Puno je razloga zašto vrućine kojima svjedočimo ovog ljeta nikako nisu dobre. Jedan od njih je i pojava sve većeg broja meduza u Jadranu. Tako su se proteklih dana u većem broju pojavile hidromeduze – i zabrinule mnoge. Iako peku, ove meduze nisu opasne, ali dobro je imati na umu nekoliko postupaka koje valja provesti nakon što se susretnete s njima.
Hidromeduze vole toplo more
Naime, preporučuje se opeklinu dobro isprati morskom vodom i hladiti oblozima. Dr. med. Ivan Stegić, doktor porodične medicine, za HRT je rekao da je dobro posegnuti za jabučnim sirćetom, ali samo ako se rana nije otvorila. Druga preporuka je odlazak doktoru po kremu, kombinaciju kortikosteroida i antibiotika, da se povreda brže sanira.
Hidromeduze su se u blizini plaža pojavile još krajem juna. Čini se da će postati normalna pojava, kažu stručnjaci, jer se more iz godine u godinu sve više zagrijava, a meduzama odgovara toplo more. Vrućine utječu na cijeli morski ekosistem, a more na sjevernom Jadranu već duže vrijeme pojačano cvjeta.
Donosimo još nekoliko savjeta šta učiniti ako vas opeče meduza. Kao prvo, važno je prepoznati uobičajene simptome, a to su osjećaj žarenja i bockanja, crvenilo ili ljubičasta boja kože, trnci ili utrnulost na mjestu uboda, ekcem i svrbež.
Šta učiniti ako nas opeče meduza?
Nadalje, osim već spomenutog ispiranja jabučnim sirćetom, koji djeluje protuupalno, antibakterijski i protugljivično te izjednačava pH kože, dobra je i terapija vrućom vodom. Ne preporučuje se ispiranje hladnom, slatkom vodom jer ona aktivira ubodne stanice koje su ostale na koži.
Napunite lavor ili kadu vrućom vodom (temperatura neka bude 42 – 45 °C). Uronite pogođeni dio tijela u vodu 10 – 20 minuta. Ponovite prema potrebi svakih par sati. Možete koristiti i vrući čaj od kamilice jer ova biljka ima protuupalna svojstva i pomažu u regeneraciji kože.
Namažite aloe vera gel – on pomaže suzbiti temeljnu upalu i time umiriti bol, svrbež, oteklinu i crvenilo lica. Pomoći će i koloidna kupka od zobenih pahuljica koja će ublažiti iritaciju, crvenilo, svrbež, oteklinu i kontaktnu alergiju, a pomoći može i pasta od sode bikarbone.