Iako je evidentan znatan rast pošiljki koje crnogorski građani naručuju preko e-platformi, posebno AliExpress i Temu, iz Pošte Crne Gore, iznenađujuće, tvrde da nemaju informaciju o broju takvih pošiljki, a time ni uporedne podatke u odnosu na raniji period.
Dodaju da oni nisu jedini koji dostavljaju pošiljke sa ovih platformi.
Takve podatke, kako su Pobjedi kazali, nemaju ni u Upravi carina (UC), jer ne vode posebnu evidenciju o pošiljkama naručenim preko interneta, imajući u vidu da se kroz carinski informacioni sistem sprovodi kompletna evidencija obračuna carinskog duga, bez ozbira na pošiljaoca i primaoca.
Prestaje važiti odredba
Postavlja se pitanje kako će se mjeriti efekti uvođenja PDV-a na kompletan iznos vrijednosti ovih pošiljki, čija primjena počinje 1. januara 2025. godine, a što je predviđeno Fiskalnom strategijom kao jedna od kompenzatornih mjera zbog smanjenja doprinosa za PIO na račun uvećanja minimalne zarade, navodi podgorički dnevnik.
Tako će od prvog dana 2025. prestati da važi odredba po kojoj pošiljka vrijednosti do 75 eura nije podlijegala oporezivanju.
Iz UC dodaju da su propisi u dijelu plaćanja carine ostali nepromijenjeni, odnosno plaćat će se za pošiljke čija vrijednost premaši 150 eura.
Na pitanje Pobjede da li će u osnovicu za obračun PDV-a ulaziti i troškovi dopreme robe odnosno poštarine, iz UC odgovaraju potvrdno.
UC će postupak sprovoditi istog ili eventualno narednog dana, ukoliko su priložena sva potrebna dokumenta i dokazi o vrsti, količini i vrijednosti robe i ukoliko je stigla tokom radnog vremena carinske ispostave.
Naplata PDV-a će se, kako navode, odvijati preko poštanskih operatera, koji će taj iznos naplaćivati od primalaca pošiljke prilikom dostave na kućnu adresu.
Međutim, iz Pošte ocjenjuju da je realno očekivati kašnjenja i zastoje, „dok se stvari ne uhodaju“, dodajući da će korisnike o tome blagovremeno obavijestiti, prenosi Investitor.
Da je kvalitet proizvoda sa ovih platformi često upitan, tema je i svjetskih medija, posebno otkad se pojavio Temu.
Zaštita potrošača
Sudeći po odgovorima bivšeg generalnog direktora za razvoj nacionalnog brenda i zaštitu potrošača u MER-u i nacionalnog eksperta za zaštitu potrošača Jova Rabrenovića, potrošači uživaju prava garantirana Zakonom o zaštiti potrošača koji pokriva i online trgovinu, ali samo u okviru države.
Zakoni Crne Gore, kako navodi, osiguravaju da proizvodi koji se uvoze moraju biti u skladu sa direktivom Evropske unije o općoj sigurnosti proizvoda, ali da proizvodi sa ovih platformi mogu ponekad zaobići te standarde.
Rabrenović ukazuje da je neophodno odmah prijaviti inspekciji ili preko evropskog sistema RAPEX ukoliko dobiju proizvod koji je opasan po zdravlje ili sigurnost.
Rabrenović savjetuje da ukoliko potrošači preko ovih platformi kupe proizvod za koji utvrde da ne odgovara opisu, bilo po kvalitetu, veličini, boji ili funkcionalnosti, bitno je odmah fotografisati problem i sačuvati originalnu ambalažu i da to može biti od pomoći pri otvaranju spora ili reklamaciji.