Ljeti moramo piti više vode nego u bilo kojem drugom dijelu godine, bilo da dan provodimo na plaži ili pak razgledavamo znamenitosti na žarkom suncu. Ipak, i pri tome moramo biti oprezni. Ako godišnji odmor planirate provesti u nekoj od zemalja iz nastavka, izbjegavajte vodu iz slavine, prenosi Fenix Magazin.
Naime, voda iz slavine često je alternativa flaširanoj pitkoj vodi, kako u smislu cijene, tako i zbog održivosti. U mnogim evropskim zemljama sigurno je piti vodu iz slavine, možda ćete se samo morati prilagoditi različitim ukusima. Osobito u južnoj ili jugoistočnoj Evropi, voda iz slavine često može imati blago pljesniv ili kloriran okus, ali to ne predstavlja nikakav zdravstveni rizik. Zato mnogi ljudi ne kupuju vodu, čak ni na odmoru.
Ipak, na nekim bi destinacijama bilo bolje posegnuti za kupovnom vodom. ADAC preporučuje da se ne pije voda iz slavine u sljedećim zemljama, pozivajući se na popis američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti, jer postoji rizik od kontaminacije:
Albanija
Bosna i Hercegovina
Bugarska
Kosovo
Litva
Latvija
Moldavija
Sjeverna Makedonija
Rumunija
Srbija
Turska
Ako ne možete kupiti, prokuhajte vodu iz slavine
U ovim zemljama vodu smijete piti samo iz industrijski zatvorenih boca. Provjerite i jesu li sigurnosni prstenovi netaknuti. Ako ne možete kupiti, preporučljivo je prokuhati vodu. Da biste to učinili, prema preporukama ADAC-a, trebali biste vodu zagrijavati na 100 stepeni Celzijevih najmanje tri minute. Tako se mogu uništiti klice i drugi patogeni.
No, ako ljetujete na višim nadmorskim visinama, vrijeme kuhanja bit će duže. Na primjer, na 1.000 metara nadmorske visine morali biste vodu iz slavine kuhati tri do pet minuta kako biste postigli isti učinak.
Voda iz slavine često prolazi kroz stroge kontrole kvalitete i može biti jednako sigurna za piće kao voda iz boce, ali je mnogo jeftinija i ekološki prihvatljivija. Voda iz boce, s druge strane, može biti zgodnija za ponijeti i često se preferira zbog percepcije boljeg okusa ili čistoće, iako proizvodi više plastičnog otpada.