Zdravlje

U Hrvatskoj se pojavila legionarska bolest. Uzrok je opasna bakterija koja se najčešće širi iz klima uređaja

Iako mnogi zbog visoke temperature, zimice i bolova u mišićima sumnjaju na COVID, vrijeme je godine kada te simptome izaziva i legionarska bolest. Opasne bakterije se najčešće razmnožavaju u sistemima za rashlađivanje i zagrijavanje, a izvor zaraze mogu biti slavine, tuševi, bazeni, klimatizacijski uređaji. U prvih 6 mjeseci ove godine u Hrvatskoj je prijavljeno deset oboljelih.

Zbog upale pluća uzrokovane legionelom mlađi muškarac hospitaliziran je u KBC-u "Sestre milosrdnice", javlja HRT.

"Imamo pacijenta koji se liječi sa simptomima legionarske bolesti. Legionarska bolest je upala pluća , međutim s obzirom na to da je to multisistemska bolest pacijenti se često javljaju sa simptomima sa strane probavnog sistema, kardiovaskularnog i centralnog nervnog sistema. Često je viđamo kod ljudi koji imaju predisponirajuće rizične faktore, dakle smrtnost od legionarske bolesti ovisi o tome koliko je pacijent prije bio bolestan ili ne, objasnila je Ana Gverić Grginić, klinička mikrobiologinja KBC Sestre milosrdnice.

Udah onečišćenog aerosola ili vode - dovoljan je da se osoba zarazi.

"Najveći rizik predstavljaju veliki sistemi za potrošnu vodu koji nisu održavani, nisu čisti i u kojima se može namnožiti ta legionela ako dospije iz prirode, zatim bazeni sa mjehurićima ovlaživači, klime da, ali u velikim ugostiteljskim objektima, ove kućne klime ne predstavljaju tako veliku opasnost", rekla je Tatjana Nemeth Blažić, epidemiologinja HZJZ.

Visoka temperatura i voda koja dugo stoji pogoduju razmnožavanju bakterija, zato epidemiolozi upozoravaju:

"Da topla više od 50 stepeni, a hladna manja od 20 i ono što pospješuje npr, nečistoća, kamenac, neki biofilm znači nekakvo onečišćenje iz prirode koje omogućava i razvoj drugih bakterija pa se tu i legionele bolje množe. Znači sve treba održavati čistim, mehaničko čišćenje plus ono što treba što zakon propisuje hloriranje i slično, dodala je Nemeth Blažić.