Historijski zapisi

U Vatikanskim dokumentima pronašli spis s jezivom porukom: Opisuje se strašan događaj otprije 500 godina

U potrazi kroz historijsek zapise Vatikana, geolog je napravio iznenađujuće otkriće: bilješku u jevrejskoj molitvenoj knjizi koja opisuje niz dosad nepoznatih potresa u Italiji 15. stoljeća. Seizmolozi tvrde da bi ovo otkriće moglo pomoći u predviđanju današnjih potresa.

Paolo Galli, stručnjak za potrese koji radi za talijansko Ministarstvo civilne zaštite, izjavio je za Live Science da se molitvenik, napisan u srednjovjekovnom hebrejskom, kopirao u apeninskom gradu Camerinu 1446. godine.

"Na predlistu molitvenika nalazila se ručno napisana bilješka, vjerovatno iz iste godine, koja opisuje niz potresa koji su pogodili regiju tokom nekoliko mjeseci, uzrokujući urušavanje mnogih kuća u Camerinu i obližnjim naseljima", rekao je.

Galli je pretraživao Vatikansku biblioteku u potrazi za historijskim zapisima iz 1456. godine, kada je regija južnije bila pogođena kasnijim nizom potresa. Umjesto toga, njegova istraživanja dovela su do bilješke, također napisane na hebrejskom, koja opisuje raniji niz potresa.

"Dok sam tražio vijesti o jednoj od najcatastrofalnijih serija potresa u Italiji, 1456. godine… slučajno sam pronašao nepoznat rukopis koji se bavi nepoznatim potresom koji se dogodio sjevernije 10 godina prije, 1446. godine", poručio je Galli.

Njegovo istraživanje o bilješci objavljeno je 1. novembra u časopisu Seismological Research Letters.

Kasniji niz potresa dobro je poznat; od oko 450 dokumentiranih promatranja potresa u Italiji 15. stoljeća, otprilike polovina potječe iz serije potresa 1456. godine. Galli tvrdi da ta promatranja uključuju traktat o potresima napisan od strane poznatog florentinskog učenjaka Giannozza Manettija, ali opisi sadrže vrlo malo tehničkih detalja, poput lokacija epicentara potresa i time njihovih seizmičkih izvora.

Nakon što je otkrio jevrejski molitvenik u Vatikanskoj knjižnici ranije ove godine, Galli je shvatio da mu trebaju stručnjaci za prijevod iz srednjovjekovnog hebrejskog.

Prevedeni opis niza iz 1446. bio je "izuzetno kratak, ali živopisan i pun patosa", rekao je. "U samo osam linija hroničar nam kaže da su brojni potresi od marta do augusta srušili mnoge kuće u Camerinu, kao i u nekoliko drugih naselja oko njega. Stotine preživjelih preselile su se iz sela u Camerino kako bi pomogle ljudima tamo i donijele im vino, hranu i sve potrepštine koje su sačuvali od ruševina."

Bilješka dalje navodi da su židovi u regiji posebno pomagali sugrađanima židovima pogođenima potresima, slijedeći hebrejski izraz "svi Izraelci su prijatelji".

Galli tvrdi da se iz opisa može deducirati određene tehničke pojedinosti o potresima, uključujući to da je njihova jačina na epicentru morala biti oko 8 prema modificiranoj Mercalli intenzitetskoj skali, koja ide od 1 - gdje se potresi tako malo osjete da se rijetko primjećuju - do 10 za najekstremnije potrese.

Niz potresa iz 1446. vjerovatno je imao isti izvor kao još kasniji niz koji se dogodio u regiji Camerino 1799. godine, rekao je. Poznavanje prošlosti može pomoći modernim seizmolozima u razumijevanju seizmičke opasnosti u regiji, koja se temelji na distribuciji i učestalosti povijesnih potresa.

Stoga, sastavljanje potpunijeg popisa prošlih potresa može pomoći u predviđanjima. "Čak i jedan novi unos u katalogu, poput ovog, pomaže nam razumjeti seizmički ciklus koji se odvija u svakom pojedinom području", rekao je Galli.