Region

U Ljubljani uhapšena dvojica ruskih špijuna: Dio su vrlo složenog programa, evo kako operiraju

Iz Okružnog državnog tužiteljstva u Ljubljani potvrdili su neslužbene informacije da su na temelju obavijesti Slovenske obavještajno-sigurnosne agencije (Sova) započeli pretkrivični postupak te početkom decembra prošle godine podnijeli zahtjev istražnom odjelu Okružnog suda u Ljubljani u istrazi protiv dvije fizičke osobe privedene zbog krivičnog djela špijunaže. Dok se dvojica okrivljenika nalaze u pritvoru, protiv njih se sudskim nalogom provodi pravomoćna istraga. Istraga se vodi zbog sumnje na krivično djelo špijunaže za stranu obavještajnu službu.

Budući da je predmet označen stepenom tajnosti temeljem zakona kojim se uređuju povjerljivi podaci, iz tužiteljstva nisu htjeli dati više informacija. U Sovi, koju vodi Joško Kadivnik, ne komentiraju slučaj. Nacionalni istražni ured (NPU) učestvovao je u procesuiranju i hapšenju osumnjičenih. Vjeruje se da barem jedan ima argentinsko državljanstvo, piše za Jutarnji list Novica Mihajlović/Delo.

U poslovnoj zgradi Lesnine u Parmovoj ulici u Ljubljani, gdje su dvojica ruskih agenata imala unajmljeni ured, posluju brojne firme. Većina stanara se međusobno poznaje. Malo je ko poznavao ruske agente koji su bili stanari skromnog ureda na petom spratu. Očito se nisu previše trudili uspostaviti kontakt sa susjedima. Firma, koju su koristili kao paravan za poslovanje u Sloveniji, navodno se formalno bavi trgovinom nekretninama i starinama. Kako se neslužbeno saznaje, ovo nije jedini slučaj da je Sova uspjela ući u trag aktivnim pripadnicima stranih obavještajnih službi. Ipak, takvim se uspjesima nerado hvale. Ovaj se slučaj smatra prilično velikim uspjehom zbog složenosti otkrivanja. Naime, bilo je teško špijunima s lažnim identitetom i državljanstvom pripisati rad za Rusiju.

Slovenija zanimljiva obavještajcima

Slovenija je zbog svog geostrateškog položaja uvijek bila privlačno mjesto za strane obavještajne službe. Uloga Slovenije u međunarodnoj zajednici, odnosno članstvo u Evropskoj uniji i NATO-u, kao i simpatije prema slavenskom svijetu i kulturi čine Sloveniju posebno zanimljivom obavještajcima iz ruske sfere utjecaja.

“Naravno da smo kao država zanimljivi za djelovanje stranih agenturnih mreža. Historijski je naše područje bilo privlačno za agente koji djeluju na području trećih zemalja. Dakle, strani agent ovdje živi i radi u potpunosti u skladu s domaćim zakonima. Ali djeluje na teritoriju treće zemlje, recimo jedne od susjednih država Slovenije”, objasnio je stručnjak za sigurnost i bivši direktor Sove Iztok Podbregar.

Bivši šef slovenskih obavještajaca smatra da činjenica da je Slovenija kulturno i privredno bliža Rusiji od bilo koje druge članice NATO-a i EU ne utječe na djelovanje Sove. Ako je Sova u nečemu stvarno dobra, onda je to rad s ljudskim resursima. Slovenija je mali prostor i, smatra Podbregar, Sova uspješno prati djelovanje stranih obavještajaca u našoj zemlji.

“Logika koja postoji u sigurnosnoj djelatnosti, naprimjer u policiji, da se mora otkriti počinitelj i zaustaviti njegove aktivnosti, u obavještajnoj djelatnosti uglavnom ne dolazi u obzir. Dakle, ako otkrijete špijuna, nije nužno korisno pokazati im da ste ih vi otkrili. Hvala Bogu da ste ga našli, da znate šta radi i da on nastavlja raditi svoj posao. On ne zna šta vi znate o tome što on radi. Kada objavite otkriće špijuna, to je zato što ga više ne možete iskorištavati za svoje ciljeve ili zato što je učinio nešto strašno i morate ga zaustaviti”, objašnjava Podbregar. On je danas dekan kranjskog Fakulteta organizacijskih nauka Univerziteta u Mariboru.

Uhapšena dvojica ruskih špijuna

Prema neslužbenim informacijama, uhapšena dvojica ruskih agenata koji su radili u Parmovoj ulici pripadnici su ruske vojne obavještajne službe GRU. Djelovali su u sklopu iznimno složenog programa koji su kontraobavještajci u Sjedinjenim Državama nazvali "ilegalcima". Riječ je o gusto raspršenoj mreži visoko obučenih agenata spavača. Oni uglavnom imaju lažne identitete i državljanstva trećih zemalja, vrlo često zemalja Južne Amerike. Većinu vremena djeluju pod okriljem vojne obavještajne službe GRU, a među dosad razotkrivenim ilegalcima u SAD bili su i špijuni obavještajne službe ruskog Ministarstva vanjskih poslova, poznate pod kraticom SVR.

Prošlog oktobra britanski list Guardian izvijestio je o hapšenju brazilskog akademika Joséa Assisa Giammariasa u Norveškoj. Tamo je radio kao istraživač na Univerzitetu Tromsø. Norveški obavještajci otkrili su da je brazilski istraživač zapravo ruski obavještajac Mihail Mikušin. Pod krinkom brazilskog stručnjaka za strateške studije, Norvežanima je Mikušina preporučilo jedan kanadski univerzitet kao stručnjaka za arktičku sigurnost i strateške studije, a bio je i volonterski aktivan u jednoj od norveških političkih stranaka.

Prošlog je ljeta nizozemska obavještajna služba AIVD u Haagu uhaprila 33-godišnjeg brazilskog državljanina Viktora Mullera Ferreiru, koji je zapravo bio 37-godišnji agent GRU-a Sergej Vladimirovič Čerkasov. Preko kontakta sa stažistom Čerkasov se pokušao infiltrirati u Međunarodni kazneni sud u Haagu koji istražuje ruske ratne zločine u Ukrajini.

O razotkrivanjima ruskih agenata i suradnika ruskih obavještajnih službi nedavno se također izvještavalo u Švedskoj, Njemačkoj, Austriji, Italiji, Mađarskoj, Poljskoj, Moldaviji i Latviji. Među uhapšenima su pripadnici oružanih snaga, parlamentarci, dužnosnici, poslovni ljudi pa čak i zaposlenik željeznice u Latviji koji je fotografirao i snimao kretanje NATO trupa te snimke slao svojim kontaktima u ruskim obavještajnim službama.