunući se u želje za boljitkom Republici Srpskoj, uperili su prstom u sve krivce samo nisu u dokument o razdruživanju stavili ogledalo koje bi dalo puno odgovora na pitanja koja se ne postavljaju i ne smiju postavljati, a nisu o ljepoti.
Tako se u dokumentu Republika Srpska želi razdružiti s opozicijskim strankama kako bi, valjda, ostala jedna stranka da kroji politiku onako kako njoj odgovara.
''Republika Srpska želi da izvrši mirno razdruživanje od političara koji ne donose odluke u interesu Republike Srpske, BiH i njezinih građana, koji konstantno prizivaju međunarodnu intervenciju i kojima odgovara stanje međunarodne uprave tj. Protektorata'', navodi se u tekstu čije je odbijanje najavljeno i prije nego je napisan.
Mijenjanje povijesti
Želi se, dakle, vlast u RS-u razdružiti sa svima koji ne misle kao oni. To je opozicija s kojom se treba razdružiti i to su političari iz Federacije BiH s kojom se nikada nisu ni združili osim kada treba potpisati projekte za zajedničko uzimanje novca.
Republika Srpska želi se razdružiti i s bošnjačkim političarima koji imaju svoju, priznajmo – sebičnu, viziju zemlje.
Međutim, ono što zamjeraju bošnjačkoj političkoj eliti, koja se otela i postala više od elite (pogotovo kad je izgubila vlast), nikako da prišiju sami sebi jer, ruku na srce, ni ideje elite zalutale u politiku u RS, ne razlikuje se puno od retorike koja galami s druge strane nevidljive linije.
I političari u RS mijenjaju povijest kao što to čine galamdžije u Federaciji koji su nedavno uspjeli izbrisati povijesne činjenice s početka rata u Mostaru izbrisavši čitavu jednu vojsku kao da nije postojala.
I političari u RS prizivaju strance, samo s neke druge strane i samo nekim šapatima.
I političari u RS, baš kao i njihove kolege u Federaciji BiH, čine sve da ova zemlja ne mrda s mjesta i da se država zgadi onima koji se koprcaju u njoj.
Bez Hrvata
''Neprestano destruktivno djelovanje bošnjačkih političara primoralo je Republiku Srpsku na preduzimanje koraka koji se odnose na mirno razdruživanje sa F BiH. Nametanja svog narativa kao jedinog mogućeg u BiH, uz podršku međunarodne zajednice je ono na čemu godinama insistiraju bošnjački političari.
Ovakvom politikom nametanja i traženja inostrane podrške bošnjački političari onemogućili su kompromis i dogovor u BiH, a samim tim i njezin napredak'', navodi se u razdruživačkom tekstu u kojem se ne spominju Hrvati.
Dalo bi se u rečenicama iznad zamijeniti pridjev i dobili bismo definiciju koja odgovara i politikama u RS. Istina je da se u Federaciji BiH često čuje da ima mjesta u BiH za sve ali samo po nekim pravilima koje nameće dominantna politika, ali se isto tako takav narativ ne može rješavati dječjom ljutnjom i listom želja nego sjedanjem za stol, stavljanjem činjenica na papir, minimumom zajedničkih ciljeva i, da ponovimo, velikim ogledalima u kojima će se patrioti sa svih strana prepoznati kao krivci zašto nam je ovako kako nam je.
A nikako nam je.
U dokumentu se tvrdi kako ''građani Republike Srpske bez obzira na nacionalnu i vjersku opredijeljenosti mogu biti sigurni da će organi i institucije Republike preduzeti sve ustavom i zakonom predviđene mjere i radnje i osigurati nesmetan život i konzumiranje svih mogućih prava svim građanima Republike Srpske''.
Konzumiranje prava
Što bi na ovo rekli pretučeni aktivisti, napadnuti novinari, roditelji kojima nitko ne govori ništa o ubojstvima njihove djece i svi oni kojima se stavlja etiketa neprijatelja iako samo žele konzumirati svoja prava.
Što bi na ovo rekli oni koji smatraju da svi dužnosnici u obećanom entitetu moraju biti podložni kritikama, provjerama i sudu javnosti a da se konzumiranje tog prava ne smatra klevetom i izdajom koja može konzumenta tih prava strpati u zatvor.
Dodik je piskaranje dokumenta koji je odbijen prije nego je napisan u jednom medijskom istupu, a neumoran je u istupima, opisao kao ostavinsku raspravu tvrdeći da je sve što u BiH postoji ''proizvod dogovora RS i Federacije BiH''.
Logično bi bilo da onda on, koji se kune u želju da svima bude bolje, sjedne i dogovara se a ne da nakon silnih galama i ljutnje tiho podržava zajedničke stvari u državi kao što je proračun. Jer, jasno je svima, miris novca i sve praznije blagajne, lako omekšaju ukrućeno srce.
A ukrućeno srce toliko je zaluđeno sobom da sve želi povući u neke nove dokumente.
''Ako narod bude na to povio leđa i sagnuo se, onda je i moja borba besmislena. Ako se narod digne i ne da se, onda ima smisla boriti se.
Posljedice mogu biti razgradnja Republike Srpske'', rekao je Dodik komentirajući dokument računajući na to da će opet netko ginuti za crteže na papirima.
Stavovi izneseni u ovom tekstu su lični stavovi autora i ne odražavaju nužno uređivačku politiku Raporta