Svijet

U Italiji 70 posto umrlih od korone su muškarci: Naučnici objasnili zbog čega je tolika razlika između spolova

Upoređivanjem podatka zaraženih virusom korona u Italiji sa podacima pacijenata u Kini, naučnici pokušavaju odgonetnuti zašto je muška populacija podložnija ovom virusu.

U Italiji je procentualno gledano broj zaraženih muškaraca i žena različit. Čak 70 posto smrtnih slučajeva u Italiji čine muškarci, dok je broj smrtnih slučajeva među ženama blizu 30 posto.

Broj smrtnih slučajeva u Italiji, prevazišao je broj takvih u Kini. Od 3.400 žrtava ovog virusa, koliko ih je u Italiji u trenutku upoređivanja sa Kinom bilo, manje od 1.000 čine žene.

 

Muškarci su u većem riziku od žena da budu zaraženi, a prema podacima italijanske agencije za zdravlje, 60 posto potvrđenih slučajeva zaraženih koronavirusom su muškarci. Ranija upoređivanja navode kako su muškarci u procentima činili 80 posto zaraženih dok je žena bilo ukupno 20 posto, ali je ta razlika počela da se smanjuje.

Istraživanja u Kini, odakle je virus krenuo da se širi, pokazala su da je broj muškaraca preminulih od virusa iznosio dvije trećine. Ovaj odnos žrtava, na osnovu pola, nije moguć odrediti svuda. U Velikoj Britaniji broj muških i ženskih pacijenata još je mješovit jer je epidemija na tom tlu u ranoj fazi.

Naučnici ovaj raskorak u procentima objašnjavaju razlikom imuniteta dva spola. Prema riječima naučnika, žene imaju jači imunitet, ali isto tako dopunjavajući ovu tvrdnju, Kinezi u prilog tome dodaju kako muškarci, više nego žene, konzumiraju alkohol i cigarete. U Italiji je pušenje mnogo češća pojava kod muškaraca, 25 posto muškaraca puši dok, 15 posto to čine žene.

Paul Hunter, profesor medicine u Engleskoj, vjeruje da žene imaju bolji imunitet u borbi protiv infekcija.

„Žene se bolje nose sa stresom, a to svakako ide u korist zdravlju. Postoje dokazi da žene bolje reagiraju na antitijela u vakcini nego muškarci“, ističe Hunter.

Obradom podataka koji dolaze iz zemalja, koje su bile ili su i dalje najteže pogođene pandemijom koronavirusa, kao što su Kina i Italija, naučnici širom svijeta pokušavaju utvrditi kritične tačke odgovorne za smrtni ishod.

Kina je još u prvim danima epidemije naglašavala kako su tadašnji smtni slučajevi povezani sa nekom od prethodnih hroničnih bolesti koje je zaraženi imao, pa tako naprimjer, oni koji pate od dijabetesa, astme ili nekih srčanih oboljenja mnogo teže podnose virus, za razliku od zdrave osobe.

Sabra Klein, profesorica Univerziteta John Hopkins u SAD, navela je za Washington Post, da iako ne mogu utvrditi zašto je razlika u obolijevanju kod spolova velika, postoje stvari koje su evidentne.

 

„Ono što mi sada možemo da tvrdimo je da je ovaj virus mnogo opasniji po zdravlje starije osobe, a javnost bi ove informacije trebala biti svjesna“, ističe prof. Klein i dodaje da zabrinutost svakako postoji.

Italijani stariji od 70 godina čine više od 87 posto umrlih usljed komplikacija koje je izazvao virus. Podaci evropske ankete o zdravstvenom stanju navode da u Italiji oko pet posto stanovništva ima astmu, više od 20 posto ima visok krvni pritisak, a oko 6,5 posto njih ima dijabetes.

Tokom prvih 1.697 smrtnih slučajeva u Italiji, 71 posto (1.197) bili su muškarci, a 29 posto (493) žene, podaci su italijanske zdravstvene agencije.

Istraživanja na više od 72.000 pacijenata iz kineskog Centra za kontrolu bolesti, pokazala su da je 64 posto ukupnog broja žrtava muškog spola. Svjetska zdravstvena organizacija i kineski naučnici otkrili su, početkom marta, da je ukupna stopa smrtnosti 1, 7 posto žena na 2,8 posto muškaraca.