Ogroman drevni šumski svijet otkriven je 180 metara pod zemljom, u velikom ponoru u Kini, piše Daily Mail. Na podzemnu misteriju u kineskom geoparku naišao je tim naučnika za istraživanje pećina u maju prošle godine. Fenomen je u Kini poznat i kao "tiankeng" ili "rajske jame".
UNESCO-ov globalni geopark "Leye Fengshan", gdje je ponora pronađena, nalazi se u autonomnom regionu Guangsi Zhuang na jugozapadu Kine.
Geopark je na sajtu UNESCO-a opisan kao "primarno sedimentni sa više od 60% debljine devonskih do permskih karbonatnih stijena od 3000 m". Poznat je po tome što je "područje pećina i najduži prirodni most na svijetu". Istraživači su rekli da bi ova šuma mogla biti dom za ranije neidentifikovane biljne i životinjske vrste, objavio je Washington Post.
Ogromne vrtače nisu neuobičajene za takva područja u Kini. Državna novinska agencija kineske vlade Sinhua objavila je zvaničan izvještaj u kojem se navodi da je novo otkriće dovelo do 30 ponora u zemlji.
Zhang Juanhai, viši inženjer na Kineskom geološkom institutu, također je rekao za Sinhuu da se na tom lokalitetu nalazi "dobro očuvana primitivna šuma na dnu" i tri pećine u zidovima. Dodali su i da je ponora duga 306 metara, široka 150 i duboka 192 metra, a zapremina joj premašuje 5 miliona kubnih metara, što znači da se zvanično može kategorisati kao velika vrtača.
The #ancient #forest world discovered more than 600ft below the surface in huge #sinkhole in #China Guangxi Zhuang,was found by scientists in Leye Fengshan UNESCO Global Geopark
It's reported to be 306m in length, 150m in width and 192m in depth pic.twitter.com/zHUGaAsL6y— Hans Solo (@thandojo) August 22, 2023
Chen Liksin, vođa tima pećinske ekspedicije Guangki 702, rekao je da je gusta sjena biljaka sezala do njegovih ramena i rekao da je drevno drveće koje raste na dnu bilo skoro 40 metara visoko. Pećinsku ekspediciju završio je tim koji se spustio konopcem više od 100 metara i "šetao nekoliko sati da bi stigao do dna pećine“.
Pejzaž u Geoparku je kraški prostor, što znači da se sastoji od krečnjaka. Ponornice se obično formiraju rastvaranjem temeljne stijene podzemnim vodama i uobičajene su u tom području. Međutim, jedinstvena šuma pronađena na dnu je neobična - izgleda kao nešto iz fantastičnog filma. Šuma je mogla da raste zahvaljujući obliku rupe, omogućavajući dovoljno svjetlosti da uđe, a istovremeno je bila duboka, piše Daily Mail.