euro 2024.

U najluđoj utakmici Eura Austrija savladala Nizozemsku. Francuzi remizirali sa već ispalim Poljacima

Danas su odigrani susreti 3. kola u okviru grupe D Eura 2024.

Već uoči ovog kola bilo je jasno da će kući Poljska, a u osminu finala Francuska, Nizozemska i Austrija, samo je bilo pitanje sa kojih pozicija.

Francuska i Poljska su remizirali 1:1, dok je u sjajnoj utakmici Austrija sa 3:2 bila bolja od Nizozemske i neočekivano završila prva u grupi.

Kiša golova Austrijanaca i Nizozemaca

Austrija je povela sa 1:0 protiv Nizozemske već u 6. minuti i to autogolom Donyella Malena.

Alexander Prass je ubacio s lijeve strane, a Malen je klizećim startom to htio presjeći, no napravio je najgoru moguću stvar i odbio loptu u svoj gol.

Nizozemci su se vratili i izjednačili u drugoj minuti nastavka, a strijelac je bio Cody Gakpo. Simons je povukao napad i pronašao Gakpa na lijevoj strani, a on se izvukao na desnu nogu i neodbranjivo pogodio za poravnanje.

Uporni Austrijanci se tu nisu predali. Naprotiv, ponovo su poveli golom Romana Schmida.

Grillitsch je centrirao s lijeve strane, a Schmid na drugoj stativi glavom zakucao loptu u mrežu.

U 76. minuti, Oranje je opet izjednačilo. Strijelac je bio Memphis Depay. Weghorst mu je spustio loptu glavom, a on ju je proslijedio u mrežu.

Međutim, u vjerovatno najboljoj utakmici Eura do sada, Austrijanci su po treći put poveli i to devet minuta prije kraja kada je Marcel Sabitzer je na asistenciju Baumgartnera zabio i vratio Austriju u prednost.

Francuska - Poljska 1:1

Francuzi su protiv otpisanih Poljaka poveli golom Kyliana Mbappea sa bijele tačke u 56. minuti.

Istom mjerom Poljaci su uzvratili, dakle sa bijele tačke, u 78. minuti je Robert Lewandowski bio precizan iz drugog pokušaja, nakon što mu je prvi penal odbranio francuski golman, sudija je tražio da se ponovo izvede, pa je iz drugog pokušaja bio siguran.

Francuzi su do kraja susreta željeli doći do pobjede, ali ponosni Poljaci uspjeli su izboriti barem bod sa ovog Eura s kojim i odlaze kući.