Švicarska je proglašena za najbolju zemlju na svijetu treću godinu zaredom.
O standardu govori i podatak da je jedan od sedam odraslih Švicaraca milioner, kako piše Business Today i skreće pažnju na sedam stvari koje tamo pristup novcu čine drugačijim:
Ublažavanje rizika
Švicarski milioneri razumiju da različite banke imaju različite prednosti i ponude.
Na primjer, jedna banka može ponuditi bolje stope za ulaganja u nekretnine, dok se druga ističe u međunarodnoj trgovini.
Oni koriste jedinstvene prednosti svake banke kako bi maksimizirali mogućnosti i ublažili rizike.
Bez "bijesnih" automobila
Nećete vidjeti švicarske milionere kako se razmeću dizajnerskim etiketama ili egzotičnim automobilima. Žive ispod svojih mogućnosti i reinvestiraju razliku, prenosi Nova.rs.
Ne radi se o lišavanju, radi se o odgođenom zadovoljstvu. Ovaj disciplinirani pristup omogućava da njihovo bogatstvo stalno raste tokom vremena.
Diverzifikacija
Švicarski investitori razmišljaju van granica. Diverzifikacija podrazumijeva ulaganje u više različitih vrsta investicija radi umanjenja rizika.
Oni se diverzificiraju ne samo u imovini, već i u prebivalištu i državljanstvu. Mnogi imaju druge pasoše ili boravište u drugim zemljama, što otvara više finansijskih mogućnosti i poreske optimizacije.
Ovaj globalni način razmišljanja povećava njihovu finansijsku sigurnost i potencijal rasta.
Dugoročno razmišljanje
Švicarski milioneri ne žele planove za brzo bogaćenje. Oni grade generacijsko bogatstvo uz strpljenje i dugoročnu perspektivu.
Pravo bogatstvo nije u brzom zarađivanju novca. Riječ je o održavanju i održivom rastu tokom vremena.
Iznajmljivanje prije kupovine kuća
Za razliku od Sjedinjenih Američkih Država, gdje 65 posto odraslih posjeduje kuće, samo 41 procent odraslih Švicaraca su vlasnici kuća.
Oni favoriziraju iznajmljivanje u odnosu na kupovinu kuća.
Novac koji se uštedi tako usmjerava se u investicije sa visokim prinosom, omogućavajući im da akumuliraju bogatstvo brže nego putem tradicionalnog posjedovanja kuća.
Automatizacija štednje
Švicarske porodice daju prioritet štednji tako što automatski izdvajaju dio svog prihoda, obično 20-30%, prije nego što potroše na bilo šta drugo.
Ovaj disciplinirani pristup osigurava dosljedne i značajne uštede tokom vremena.
Ulaganje u znanje
Obrazovanje u Švicarskoj se ne cijeni samo zbog diploma, već i zbog razvoja vještina.
Švicarci ulažu 5-10% svog godišnjeg prihoda u lični razvoj, posebno u jezike, tehnologiju i finansijsku pismenost.
Oveo znanje nudi značajnu dugoročnu korist.