Cijene goriva u Bosni i Hercegovini ponovno su u porastu. Iako su cijene u Federaciji BiH zabilježile manji rast, u Republici Srpskoj situacija je značajno drugačija.
U Banjoj Luci cijene goriva već su skočile, a predviđa se dodatni rast.
No, šta uzrokuje ove promjene i koliko će one utjecati na domaće potrošače?
Poskupljenje goriva u RS
U RS, cijene goriva su već porasle. Trenutne cijene dizela iznose 2,49 KM, dok je benzin 2,45 KM po litri.
Očekuje se daljnji rast, što je izazvano višim nabavnim troškovima koji se prenose na krajnje korisnike. Razlog ovom skoku cijena u RS leži u ovisnosti o uvozu goriva iz Srbije.
Iako su sankcije na rusku naftu i naftne proizvode stvorile određene poremećaje u regionalnoj trgovini, problemi s opskrbom naftom iz Srbije čine situaciju još nestabilnijom.
Poseban problem za naftaše u RS predstavlja informacija da Srbija trenutno ima naftnih rezervi za naredna tri mjeseca, što bi moglo značiti smanjen ili potpun prekid izvoza u entitet RS.
Porast cijena u Federaciji BiH
U Federaciji BiH, cijene goriva su porasle u manjoj mjeri, ali i ovdje tržište bilježi blagi rast.
Prema podacima Federalnog ministarstva trgovine, cijene dizela povećane su za 0,04 KM, dok je benzin poskupio za 0,01 KM po litri u posljednjih mjesec dana.
Iako manji, ovaj porast nije zanemariv, jer je on usklađen s globalnim tržištem nafte i domaćim troškovima.
U Federaciji BiH gorivo dolazi većinom iz Hrvatske, što čini cijene stabilnijima u usporedbi s RS.
Prema informacijama Raporta, Federacija BiH se u ukupnom uvozu sa više od 80% oslanja na Hrvatsku dok manje od 20% odnosi na uvoz iz Srbije.
Globalni faktori
Iako su cijene nafte na svjetskom tržištu u posljednjem periodu u padu, mnogi globalni faktori, poput američkim sankcijama Rusiji i rasta dolara, izazivaju nesigurnost.
Naime, Rusija ostaje ključni igrač u globalnom tržištu nafte, a nove sankcije koje bi mogle pogoditi ovu zemlju dodatno će destabilizirati cijene nafte i energenata. Također, rast dolara na globalnom tržištu povećava troškove nafte u mnogim zemljama, uključujući i Bosnu i Hercegovinu.
Ove promjene rezultiraju povećanjem nabavnih troškova za distributere goriva, što se, naravno, reflektira na cijene za krajnje korisnike.
Neizvjesnost pred potrošačima
Iako su promjene cijena za sada umjerene, tržište je podložnije globalnim utjecajima, što znači da su daljnja poskupljenja sasvim moguća.
Cijene goriva bit će u stalnom fokusu, jer će globalne političke odluke i trgovinski odnosi oblikovati i domaće ekonomske uvjete u narednim mjesecima.