Turisti koji posjećuju "Pećinu smrti" u Kostariki hipnotizirani su njezinim jedinstvenim fenomenom: koncentracijom ugljičnog dioksida (CO2) toliko visokom da odmah gase plamen. Postoji i nekoliko videa koja prikazuju učinak špilje na plamen baklje, koji se obično u trenu ugasi.
Jedinstveno ponašanje CO2
Gusti CO2 stvara jeziv učinak, zadržavajući dim ugašene baklje blizu tla, gdje je njegova koncentracija najveća.
Male životinje će ući u špilju i ugušiti se, obično za nekoliko sekundi, objasnio je Guy van Rentergem, belgijski istraživač pećina i hemijski inžinjer u videu na svom YouTube kanalu.
Pećina smrti, smještena u blizini vulkana Poas, kontinuirano emitira CO2 iz vulkanskog curenja u svojoj pozadini. Prema van Rentergemu, u godini, to je 263 tone ugljičnog dioksida ili ekvivalent automobilu koji prijeđe 2,2 miliona kilometara ili koji bi ispustio toliko CO2 kad bi 56 puta obišao svijet.
Upozorenje znatiželjnicima
Označena natpisima s lobanjom i kostima, špilja je premalena da bi ljudi mogli u nju ući, što ih pošteđuje njezinih smrtonosnih učinaka. Međutim, zmije koje traže hranu, ptice i glodavci često podlegnu ekstremno gustoj koncentraciji CO2.
Navedena pećina dio je turističkog kompleksa Recreo Verde i duboka je 2 metra te duga 3 metra. Posjetitelji su sigurni od njezinog smrtonosnog učinka kada stoje nekoliko metara dalje od ulaza u nju.
Viralna fascinacija
TikTok video Michaela Adrescona, široko dijeljen na platformi X, potiče gledatelje da je posjete. Otkrijte uzbudljivu avanturu istraživanja Pećine smrti. Uronite u prirodnu ljepotu ovog jedinstvenog mjesta!, poziva Adrescon.
@michaelandrescon Bebe cariblanco con la mamá en Manuel Antonio, Costa Rica. #costarica #nature #baby #monkey #forest ♬ original sound - MichaelCon
Neki su u komentarima video tretirali kao lekciju iz nauke.
Ugljični dioksid je teži od zraka i istisnut će kisik [na] nižim nivoima, pojsnio je TikToker @tehchanka.
Drugi su, međutim, bili uznemireni. To je najstrašnija stvar kada se razgledavaju pećine, rekao je drugi TikTok korisnik.
I druge prirodne pećine poput rumunske pećine Movile i italijanske pećine Carburangeli također pokazuju opasna nakupljanja CO2, naglašavajući opasnost od po zdravlje štetnih plinova geološkog porijekla, piše Daily Mail.