Svijet

U Mediteranu nakon deset godina snimljen poseban morski pas. Jedna stvar je posebno zastrašujuća kod ove vrste

Podvodni fotograf nedavno je snimio najbržeg morskog pas na svijetu koji vreba u vodama oko obale Barcelone.

Kratkoperajni morski pas mako može doseći brzinu od 74 kilometra na sat i trenutačno je na popisu ugroženih - ovo je prvi put da je viđen u Sredozemnom moru u više od 10 godina.

Vrhunski predatori su mete industrijskog ribolova, usputnog ulova, žrtve međunarodne trgovine perajama i vrlo su traženi na azijskom tržištu, piše Daily Mail.

O nedavnom viđenju kod obale Garrafa izvijestio je tim ekspedicije koji je rekao da je morski pas "mirno" plivao u otvorenoj vodi i da je bio dugačak oko 2.5 metara.

Podvodni fotograf David Jara, koji je snimio slike zajedno s Carlosom Molinom, rekao je za El Pais: "Vidjeli smo veliku crnu sjenu u pokretu. Bili smo malo zbunjeni. Ali odjednom smo ugledali nešto što strši iz mora. Prvo smo mislili da je riječ o sunčanici, no ubrzo smo primijetili leđnu peraju.

‘Tada smo prišli, stali na sigurnoj udaljenosti i on je također prišao brodu. Bilo je impresivno. Jara je također rekao za El Pais da je želio zaroniti u vodu kako bi izbliza snimio morskog psa, ali je na kraju shvatio da to 'nije pametna stvar'.

Također je rekao da su on i tim tek daljnjom analizom snimke utvrdili da se radi o ugroženom kratkoperajnom mako morskom psu.

Barría, morski biolog za Catsharks na Institutu za pomorske nauke u Barceloni i Višem vijeću za naučna istraživanja (CSIC), rekao je da je ovo viđenje dobar znak za mediteranski ekosistem.

Kratkoperaji mako morski pas je elegantan morski pas vretenastog oblika s dugom stožastom njuškom i ustima ispunjenim dugim, tankim zubima.

Rasprostranjenost im je široka jer se mogu naći duž istočne obale, Meksičkog zaljeva, Karipskog mora i sada ponovno u Sredozemnom moru – sve u tropskim i umjerenim morskim vodama.

Postoje kratkoperajne i dugoperajne vrste, ovisno o tome radi li se o otvorenoj ili plitkoj vodi, a jedna nedavno uočena bila je kratkoperaja.

Odrasle jedinke, cijenjene zbog svojih borbenih kvaliteta i učestalih iskakanja iz vode, mogu biti dugačke 4.5 metra i teže od 500 kg.

Oni love ribe kao što su haringe, skuše, sabljarke i male kitove.

Iako je ovaj morski pas ugrožen, ljudima dadne do znanja da plivaju u njegovim vodama.

U februaru 2020., video koji je na društvenim mrežama objavio morski biolog i naučnik za morske pse Riley Elliot, poznat i kao 'The Shark Man', prikazuje velikog morskog psa mako kako grize vanjski rub broda usred okeana u blizini obala Novog Zelanda.

Elliot se može čuti kako govori zvijeri "šta radiš, prijatelju?", potičući je da otpusti čeljusti prije nego što zaroni ispod površine.

Radio je istraživanje za svoj doktorat sa svojom zaručnicom i podvodnim kinematografom kada je morski pas napao.