veliki roberto carlos

Udarac koji je srušio zakone fizike: Igrači se na terenu hvatali za glavu, ‘je li ovo realno?’

Dana 3. juna 1997. godine, na turniru Tournoi de France, Brazil i Francuska sastali su se u prijateljskoj utakmici koja je trebala poslužiti kao priprema za predstojeće Svjetsko prvenstvo.

Međutim, ono što se desilo na Stade de Gerland u Lyonu postalo je dio fudbalske mitologije – Robert Carlos je izveo slobodni udarac koji je zapanjio cijeli svijet.

U 21. minuti utakmice, Brazil je dobio slobodan udarac na oko 35 metara od gola. Mnogi su očekivali centaršut. No, Roberto Carlos, tada već poznat po svojoj snazi i preciznosti, pripremio se kao da ima drugačije namjere. Zaleti se snažno i udari loptu lijevom nogom svom silinom.

Lopta je prvo otišla znatno udesno, daleko od gola i izgleda kao da će završiti izvan okvira. Ali onda je uslijedila čudesna rotacija. Lopta je u zraku naglo zakrivila lijevo, "vratila se" i ušla tik pored stative – potpuno zavaravši francuskog golmana Fabricea Martina koji se nije ni pomjerio.

Reakcije na terenu – nevjerica i divljenje

📌 Fabrice Martine, golman Francuske:
„Pomislio sam da ide u aut. Pogledao sam loptu, a onda samo čuo zvuk stative i lopta je bila u mreži. Nisam stigao ni reagovati. Bila je to neka čarolija, ne udarac.”

📌 Zinedine Zidane, tadašnji igrač Francuske:
„Svi smo pogledali jedni druge i pitali se: 'Je li ovo stvarno?’ Izgledalo je kao da je lopta odlučila promijeniti pravac sama od sebe.”

📌 Youri Djorkaeff, francuski veznjak:
„Bio sam u živom zidu i vidio sam kako lopta kreće potpuno udesno. Htio sam se okrenuti nazad, kad je samo odjednom promijenila pravac. Nevjerovatno.”

📌 Ronaldo Nazário, brazilski napadač:
„Bio sam spreman da krenem po odbijenu loptu, jer sam mislio da neće ni pogoditi okvir gola. A onda – bum! Gol. Nas tri smo se pogledali i nasmijali, kao da smo svjedočili nekom čudu.”

📌 Roberto Carlos (nakon utakmice):
„Znao sam da će se lopta vratiti, ali nisam znao da će to izgledati tako ludo. Uvijek sam trenirao takve udarce – brzina, snaga, rotacija. Taj je bio savršen.”

Fizičari su pokušali objasniti udarac

Godinama nakon gola, fizičari su analizirali kako je moguće da lopta napravi takvu krivinu. U pitanju je bio ekstremni primjer Magnusovog efekta, gdje rotacija lopte stvara različit pritisak zraka s obje strane, što uzrokuje zakrivljenje putanje.

Jedan tim fizičara u Francuskoj je čak modelirao udarac i zaključio:
„Lopta je krenula kao projektil, ali se ponašala kao bumerang.”

Naslijeđe jednog udarca

Ovaj gol ušao je u istoriju kao najnevjerovatniji slobodni udarac svih vremena. Više od 25 godina kasnije, i dalje se prikazuje u dokumentarcima, analizama i FIFA kompilacijama.

Za mnoge ljubitelje fudbala – i za same igrače – to nije bio samo pogodak. Bio je to trenutak u kojem je fudbal nadmašio realnost.