najveća putujuća postavka

U Seulu otvorena izložba Muzeja ratnog djetinjstva. Kolekcija iz opkoljenog Sarajeva


U Historijskom muzeju grada Seula u Južnoj Koreji otvorena je izložba Muzeja ratnog djetinjstva pod nazivom “Djetinjstvo pod opsadom: Sarajevo 1992-1995”.

Riječ je o prvoj velikoj izložbi izvan Evrope i najvećoj putujućoj izložbi Muzeja ratnog djetinjstva do sada.

Otvorenje izložbe planirano je za početak maja zbog Dječijeg dana koji se svakog 5. maja u Južnoj Koreji obilježava od 1923. godine, kada je pisac i aktivista Bang Heong Hwan uveo ovaj praznik kako bi se promovirala prava djece u svijetu i društvima u kojima su djeca bila eksploatirana. Većina djece u Južnoj Koreji ovaj praznik koji promovira njihove vrijednosti u društvu slavi kao drugi rođendan, objavio je Muzej ratnog djetinjstva.

Izložba “Djetinjstvo pod opsadom: Sarajevo 1992-1995.” predstavlja 38 eksponata i priča, te deset isječaka iz videosvjedočenja onih koji su djetinjstvo proveli u opkoljenom Sarajevu, ali i drugim dijelovima Bosne i Hercegovine. Pored toga, na početku izložbenog prostora postavljena je i interaktivna instalacija, istovjetna onoj koja se nalazi u stalnoj postavci Muzeja ratnog djetinjstva u Sarajevu, a koju čine neke od najdražih dječijih aktivnosti. Tako da kroz igru — vezivanjem traka, lijepljenjem naljepnica, crtanjem ili korištenjem lego kockica — te prepoznavanjem posebno odabranih mirisa i zvukova, svako od posjetilaca može evocirati sjećanje na vlastito djetinjstvo. U sklopu izložbe nalaze se i QR kodovi putem kojih posjetioci mogu pristupiti i audio verzijama priča na korejskom jeziku.

"S obzirom da publika u Južnoj Koreji ne zna mnogo o ratu u Bosni i Hercegovini i opsadi Sarajeva, izložba također donosi kratke tekstove koji objašnjavaju kontekst. Osim priča iz Sarajeva, na izložbi su prezentirane i priče iz ostatka BiH, iz Srebrenice, Zavidovića, Banje Luke, Mostara, Tuzle, Cazina… Cilj je bio prikazati da se opsada Sarajeva kao historijski događaj ne može posmatrati odvojeno od rata u ostatku BiH, te upoznati posjetioce sa karakterom rata u drugim dijelovima zemlje", objavio je Muzej ratnog djetinjstva.

Svečanom otvaranju izložbe prisustvovale su mnoge zvanice iz političkog i kulturnog života Seula, uključujući i direktore vodećih muzeja i kulturnih institucija. Na otvaranju su se, između ostalih, obratili direktor Historijskog muzeja grada Seula Choi Byung Goo, osnivač i generalni direktor Muzeja ratnog djetinjstva Jasminko Halilović.

“Izložba ‘Djetinjstvo pod opsadom: Sarajevo 1992-1995.’ ima za cilj potaknuti empatiju posjetilaca za ono što su proživjela djeca koja su odrastala u vrijeme ratova, ali i širiti poruku mira. Želimo da naši građani nauče o opsadi Sarajeva, najdužoj opsadi u modernoj historiji. Budući da se otvorenje izložbe poklapa s Dječijim danom u Južnoj Koreji, naša je želja potaknuti sve posjetitelje da razgovaraju sa svojom djecom o tome koliko je mir značajan za sve nas”, kazao je direktor Historijskog muzeja grada Seula Choi Byung Goo.

Halilović je pozdravio je prisutne i zahvalio na gostoprimstvu.

“Ovo je naša prva velika izložba van Evrope. Dio sam generacije koja je odrasla u opkoljenom Sarajevu. Moj grad je uništavan sistemski. Ipak, mi koji smo preživjeli uspjeli smo dokumentovati i ispričati svoje priče. Želim da gradovi koje danas uništavaju u ratovima također prežive. Želim da njihovi stanovnici prežive i jednog dana mogu ispričati svoje priče iz kojih ćemo učiti. Želim da svi zajedno radimo više za mir”, rekao je Halilović.

Izložba će biti otvorena do 25. augusta, a prema procjenama organizatora očekuje se da će privući oko 200.000 posjetilaca.

“To će ovu izložbu učiniti ubjedljivo najposjećenijom izložbom Muzeja ratnog djetinjstva, te iskorakom za bh. muzejsku scenu“, istakli su iz Muzeja ratnog djetinjstva.