Ruska vojska formira postrojbu od oko 3000 Sjevernokorejaca, rekao je izvor ukrajinske vojne obavještajne službe za BBC, u najnovijem izvještaju koje sugerira da Pjongjang formira bliski vojni savez s Kremljom.
Do sada BBC još nije vidio nikakve znake formiranja tako velike jedinice na ruskom Dalekom istoku, a glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov odbacio je izvještaje o umiješanosti Sjeverne Koreje.
"Ovo nije samo britanska obavještajna služba, to je i američka obavještajna služba. Oni to cijelo vrijeme javljaju, ne daju nikakve dokaze", rekao je.
Sve bliži odnosi Rusije i Sjeverne Koreje
Nema sumnje da su Moskva i Pjongjang produbili razinu saradnje posljednjih mjeseci. Sjevernokorejski vođa Kim Jong Un poslao je Vladimiru Putinu rođendansku poruku tek prošle sedmice nazivajući ga svojim "najbližim suborcem".
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij govorio je o pridruživanju Sjeverne Koreje ratu, a južnokorejski ministar odbrane rekao je ovog mjeseca da je mogućnost sjevernokorejskog raspoređivanja u Ukrajini "vrlo vjerovatna".
Najveći upitnik je oko uključenih brojeva.
Vojni izvor na ruskom Dalekom istoku potvrdio je za BBC Russian da je "određen broj Sjevernokorejaca stigao" i da su stacionirani u jednoj od vojnih baza u blizini Usurijska, sjeverno od Vladivostoka. No, izvor je odbio dati tačan broj, osim da ih je "apsolutno ni blizu 3000".
Vojni stručnjaci rekli su nam da sumnjaju da jedinice ruske vojske mogu uspješno uključiti hiljade sjevernokorejskih vojnika.
"U početku nije bilo tako lako uključiti stotine ruskih zatvorenika - a svi su ti momci govorili ruski", rekao je jedan analitičar - koji je u Rusiji pa nije želio biti imenovan - rekao je za BBC.
Čak i da ih ima 3000, to ne bi bilo veliko u smislu bojnog polja, ali SAD su zabrinute koliko i Ukrajina.
"To bi označilo značajan napredak u njihovim odnosima", rekao je glasnogovornik američkog State Departmenta Matthew Miller, koji je to vidio kao "novu razinu očaja Rusije" usred gubitaka na bojnom polju.
Putinov 'mirni i odbrambeni pakt' sa Kim Jong Unom
U junu je Vladimir Putin nazdravio "mirnom i odbrambenom" paktu s Kim Jong Unom.
Sve je više dokaza da Sjeverna Koreja opskrbljuje Rusiju municijom, kao što je nedavno prikazano pronalaženjem projektila u ukrajinskoj regiji Poltava.
Zapravo, izvještaji o minama i granatama koje je dostavio Pjongjang datiraju iz decembra 2023. u Telegram chatovima koji uključuju ruske vojne zajednice.
Ruski vojnici, stacionirani u Ukrajini, često su se žalili na standard municije i da su desetine vojnika ranjeni.
Kijev sumnja da se jedinica sjevernokorejskih vojnika priprema u regiji Ulan-Ude blizu mongolske granice prije raspoređivanja u rusku pokrajinu Kursk, gdje su ukrajinske snage pokrenule upad još u avgustu.
"Mogli bi čuvati neke dijelove rusko-ukrajinske granice, što bi oslobodilo ruske jedinice za borbe drugdje", rekao je Valeriy Ryabykh, urednik ukrajinske publikacije Defense Express.
"Isključio bih mogućnost da se te jedinice odmah pojave na prvoj crti".
Sjeverna Koreja možda ima oko 1,28 milion aktivnih vojnika, ali njezina vojska nema nedavnog iskustva u borbenim operacijama, za razliku od ruske vojske.
Pjongjang je slijedio stari sovjetski model u svojim oružanim snagama, ali nije jasno kako bi se njegova glavna snaga motoriziranih pješačkih jedinica mogla uklopiti u rat u Ukrajini.
Tu je i očita jezična barijera i nepoznavanje ruskih sustava koji bi zakomplicirali bilo kakve borbene uloge.
To ne isključuje sudjelovanje sjevernokorejske vojske u velikom ruskom ratu u Ukrajini, ali stručnjaci ih najviše prepoznaju po inženjerskim i građevinskim sposobnostima, a ne po borbi.
Ono što oboje imaju su zajednički poticaji.
Pjongjang treba novac i tehnologiju, Moskva treba vojnike i municiju.
"Pjongjang bi bio dobro plaćen i možda bi dobio pristup ruskoj vojnoj tehnologiji, koju inače Moskva ne bi bila voljna prenijeti Sjevernoj Koreji", kaže Andrej Lankov, direktor Korea Risk Group.
"To bi također njihovim vojnicima dalo pravo borbeno iskustvo, ali postoji i rizik izlaganja Sjevernokorejaca životu na Zapadu, koji je znatno naprednije mjesto."
Za Putina postoji hitna potreba da se nadoknade značajni gubici tokom više od dvije i pol godine rata.
Valeriy Akimenko iz britanskog Centra za istraživanje sukoba vjeruje da bi raspoređivanje Sjevernokorejaca pomoglo ruskom čelniku da se nosi s prethodnim krugom obvezne mobilizacije koji nije prošao dobro.
"Stoga on misli, budući da su ruski redovi prorijeđeni zbog Ukrajine, kakva briljantna ideja - zašto ne pustiti Sjevernokorejce da vode neke od borbi?"
Predsjednik Zelenskij očito je zabrinut kako bi se ovaj neprijateljski savez mogao razvijati.
Nije bilo zapadnjačkih čizama na terenu u Ukrajini zbog straha od eskalacije.
Međutim, ako se potvrde izvještaje o stotinama Sjevernokorejaca koji se pripremaju za raspoređivanje, čini se da bi ideja o stranim čizmama na terenu u ovom ratu manje zabrinjavala Vladimira Putina.