Šarena planeta

U najhladnijem gradu svijeta trenutno je -50 Celzijevih stepeni

Zima je dosad u BiH i u Evropi općenito bila veoma topla, a tek smo početkom ove sedmice vidjeli ozbiljnije pahulje snijega u pojedinim zemljama. Međutim, u jednom gradu na sjeveru trenutno je sasvim drugačija situacija. Temperature u tom najhladnijem gradu na svijetu pale su na minus 50 Celzijevih stupnjeva.

Snažan udar hladnoće

Grad Jakutsk u istočnom Sibiru jedno je od najhladnijih mjesta na svijetu. No ove godine doživio je posebno dugotrajan i snažan udar hladnoće, piše Reuters. 

"Ne možete se boriti protiv toga", rekao je jedan stanovnik s dva šala oko vrata i više slojeva rukavica, kapa i kapuljača.

"Ili se prilagodite i odijevate u skladu s tim ili patite", dodao je stanovnik u najhladnijem gradu svijeta.  

Jedna stanovnica dodala je da je najvažnije imati tople hlače.

"Tu se najviše topline gubi. Ako vam je hladno nogama, nema šanse da se ugrijete", zaključila je zamotana u više slojeva tople odjeće. No, unatoč hladnoći, život u tom gradu ne staje. Tržnica radi, stanovnici dolaze kupovati ribu, a prodavači ne zatvaraju dok ne prodaju sve.

Temperature i do -60 stepeni

2018. godine temperature su na ovom području pale toliko da su stanovnici tvrdili da su im od hladnoće otpadale trepavice. Sad strahuju da bi se to moglo ponoviti. Prosječna temperatura za ovo doba godine u Jakutsku je minus 40 Celzijevih stepeni.

I dok je Jakutsk najhladniji naseljeni veći grad svijeta, čak 21 sat vožnje od njega krije se selo koje je posljednje naseljeno selo na tom području te ujedno najhladnije naseljeno selo na svijetu. Zimi tamo temperature padaju do -60°C. Riječ je o selu Ojmjakon.

Najniža izmjerena temperatura tamo iznosi -71.2°C, vjetar rijetko puše. Godišnje padne tek 200 milimetara kiše. S druge strane, ljeti temperature idu i preko 20°C. Najviša temperatura u tom je selu zabilježena 2010. godine, kad je živa pokazala 34.6°C. Prosječna godišnja temperatura iznosi -15°C.

S obzirom na činjenicu da se tlo smrzava do velikih dubina, Rusi koji tamo žive imaju problema čak i s izgradnjom odvoda, pa WC-e uglavnom smještaju izvan kuća. Korištenje mobitela zimi je nemoguće.