Sjedinjene Američke Države pružile su obavještajne podatke o ruskim jedinicama koje su Ukrajincima omogućile da ciljaju i ubiju mnoge ruske generale koji su poginuli u akciji u ratu u Ukrajini, prema visokim američkim dužnosnicima.
Ukrajinski dužnosnici rekli su da su ubili otprilike 12 generala na prvoj liniji ratišta, što je broj zaprepastio vojne analitičare, piše New York Times.
Pomoć za ciljanje dio je tajnih napora Bidenove administracije da Ukrajini pruži obavještajne podatke na ratištu u stvarnom vremenu. Ti obavještajni podaci također uključuju očekivane pokrete ruskih trupa prikupljene iz nedavnih američkih procjena tajnog plana borbe Moskve za borbe u regiji Donbas u istočnoj Ukrajini, rekli su dužnosnici. Dužnosnici su odbili precizirati koliko je generala ubijeno kao rezultat pomoći SAD.
Sjedinjene Države su se koncentrirale na pružanje lokacije i drugih detalja o mobilnom sjedištu ruske vojske, koja se često premješta. Ukrajinski dužnosnici kombinirali su te geografske podatke sa svojim vlastitim obavještajnim podacima – uključujući presretnutu komunikaciju koja upozorava ukrajinsku vojsku na prisutnost visokih ruskih časnika – kako bi izveli topničke napade i druge napade u kojima su ubijeni ruski oficiri.
Razmjena obavještajnih podataka dio je pojačanog protoka pomoći SAD koji uključuje teže oružje i desetke milijardi pomoći, pokazujući koliko su se brzo promijenila rana američka ograničenja podrške Ukrajini dok rat ulazi u novu fazu koja bi se mogla završiti mjeseci.
Potpora američke obavještajne službe Ukrajincima imala je odlučujući učinak na bojnom polju, potvrđujući ciljeve koje je ukrajinska vojska identificirala i usmjeravajući ih na nove ciljeve. Tok djelotvornih obavještajnih podataka o kretanju ruskih trupa koje je Amerika dala Ukrajini ima malo presedana.
Otkako nije uspjela napredovati na Kijev, glavni grad, u ranom dijelu rata, Rusija se pokušala pregrupirati, s koncentriranijim pritiskom na istočnu Ukrajinu koja se do sada kretala sporo i neravnomjerno.
Dužnosnici intervjuirani za NYT govorili su pod uvjetom anonimnosti kako bi razgovarali o detaljima povjerljivih obavještajnih podataka koji se dijele s Ukrajinom.
Administracija je nastojala zadržati veći dio obavještajnih podataka s bojnog polja u tajnosti, iz straha da će se to smatrati eskalacijom i isprovocirati ruskog predsjednika Vladimira Putina u širi rat. Američki dužnosnici nisu htjeli opisati kako su došli do informacija o sjedištu ruskih trupa, iz straha da će ugroziti njihove metode prikupljanja. Ali tokom cijelog rata, američke obavještajne agencije koristile su razne izvore, uključujući povjerljive i komercijalne satelite, kako bi pratile kretanje ruskih trupa.
Ministar odbrane Lloyd J. Austin III otišao je toliko daleko da je prošlog mjeseca rekao da "želimo vidjeti Rusiju oslabljenu do stepena da ne može učiniti stvari koje je učinila u invaziji Ukrajine."
Upitan o obavještajnim podacima koji su dostavljeni Ukrajincima, John F. Kirby, glasnogovornik Pentagona, rekao je da "nećemo govoriti o detaljima tih informacija." No, priznao je da Sjedinjene Države pružaju "Ukrajini informacije i obavještajne podatke koje mogu koristiti za odbranu".
Nakon što je ovaj članak objavljen, Adrienne Watson, glasnogovornica Vijeća za nacionalnu sigurnost, rekla je u izjavi da obavještajni podaci na bojištu nisu dostavljeni Ukrajincima "s namjerom da ubiju ruske generale".
Nisu svi udari izvedeni s američkim obavještajcima. Prema više američkih dužnosnika, američki obavještajci nisu pomogli štrajk tokom vikenda na lokaciji u istočnoj Ukrajini gdje je bio general Valery Gerasimov, najviši uniformirani oficir Rusije. Sjedinjene Države zabranjuju davanje obavještajnih podataka o najvišim ruskim čelnicima, rekli su dužnosnici.
Ali američki obavještajci bili su ključni kada je pitanju smrt drugih generala, priznali su dužnosnici.
Sjedinjene Države rutinski pružaju informacije o kretanju ruskih vojnika i opreme te pomažu Ukrajini da potvrdi lokaciju kritičnih ciljeva. Drugi NATO saveznici također daju obavještajne podatke ukrajinskoj vojsci u stvarnom vremenu.
Bidenova administracija također isporučuje novo oružje koje bi trebalo poboljšati sposobnost Ukrajine da cilja na visoke ruske časnike. Manja verzija drona Switchblade, koja sada stiže na bojno polje, može se koristiti za identifikaciju i ubijanje pojedinačnih vojnika, a mogla bi ukloniti generala koji sjedi u vozilu ili daje zapovijedi na prvoj liniji ratišta.
Američki dužnosnici javno su priznali da su Sjedinjene Države počele davati Ukrajini korisne obavještajne podatke uoči ruske invazije 24. februara. Uoči invazije, naprimjer, američke obavještajne agencije upozorile su na predstojeći napad na zračnu luku Hostomel sjeverno od Kijeva . To je Ukrajini omogućilo jačanje obrane. Ruske zračno-desantne snage u konačnici nisu mogle zadržati aerodrom.
Dok su se informacije koje su Sjedinjene Države dale Ukrajini pokazale vrijednima, ruski generali često su bili izloženi elektroničkom prisluškivanju govoreći preko nesigurnih telefona i radija, rekli su sadašnji i bivši američki vojni dužnosnici.
"To pokazuje lošu disciplinu, nedostatak iskustva, aroganciju i neuvažavanje ukrajinskih sposobnosti", rekao je Frederick B. Hodges, bivši najviši komandant američke vojske u Evropi koji je sada u Centru za analizu evropske politike. “Nije teško geolocirati nekoga na telefonu koji razgovara na čistoj liniji.”
Ruska vojna taktika također je ostavila visoke generale ranjivim. Centralizirana hijerarhija zapovjedništva odozgo prema dolje daje ovlasti donošenja odluka samo najvišim nivoima - u poređenju s decentraliziranijom američkom strukturom koja gura mnoge odluke na ratištu višem osoblju i mlađim oficirima - prisiljavajući ruske generale na riskantne izlete na prve crte ratišta za rješavanje logističkih i operativnih problema.
"Kada postoje problemi, generalni časnici to moraju riješiti", rekao je general Hodges.
Iako je administracija i dalje oprezna od raspirivanja gospodina Putina do te mjere da on dodatno eskalira svoje napade - predsjednik Biden je rekao da neće slati američke trupe u Ukrajinu niti tamo uspostaviti "zonu zabranjenog leta" - sadašnji i bivši dužnosnici rekli su da Bijeli House nalazi određenu vrijednost u upozorenju Rusije da Ukrajina iza sebe ima težinu Sjedinjenih Država i NATO-a.
Neki evropski dužnosnici vjeruju, unatoč Putinovoj retorici da se Rusija bori protiv NATO-a i Zapada, on je do sada bio odvraćan od započinjanja šireg rata. Američki dužnosnici su manje sigurni i već sedmicama raspravljaju zašto gospodin Putin nije učinio više za eskalaciju sukoba.
Dužnosnici su rekli da Moskva ima vlastite izračune koje treba odmjeriti, uključujući može li se nositi s većim ratom, posebice onim koji bi omogućio NATO-u da se pozove na svoju povelju o međusobnoj odbrani ili direktnije uđe u rat.
“Jasno je da želimo Rusa da znamo na nekoj razini da u toj mjeri pomažemo Ukrajincima i to ćemo nastaviti činiti”, rekla je Evelyn Farkas, bivša visoka dužnosnica Ministarstva odbrane Rusije i Ukrajine u Obaminoj administraciji. “Dat ćemo im sve što im treba za pobjedu i ne bojimo se reakcije Vladimira Putina na to. Nećemo se samozatajiti.”
Ali dijeljenje obavještajnih podataka smatra se sigurnim oblikom pomoći jer je nevidljivo, ili, barem, negiralo. Američki obavještajci dali su tajne informacije Ukrajini u širokom rasponu područja, od kretanja ruskih trupa do podataka o ciljanju, rekli su dužnosnici.
Prošlog mjeseca Sjedinjene Države povećale su dotok obavještajnih podataka u Ukrajinu o ruskim snagama u Donbasu i na Krimu, dok su se kijevske vojne snage spremale za odbranu od obnovljene ofanzive Moskve na istoku Ukrajine, rekli su američki dužnosnici.
"U Ukrajinu pritječe značajna količina obavještajnih podataka iz Sjedinjenih Država", rekao je general Mark A. Milley, predsjednik Združenog stožera, na senatskom panelu u utorak. "Otvorili smo cijevi."