Italija

U Napulju otvoren samit ministara odbrane G7 posvećen sukobima na Bliskom istoku i Ukrajini

Ministri odbrane država članica G7 započeli su razgovore u subotu u kontekstu eskalacije na Bliskom istoku i sve većeg pritiska na Ukrajinu dok se suočava s još jednom zimom borbi.

Italija, koja predsjedava Grupom sedam industrijskih sila, organizirala je prvi ministarski sastanak tog tijela posvećen vojnim temama, održan u Napulju, južnom gradu u kome se također nalazi baza NATO-a.

Italijanski ministar odbrane Guido Crosetto pozdravio je svakog od prisutnih, među kojima je i čelnik NATO-a Mark Rutte.

"Vjerujem da naša današnja prisutnost šalje snažnu poruku onima koji pokušavaju spriječiti naše demokratske sisteme", poručio je Crosetto ministrima otvarajući skup.

Crosetto je u petak u Bruxellesu izjavio da je zatražio samit s obzirom na brojne sukobe s kojima se suočava međunarodna zajednica.

"Dosta prostora" dat će se raspravi o eskalirajućem bliskoistočnom sukobu tokom jednodnevnog samita, saopćio je Crosetto.

Na dnevnom redu je i rat u Ukrajini, razvoj i sigurnost u Africi te stanje u azijsko-pacifičkoj regiji.

Sastanak dolazi dva dana nakon što je Izrael objavio da je ubio vođu Hamasa Yahya Sinwara, glavnog kreatora napada na Izrael 7. oktobra 2023. koji su pokrenuli razorni osvetnički rat u Gazi.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu kazao je da je Sinwarova pogibija na palestinskoj teritoriji nagovještaj "početka kraja" rata protiv Hamasa, dok je američki predsjednik Joe Biden izjavio da je to otvorilo vrata "putu ka miru".

Italijanska premijerka Giorgia Meloni boravila je u petak u Libanu, gdje je Izrael također u ratu s Hamasovim saveznikom Hezbollahom.

Govoreći u Bejrutu, Meloni je kritikovala napade na mirovne snage UN-a u Libanonu kao "neprihvatljive" nakon što su snage UN-a optužile Izrael da je napao njihove položaje.

Italija ima oko 1000 vojnika u mirovnim snagama UN-a u Libanu, koje imaju vojnike iz više od 50 zemalja.

Kada je riječ o Ukrajini, ministri će razmotriti ulazak Kijeva u treću ratnu zimu, gubitke na bojnom polju na istoku - i mogućnost smanjenja američke vojne podrške ako Donald Trump bude izabran u Bijelu kuću idućeg mjeseca.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, pod sve većim pritiskom zapadnih saveznika da iskuje pobjedničku strategiju protiv Rusije, u četvrtak je Evropskoj uniji i NATO-u predstavio ono što je nazvao "planom pobjede".

Njegov glavni cilj je poziv na trenutno članstvo u NATO-u, što članice saveza smatraju neizvodivim.

Također zahtijeva mogućnost napada na vojne ciljeve unutar Rusije oružjem dugog dometa i nedefinirani "nenuklearni strateški paket odvraćanja" na ukrajinskoj teritoriji.

Raspravljat će se i o izvještajima, temeljenim na južnokorejskim obavještajnim podacima, da Sjeverna Koreja raspoređuje velik broj vojnika kako bi podržala ruski rat protiv Ukrajine.

NATO još nije mogao potvrditi te obavještajne podatke, kazao je Rutte u petak.

Današnji samit treba se završiti konferencijom za novinare u 16 sati po lokalnom vremenu, prenosi AFP.