Usred spremišta svjetlucavih zlatnih blaga iz iberijskog brončanog doba, par korodiranih predmeta moglo bi biti najdragocjenije od svih.
Tupa narukvica i zahrđala šuplja polukugla ukrašena zlatom nisu iskovane, otkrili su istraživači, od metala ispod zemlje, već od željeza iz meteorita koji su pali s neba, piše Science Alert.
Otkriće, koje je predvodio sada umirovljeni voditelj konzervacije u Nacionalnom arheološkom muzeju Španije, Salvador Rovira-Llorens, sugerira da su tehnologija i tehnike obrade metala bile daleko naprednije nego što smo mislili u Iberiji prije više od 3000 godina.
Blago Villene, kako je poznato skrovište od 66 uglavnom zlatnih predmeta, otkriveno je prije više od 60 godina, 1963. u današnjem Alicanteu u Španiji, i od tada se smatra jednim od najvažnijih primjera brončanog doba.
Međutim, bilo je donekle teško odrediti starost zbirke zahvaljujući dvama predmetima: maloj, šupljoj hemisferi, za koju se smatralo da je dio žezla ili balčaka mača; i jedna narukvica nalik torcu. Obje imaju ono što su arheolozi opisali kao "željezni" izgled - to jest, čini se da su napravljene od željeza.
Na Iberijskom poluotoku željezno doba – gdje je topljeno zemaljsko željezo počelo zamjenjivati broncu – nije započelo sve do oko 850. pr. Kr. Problem je u tome što su zlatni materijali datirani između 1500. i 1200. godine prije Krista. Stoga je pronalaženje mjesta na kojem se nalaze željezni artefakti u kontekstu blaga iz Villene predstavljalo svojevrsnu zagonetku.
Ali željezna ruda iz Zemljine kore nije jedino mjesto izvora kovna željeza. Postoji niz željeznih artefakata iz prije željeznog doba širom svijeta koji su iskovani od materijala meteorita. Možda je najpoznatiji meteoritski željezni bodež faraona Tutankamona, ali postoje i druga oružja iz brončanog doba izrađena od tog materijala, a bila su vrlo cijenjena.
Postoji način da se uoči razlika: željezo iz meteorita ima puno veći sadržaj nikla od željeza iskopanog iz Zemljinog tla. Stoga su istraživači dobili dopuštenje od Gradskog arheološkog muzeja Villena, u kojem se nalazi zbirka, da pažljivo testiraju dva artefakta i utvrde koliko nikla sadrže.
Pažljivo su uzeli uzorke oba artefakta i podvrgli materijal spektrometriji mase kako bi odredili njihov sastav. Unatoč visokom stepenu korozije, koja mijenja elementarni sastav artefakta, rezultati snažno sugeriraju da su i polukugla i narukvica izrađene od meteoritskog željeza.
Ovo uredno rješava dilemu o tome kako se dva artefakta slažu s ostatkom zbirke: napravljeni su otprilike u istom razdoblju, datirajući oko 1400. do 1200. godine prije Krista.
"Dostupni podaci upućuju na to da bi kapa i narukvica iz blaga Villena trenutno bila prva dva komada koja se mogu pripisati meteoritskom željezu na Iberskom poluotoku", pišu istraživači u svom radu, "što je kompatibilno s kasnom brončanom kronologijom, prije do početka raširene proizvodnje zemaljskog željeza."
Sada, budući da su predmeti jako korodirani, rezultati nisu konačni. Ali postoje novije, neinvazivne tehnike koje bi se mogle primijeniti na objekte kako bi se dobio detaljniji skup podataka koji bi pomogli učvršćivanju nalaza, kaže tim.
Nalazi su objavljeni u Trabajos de Prehistoria.