Rusija, Kina i Sjeverna Koreja mogle bi iskoristiti "dimnu zavjesu" izraelske krize kao poziv da preokrenu plimu globalne moći i oslobode svojevrsni pakao, upozoravaju stručnjaci, a piše The Sun.
Dok višestruki sukobi prijete izbijanjem širom svijeta, analitičari kažu da je otvorena sezona za odmetničke države da se "izvuku" sa svojom borbom za novi svjetski poredak.
Kopnena invazija
Teror koji je Hamas izveo nad Izraelom tokom svojih napada bez presedana 7. oktobra ostavio je 1.400 mrtvih Izraelaca i naciju koja je odlučila osvetiti se gusto naseljenom Pojasu Gaze. I dok krvavi rat traje već 14. dan ostavljajući više od 4.000 mrtvih Palestinaca, Izrael se priprema za kopnenu invaziju na Pojas Gaze.
Stručnjaci su za The Sun rekli da ovo što se odvija predstavlja rizik daleko više od regionalnog sukoba na Bliskom istoku.
Umjesto toga, oni tvrde da je zapalio fitilj na buretu baruta tinjajućih kriza širom svijeta – pomažući da se plime globalne moći okrenu prema Rusiji, Kini i onima koji ih podržavaju.
“Polikriza je nova normala”, rekao je za The Sun Keir Giles, stručnjak za Rusiju iz Chatham Housea.
Upozorio je Vladimira Putina, Xija Jinpinga i Kima Jong-una da će "gledati i učiti iz toga kako Zapad odgovara na tragediju na Bliskom istoku". Ako se Zapad ne može uhvatiti u koštac s izazovom rješavanja višestrukih sukoba koji se odvijaju odjednom, onda bi utjecaji mogli odjeknuti u cijelom svijetu, rekao je.
"To je otvoreni poziv autokratskim režimima i državama parijama da ih izazovu više", ustvrdio je Giles.
Izrael nije novo žarište
Joe Biden i Rishi Sunak odletjeli su u Izrael kako bi iskazali podršku Izraelu ove sedmice, dok je premijer Ujedinjenog Kraljevstva obećao da će stajati uz ratobornu naciju u njezinom "najmračnijem trenutku". U isto vrijeme, Putin je posjetio svog prijatelja Xija.
"Izrael nije novo žarište, ali je zauzeo centralno mjesto", rekao je za The Sun Ashok Swain, profesor istraživanja mira i sukoba na Sveučilištu Uppsala. "Ako se sadašnja situacija nastavi još malo, postoji velika mogućnost da će i druge države na Bliskom istoku biti uvučene u sukob."
A s mogućnošću da SAD , Ujedinjeno Kraljevstvo i NATO budu sve više upleteni u taj rat - postaje jasno ko će profitirati. "Kina i Rusija čekaju da dođe do širenja sukoba", rekao je prof. Swain.
“Bliski istok je epicentar njihovog novog rivalstva supersila već nekoliko godina, a ovaj 'rat' otvara mogućnost da oba centra moći odmjere svoje snage.”
Admiral Lord West, bivši načelnik Kraljevske mornarice, rekao je da će Putin biti zadovoljan haosom koji izbija na Bliskom istoku. "Sve ovo Putinu jako odgovara”, rekao je za The Sun.
“Za njega je to fantastično jer je skrenulo poglede ljudi s Ukrajine. Dakle, što ga više uspije potpaliti, to će biti sretniji." Ustvrdio je da će, uz rastresenost zapadnog svijeta, cijenu vjerovatno platiti Ukrajina na svojim linijama fronta.
Ne pati samo Ukrajina
U ovom vremenu krhkog svjetskog poretka, "suočavanje s više od jednog izazova u isto vrijeme bit će ključno za opstanak zapadnih vlada", rekao je Keir Giles.
Stručnjak za Rusiju je dodao: "Pogledajte način na koji se pažnja zapadne pozornosti iznenada prebacila s Ukrajine na Bliski istok, dok se druge krize manje-više neprimjetno odvijaju na marginama.
“Ali nije samo Ukrajina ta koja pati. Rusija - i druge neprijateljske sile - mogu iskoristiti ovu priliku za ispitivanje, testiranje i napad na druge načine. Da biste razumjeli ko dijeli ruske ciljeve, potražite gdje Rusija ide u kupovinu oružja kako bi održala svoju kampanju uništenja u Ukrajini. To su Iran i Sjeverna Koreja - druge dvije zemlje čiji su primarni izvozni proizvodi razaranje, nered i strah."
Budući da je Washington usredotočen na Bliski istok, Peking bi mogao imati koristi od rastrojenog SAD-a dok se priprema za budući sukob oko sudbine Tajvana. Godinama je svijet zabrinuto promatrao kako Kina pojačava svoje vojne vježbe i prijeteće provokacije prema samoupravnom Tajvanu, a SAD je odgovorio povećanjem obaveza prema svom dalekom savezniku.
U petak je Pentagon objavio da je Kina značajno proširila svoje nuklearne zalihe tokom prošle godine, te sada drži 500 operativnih bojevih glava - broj za koji se nadaju da će se udvostručiti do 2030.
"U našim intervjuima s FBI-jem, rekli su… ovo je najagresivnije razdoblje kineske aktivnosti koje su ikada vidjeli", nedavno je rekao Seth Jones, stručnjak u Centru za strateške i međunarodne studije.
Problem Kine i Tajvana
Ako Kina ispuni svoje prijetnje munjevitom invazijom preko Tajvanskog tjesnaca, SAD, ostatak Zapada i Rusija mogli bi vrlo iznenada biti prisiljeni uskočiti.
Učinak takve invazije mogao bi biti katastrofalan za svijet.
"Sada je stvarno opasan trenutak", rekla je za The Sun Kerry Brown, profesorica kineskih studija na King's Collegeu u Londonu.
“Imamo novu vrstu geopolitike. Zapad je slabiji. NATO nije tako jak kao što je nekada bio i stalno pokušavaju osigurati da lokalni sukobi ne eskaliraju i rasplamsaju se u regionalne i globalne."
Mišljenja je da bi Kina i Tajvan mogli dovesti cijeli globalni sistem do podrhtavanja. To će učiniti da svi ovi drugi sukobi izgledaju kao piknik zabava u nedjelju poslijepodne."
"To bi otprilike bio treći svjetski rat ", rekao je profesor Brown.
Kim Jong-un bi mogao biti protjeran iz većeg dijela svijeta, ali njegov režim je upleten u neke od najmračnijih kutova globalnih sukoba, upozoravaju stručnjaci. Kao prijetnja zapadnom svijetu, tiranin nastavlja prijetiti da će upotrijebiti nuklearno oružje protiv svojih rivala, dok provocira Južnu Koreju raketnim testovima.
Putinova nadanja
Ove sedmice čak su se pojavili dokazi da je sjevernokorejsko oružje vjerovatno korišteno u Hamasovom terorističkom napadu na Izrael.
Stručnjaci tvrde da Putin jedva čeka da se sjevernokorejske zalihe granata koriste u Ukrajini, dok Kim traži pomoć u satelitskoj tehnologiji i nadogradnji vojne opreme iz sovjetske ere.
Nikakav sporazum o oružju nije službeno objavljen, ali Washington strahuje da pregovori "aktivno napreduju".
"Sve je ovo zabrinjavajuće", rekao je za The Sun dr. Edward Howell, stručnjak za Sjevernu Koreju sa Sveučilišta Oxford.
"Uokvirujući SAD kao neprijateljsku silu koja je odlučila svrgnuti režim, Kim opravdava obranu Sjeverne Koreje agresivnijim nuklearnim naoružanjem i politikom uporabe", rekao je.
"Zabrinut sam zbog stvaranja mreže širenja nuklearnog naoružanja koja bi se mogla proširiti na druge odmetničke države", dodao je Howell. Sjeverna Koreja je to već radila, objasnio je, uspostavljanjem nedopuštenih mreža između Pakistana , Sirije i Libije gdje razmjenjuju nuklearne materijale, znanje i savjete.