pozitivne priče

U podnožju Leotara i dolini plahovite rijeke, leži suncem okupan grad: Jeste li znali da Trebinje zovu ‘malom Venecijom’

U koje god doba godine da se zaputite u njega, gotovo uvijek možete očekivati lijepo vrijeme i stanovnike vedrog duha

"O Trebinje divno mjesto moje
rascvjetano u najljepše boje
Tvoja polja divno krasi cvjeće
moje srce baš od tebe neće
", godinama je bila najpopularnija i najpoznatija pjesma o Trebinju.

Trebinje je najjužniji grad Bosne i Hercegovine. Nalazi se u podnožju planine Leotar, u dolini rijeke Trebišnjice, na tromeđi BiH, Crne Gore i Hrvatske.

Srednjovjekovni Stari grad, Arslanagića most, izletišta, Muzej Hercegovine,... samo su neki od razloga da posjetite Trebinje. Ali, krenimo redom.

Jedini mediteranski grad u BiH

Udaljen je od mora svega 30 kilometara, što ga čini jedinim mediteranskim gradom u našoj zemlji.

Grad se nalazi na značajnoj raskrsnici puteva, od Dubrovnika je udaljen 27 km, Mostara – 115, Banje Luke - 360, Nikšića – 70, Podgorice – 120, Herceg Novog – 38, Sarajeva – 230, Beograda – 480 km.

Bogato kulturno-historijsko nasljeđe, klima i povoljan geografski položaj su značajno uticali da u projekciji budućnosti razvoja Trebinja turizam zauzme posebno strateško mjesto.

Kada prođete kroz kapiju Starog grada, kao da ste prošli kroz vrijeme. Srž starog grada je netaknuta, u njemu će vas dočekati kaldrma, uske uličice i kamene kućice u kojima su ugostiteljski objekti i prodavnice.

Po dolasku u Trebinje gotovo da možete osjetiti i blizinu Jadranskog mora, miris lavande, smokve i ruzmarina. To je i jedini grad u Bosni i Hercegovini u kojem se, zahvaljući blizini Dubrovnika, osjeti utjecaj renesanse, isprepleten osmanskim, austrougarskim i socijalističkim elementima.

Bogatstvo grada

Zbog svoje historije koja seže još u prahistorijsko doba Trebinje je bogato kulturno-historijskim spomenicima, tačnije grad i njegova okolina imaju najviše zaštićenih nacionalnih spomenika u cijeloj Bosni i Hercegovini.

Najveći broj posjetilaca privlače Muzej Hercegovine sa velikim brojem vrijednih eksponata, Osman-pašina i Careva džamija, kameni mostovi i dolapi, te veliki broj nekropola stećaka i srednjovjekovnih manastira u okolini koji plijene pažnju svojim stilom gradnje.

Tu je i vojno utvrđenje s početka 18. vijeka, Stari grad ili Kastel, sa svojim uskim uličicama, voltovima, kapijama i kamenim zdanjima, brojnim kafićima, restoranima i buticima.

Podijeljen na dva dijela

Na plahovitoj rijeci Trebišnjici koja grad dijeli na dva dijela izgrađeno je dvadeset mostova zbog čega mještani Trebinje često nazivaju i "malom Venecijom".

Najljepši među njima je Arslanagića most, elegantni predstavnik osmanske arhitekture ovog kraja. Zadužbina Mehmed-paše Sokolovića, most dug 92 metra izgrađen je 1573. godine i predstavlja najstariju trebinjsku građevinu koja se do dan-danas izdvaja po svojoj ljepoti i neobičnim pričama koje se za njega vežu.

Prema kazivanju brojnih građana i posjetilaca, Trebišnjica je rijeka neobične ljepote i čistoće. Na njenoj desnoj obali u Policama, pored Arslanagića (Perovića) mosta, smještena je crkvica pored koje je sahranjen trebinjski župan Grd. Vlastelin Grd leži pod najstarijim poznatim stećkom u čitavoj BiH.

Grad sunca

Gradske obale Trebišnjice spajaju čak tri mosta.

Trebinje je i svojevrsni fenomen jer je sa više od 260 sunčanih dana u godini jedan od najsunčanijih balkanskih gradova.

Zbog ugodne mediteranske klime odlikuju ga ugodna i topla ljeta, čije nesnosne hercegovačke vrućine gasi hladna Trebišnjica, te blage i kratke zime.

Stoga u koje god doba godine da se zaputite u njega – gotovo uvijek možete očekivati lijepo vrijeme i stanovnike vedrog duha.

Poznat i po dobrim vinima

Trebinjci su zaista pažljivi domaćini, pa goste dočekuju bogatim trpezama koje obiluju zdravom i prirodnom hranom uzgojenom u ovom blagorodnom kraju.

Kraj je poznat i po dobrim vinima o kojima zapisi sežu u daleki srednji vijek.

Vinogradarstvom se tradicionalno bave mnoge trebinjske porodice, a o njihovom kvalitetu najbolje govore medalje koje su im dodijelila najzahtjevnija nepca na međunarodnim izložbama u Beču, Parizu i Londonu.

Ljubitelji vina mogu uživati na nekoj od mnogobrojnih vinskih tura i sami se uvjeriti u kvalitet.

Znamenitosti grada

U gradskom parku “Jovan Dučić” smješten je Saborni hram Svetog preobraženja Gospodnjeg. U Mostaćima je značajan kulturno-historijski spomenik – Crkva Svetog Klimenta.

U samom srcu grada nalazi se rimokatolička katedralna crkva posvećena Rođenju blažene Djevice Marije, izgrađena početkom 20. vijeka. U neposrednoj blizini Petropavlovog manastira nalazi se Pavlova pećina, svojevrsno stjecište hodočasnika i mjesto gdje je, prema predanju, Sveti Pavle, na svom putu za Rim, jedno vrijeme propovijedao.

Na Crkvini iznad Trebinja nalazi se Hercegovačka Gračanica – zadužbina Branka Tupanjca, ktitora i izvršitelja Dučićevog testamenta. U ovoj crkvi, prema Dučićevoj želji, počivaju pjesnikovi zemni ostaci.

U Popovom polju, u Mrkonjićima, nedaleko od Trebinja, na temeljima rodne kuće svetitelja i čudotvorca Svetog Vasilija Ostroškog i Tvrdoškog izgrađen je Duhovni centar – metoh Petropavlovog manastira.

Džamije

Za izgled utvrđenog grada u 18. vijeku bio je zaslužan Osman-paša Resulbegović koji je bio i prvi načelnik i utemeljitelj grada. U gradu koji do tada nije imao nijednu džamiju, on je sagradio dvije - Carevu i Osman-pašinu.

Careva džamija ili Sultan Ahmedova izgrađena je 1719. godine u ime sultana Ahmeda III. Nalazi se bliže rijeci.

Osman-pašina džamija izgrađena je 1729. godine i nalazi se blizu glavne gradske kapije. Važila je za najveću džamiju u Hercegovini. Obje džamije su gradili dubrovački majstori, od tesanog kamena.

Nakon što je Osman-paša Resulbegović napravio ovu drugu džamiju koju je nazvao po sebi, vijest je stigla i do samog sultana. Naime, on je sebi napravio veću i ljepšu džamiju od sultanove zbog čega je sultan naredio njegovo pogubljenje, kao i smrt njegovih devet sinova.

Osman-paša je otišao u Carigrad da moli sultana za pomilovanje, ali sultan je bio neumoljiv.
Resulbegović je pogubljen iste te 1729. godine u Carigradu

Resulbegović je sagradio i konak za sebe i svoju porodicu. Pored toga izgradio je Sahat kulu, podigao mnoge stambene zgrade i dućane te gradu Trebinju dao fizionomiju koja ga i danas čini prepoznatljivim.

Šta posjetiti u Trebinju?

U Policama, u Brankovini, nalazi se jedna od najbolje očuvanih srednjovjekovnih kula u Hercegovini – Kula Brankovića, odnosno tvrđava djeda ili oca Vuka Brankovića.

Turističku ponudu grada upotpunjuju izletišta nadomak Trebinja – Jazina, Ubla, Lastva, Studenac, te brojni restorani sa ljetnim baštama, hoteli, moteli i drugi smještajni kapaciteti.

Historijska retrospektiva Trebinja svjedoči da je grad oduvijek važio za kulturni centar na predjelu današnje istočne Hercegovine.

Bogato kulturno nasljeđe, brojni kulturni i historijski spomenici, duga tradicija i savremene kulturne tendencije spajaju se u jedinstvenom ambijentu grada.

Odmor ispod trebinjskih platana

Šesnaest platana, gorostasnih stabala na gradskom trgu zasađenih u austrougarsko doba, simbol su Trebinja i turistička atrakcija.

Svojim granama starim jedan vijek štite gradsko jezgro, ljeti stvarajući debelu hladovinu ispred hotela „Platani“ u čijoj se bašti jedva pronađe slobodno mjesto. Trebinjci vole reći da nije bio u Trebinju ko nije popio kafu pod platanima, a za zagarantovani užitak lokalce uvijek treba poslušati.

Trebinje je danas moderna kulturna zajednica, sa brojnim kulturnim preferencijama poput narodne tradicije, muzike, pozorišta, filma, književnosti i drugog umjetničkog stvaralaštva. Kulturni afiniteti se baziraju na sintezi tradicionalnih i savremenih umjetničkih izraza, gdje se poštuju i cijene kulturni tokovi koje smo naslijedili, kao i oni novi kojima težimo kroz sve češće raslojavanje monokulturne tradicije i uvažavanje multikulturalnog nasljeđa koje nam je u prošlosti povjereno.

U okviru nastojanja da se kulturni život očuva i unaprijedi, u Trebinju se održavaju brojne manifestacije i svečanosti.

Grad pjesnika Jovana Dučića

Trebinje je već dugo sredina u kojoj kultura predstavlja duhovnu potrebu, a u posljednje vrijeme je i zamajac razvoja turizma.

„Milo svoje Trebinje“ pisanom riječi i nesebičnim angažmanom najviše je zadužio pjesnik i diplomata Jovan Dučić (1874-1943). Maštao je da njegov rodni grad bude kulturni centar, te je inicirao izgradnju današnjeg Muzeja Hercegovine, u kojem se nalaze brojni eksponati koje je Dučić sa svojih diplomatskih putovanja donosio u ovaj grad.

Zaslužan je i za veliki broj spomenika koje danas možete vidjeti prilikom šetnje gradom. Njemu u čast svake godine se organiziraju „Dučićeve večeri poezije“.

Projekt Pozitivne priče podržao je BH Telecom.