IMPOZANTNO OTKRIĆE

U dubokom koritu kraj Novog Zelanda pronađene stotine nepoznatih vrsta

Prošle je sedmice glavna svjetska naučna vijest bilo otkriće novih ili moguće novih stotinu morskih vrsta kod Novog Zelanda. Najprije treba reći da je u tom doista posebnom otkriću vrlo posebna već i lokacija gdje se ono dogodilo. Bounty Trough, odnosno korito Bounty velika je podmorska geološka depresija, važna funkcija okeanografije jugozapadnog Tihog okeana. Nalazi se uz istočnu obalu Južnog otoka Novog Zelanda. Ime je dobila po otocima Bounty blizu istočnog kraja korita, a sami su otoci pak dobili ime po brodu HMS Bounty. Podsjetimo da je legendarni brod tema jedne od najatraktivnijih okeanskih i pomorskih priča, dio posade na njemu pobunio se i odlučio ostati na otoku Pitcairn, a brod spaliti, vjerojatno se mnogi sjećaju i filmova o tome. Međutim, ovi otoci otkriveni su nekoliko mjeseci prije pobune pa ih je kapetan broda William Bligh odlučio nazvati prema brodu čija posada s njim na čelu ih je otkrila.

Riječ je o impozantnom geološkom obilježju koje se proteže u smjeru istok-zapad duž nekih 800 kilometara do dubokog okeana između grupe otoka Chatham i Bounty. Zapadni kraj korita Bounty udaljen je manje od 50 kilometara od obale Južnog otoka. Prostire se na površini od oko 100.000 km2. Veliki dio korita Bountyja nalazi se na dubinama od 2000 do 3000 metara i označava udubljenje u "obalnoj liniji" uglavnom potopljenog kontinenta Zelandije. U julu 2012. istraživački brod Tangaroa mapirao je područje pronašavši strukturu od devet kanjona koji završavaju u "velikim dubokim naslagama sedimenta u koritu Bounty". Ništa čudno da se upravo za ovo mjesto smatralo kako ima najviše potencijala za otkrivanje novih morskih vrsta, poznato je kako se smatra da ih neotkrivenih u morima ima barem 100.000, ako ne i milion ili više od toga.

Tako je nedavno i objavljeno da je na prostoru i u dubinama korita Bounty otkriveno stotinu novih ili moguće novih bioloških vrsta. Neke i na dubini od 4800 metara. Trosedmično putovanje na istraživačkom brodu Tangaroa National Institute of Water and Atmospheric Research, NIWA, odnosno Nacionalnog instituta za istraživanje voda i atmosfere s Novog Zelanda, bilo je prva velika ekspedicija u južnoj hemisferi za Ocean Census, globalni savez za ubrzavanje otkrivanja i zaštite života u okeanu koji su osnovali The Nippon Foundation i britanska zaklada za istraživanje okeana Nekton. Grupa naučnika s Novog Zelanda sarađivala je sa stručnjacima iz Ujedinjenog Kraljevstva i Australije kako bi prikupili gotovo 1800 uzoraka s dubine od čak 4800 metara duž 800 kilometara dugog korita Bounty.

Naučni direktor Ocean Censusa i suvoditelj ekspedicije profesor Alex Rogers kaže da je bio impresioniran bioraznolikošću života koju su otkrili. "Čini se da imamo veliku količinu novih, neotkrivenih vrsta. Ali ono što me stvarno iznenadilo jest činjenica da se to odnosi na životinje poput riba, mislimo da imamo tri nove vrste riba", rekao je dr. Roberts. Morska biologinja i suvoditeljica ekspedicije Sadie Mills kaže da je ekspedicija pokazala da korito Bounty buja životom.

"Otišli smo u mnogo različitih staništa i otkrili cijeli niz novih vrsta, od riba do puževa, koralja i morskih krastavaca, stvarno zanimljive vrste koje će biti nove za nauku. Ocean Census nam je omogućio da istražimo područje dubokog morskog dna Aotearoe (maorski izraz za Novi Zeland.) o kojem smo prije malo znali u smislu životinja koje tamo žive. Ovo partnerstvo neće samo dodati nove vrste našem nedavno objavljenom popisu morske bioraznolikosti Novog Zelanda već će poboljšati naše razumijevanje staništa na morskom dnu i živih geografskih i dubinskih raspona rijetkih vrsta", kaže dr. Mills.