Region

Ubijeni vođa škaljarskog klana Jovan Vukotić imao operaciju promjene lica. Koristio lažne dokumente

Jovan Vukotić, vođa škaljarskog klana koji je 8. septembra ove godine ubijen u Istanbulu, na teritoriju Turske ušao je s falsifikovanim dokumentima na ime Predrag Popović.

Prethodno je bio podvrgnut operaciji izmjene lica.

Jovan Vukotić: Oglasila se turska policija

Iz Odjela turske policije za sigurnost, borbu protiv krijumčarenja i organiziranog kriminala (KOM) naveli su kako je u vezi vođe škaljarskog klana Jovanom Vukotićem, o kojem su se ranije oglašavali, bilo neophodno objaviti nove informacije,

Razlog je, kako su naveli, "uporno dezinformisanje".

Podsjetili su kako je Vukotić bio stanovnik Srbije i Crne Gore. Za njim je bila raspisana crvena potjernica. Osmog septembra 2018. godine uhapšen je u Antaliji. Dva dana kasnije, iz sigurnosnih razloga, sa vrećom preko glave predat je zamjeniku ministra unutrašnjih poslova Srbije s još pet službenika u pratnji.

Vukotić je potom proveo 15 mjeseci u zatvoru u Srbiji, Nakon toga je predat Crnoj Gori gdje je opet nakon kraćeg boravka u zatvoru pušten na slobodu.

Iz turske policije navode kako su ove informacije dobili pisanim putem od relevantnih zemalja nakon što je Vukotić ubijen u oružanom napadu u Istanbulu, 8. septembra ove godine.

Navedeno je kako je "Vukotić ilegalno ušao u Turskom s pasošem koji je nabavio na Kosovu pod lažnim imenom Predrag Popović. Prethodno je podvrgnut operaciji izmjene lica".

Za 13 osoba je određen pritvor

U akcijama sprovedenim 12. i 13. septembra, u okviru istrage nakon ubistva Vukotića, privedeno je 20 osumnjičenih. Za 13 osoba je određen pritvor, uključujući tri člana kriminalne organizacije KAVAC.

Iz MUP-a su podsjetili kako snage sigurnosti nastavljaju s aktivnostima borbe protiv kriminala. Rade na hapšenju osoba koje imaju status bjegunca, a za koje je utvrđeno da su pobjegle u različite zemlje.

S tim u vezi, Turskoj je izručeno 12 članova zločinačkih organizacija iz Sjeverne Makedonije, Gruzije, Albanije i Njemačke.

Isto tako su mnogim državama izručena brojna lica. Osim Srbije među državama su Azerbejdžan, Bugarska, Ukrajina, Iran, Bjelorusija, Bosna i Hercegovina, Pakistan, Gruzija, Australija.

"U okviru borbe protiv globalnog kriminala, jasno je da turska policijska služba odlučno pristupa ovom pitanju. Ono je postalo problem svake zemlje u svijetu, stvarajući nove reflekse posljednjih pet-šest godina. Tačnije od 15. jula 2016.

U našoj zemlji se vidi da se sa velikom ozbiljnošću nastavljaju napori za izručenjima našoj zemlji kriminalaca koji su nakon počinjenja krivičnih djela pobjegli u druge zemlje", piše u saopćenju.

Naglasili su kako incident u slučaju Jovana Vukotića nije u potpunosti shvaćen.

"Jovan Vukotić je uhapšen i deportovan u Srbiju 2018. godine kao rezultat naših napora. Kao dio našeg odlučnog stava u borbi protiv transnacionalnih kriminalnih organizacija. Kao rezultat preduzetih mjera u vezi sa ovim organizacijama, on je ilegalno ušao u našu zemlju tako što je promijenio izgled lica i uzeo pasoš druge zemlje pod lažnim imenom.

Napad na autoputu

Rad u tom kontekstu nije bio ograničen samo na Jovana Vukotića. Pojedinci povezani sa mnogim važnim kriminalnim organizacijama nisu dobili priliku da se kriju u našoj zemlji i bili su deportovani", poručili su iz MUP-a.

Na kraju su dodali kako će nastaviti sa odlučnim stavom u borbi protiv kriminala i kriminalaca bez obzira na njihovo porijeklo.

Vukotić je ubijen 8. septembra na autoputu u istanbulskom okrugu Sisli. Smrtonosne hice ispalio je napadač s motocikla kojim je upravljao još jedan saučesnik.

Vukotić je ubijen u automobilu u kojem su u tom trenutku bili njegova supruga, maloljetno dijete i vozač. Niko od njih nije povrijeđen.