Svijet

Ukoliko Kim umre, ova djevojka će preuzeti Sjevernu Koreju: Misteriozna i zastrašujuća, već sada izaziva strah na Zapadu

Kim Yo Jong, za koju se vjeruje da ima najmanje 33 godine, visoki je sjevernokorejski dužnosnik koji pomaže u nadgledanju politike zemlje prema SAD-u i Južnoj Koreji, prema obavještajnoj agenciji Seula.

Često je uz brata tokom ključnih događaja u jednostranačkoj državi. Među svojim raznim titulama, gospođa Kim nominalna je voditeljica sjevernog odjela za propagandu i agitaciju. Postala je istaknuta u samo posljednjih nekoliko godina, sudjelujući na sva tri sastanka licem u lice između tadašnjeg predsjednika Donalda Trumpa i sjevernokorejskog čelnika Kim Jong Una, kao savjetnik od povjerenja potonjeg. Bila je zamjenski član Politbiroa Sjeverne Koreje do januara 2021., iako sjevernokorejski stručnjaci ukazuju da očito degradiranje i dalje ostavlja njen politički utjecaj nepromijenjen. U septembru 2021. unaprijeđena je u Državnu komisiju, najviše tijelo za donošenje odluka na Sjeveru, piše Wall Street Journal.

Godine 2020. počela je potpisivati ​​službene vladine izjave koje su kritizirale inzistiranje Washingtona na potpunoj denuklearizaciji njezine zemlje i neuspjeh Seula da obuzda sjevernokorejske prebjege koji su slali antirežimske letke preko zajedničke granice dviju Koreja. Sljedeće godine je pristup Bidenove administracije angažmanu nazvala ništa drugo nego licemjerjem, dodajući da samo "značajno sredstvo odvraćanja, a ne riječi" može osigurati mir na Korejskom poluotoku. Ona je u aprilu prekinula više od šest mjeseci šutnje, kritizirajući primjedbe južnokorejskog ministra odbrane o vojnim sposobnostima Seula protiv Pjongjanga.

Ko je Kim Yo Jong i šta znamo o njoj?

Tačan datum rođenja Kim Yo Jong nije poznat, iako baza podataka sjevernokorejskih dužnosnika Ministarstva ujedinjenja Južne Koreje navodi da je rođena 1988. u Pjongjangu. Ona je mlađa sestra Kim Jong Una i najmlađa poznata kći njihovog oca Kim Jong Ila, koji je vladao Sjevernom Korejom od 1994. do 2011. i imao je djecu s nekoliko žena. Tokom svojih najranijih godina, gospođa Kim bila je nejasna figura. To se promijenilo 2009., kada se pričalo da je Kim Jong Un imenovan nasljednikom sjevernokorejskog vodstva, nakon što je njihov otac doživio niz moždanih udara. Te je godine u državnim medijima prikazana jedna uz drugu fotografiju, na kojoj je prikazana pretpostavljena njena slika, zajedno s Kim Jong Unom i njihovim najstarijim punopravnim bratom Kim Jong Cholom. Informacijske kamere primijetile su je i početkom 2011., kada je s Jong Cholom prisustvovala koncertu Erica Claptona u Singapuru.

Njen bračni status nije poznat, iako su neke južnokorejske vijesti spomenule da se možda udala za sina istaknutog sjevernokorejskog dužnosnika, Choe Ryong Haea, zamjenika Kim Jong Una u komisiji za državne poslove - najmoćnijem vladinom aparatu za donošenje odluka . Nije javno viđena s mužem u sjevernokorejskim državnim medijima. Gospođa Kim stalno je stjecala međunarodnu istaknutost kako je Kim Jong Un ubrzao razvoj nuklearnog oružja Sjeverne Koreje tokom posljednjeg desetljeća, sudjelujući u nuklearnim pregovorima koji su uključivali SAD i Južnu Koreju od 2018. Godine 2020., kada se pričalo da je njen brat teško bolestan, stručnjaci za Sjevernu Koreju su je spominjali kao moguću hitnu zamjenu, ako joj brat naglo umre ili ostane nesposoban.

Ona se može pohvaliti ključnim faktorom da postane vrhovni vođa Sjevera: potječe iz "krvne loze Mount Paektu" ili onih koji su izravno povezani s osnivačem zemlje Kim Il Sungom.

Koja je njena politička uloga u Sjevernoj Koreji?

Gospođa Kim obnaša službenu dužnost u sjevernokorejskoj vladi od najmanje 2014., prema vladi u Seulu, služeći u parlamentu zemlje. Ona također služi u Centralnom odboru vladajuće Radničke stranke, izvršnom tijelu stranke. Godine 2018. privukla je međunarodnu pozornost kada je otputovala u Južnu Koreju kao bratov izaslanik, kako bi razgovarala o tome kako bi Sjeverna Koreja mogla sudjelovati na Zimskim olimpijskim igrama te godine, čiji je domaćin bio Pyeongchang u Južnoj Koreji. Kasnije se pojavila na ceremoniji otvaranja Igara u blizini tadašnjeg potpredsjednika Mikea Pencea. Postala je prva poznata članica vladajuće porodice Kim u Sjevernoj Koreji koja je posjetila Južnu Koreju.

Gospođa Kim je zatim otputovala u Singapur, Vijetnam i međukorejsku granicu kako bi prisustvovala sastancima licem u lice između svog brata i gospodina Trumpa, kao pouzdanica i savjetnica svog brata.

U martu 2020. prvi put je objavljena izjava sjevernokorejske vlade pod njenim imenom. Tom je izjavom zamjerila Južnoj Koreji što je kritizirala nedavnu vojnu vježbu koju je nekoliko dana prije proveo Kimov režim. Od tada je postala glavna figura Sjevera koja javno govori o američkim i južnokorejskim poslovima.

U martu 2021. gđa Kim je upozorila Bidenovu administraciju da izbjegava "izazivanje smrada" ako SAD žele mirne odnose tokom sljedeće četiri godine. Nakon što je Kim Jong Un spomenuo potencijal diplomatije s Washingtonom na plenarnoj sjednici u junu, gospođa Kim je kratko odgovorila na naknadne primjedbe savjetnika predsjednika Bidena za nacionalnu sigurnost, Jakea Sullivana, koji je komentare sjevernokorejskog čelnika nazvao zanimljivim signalom. Ona je u izjavi od 22. juna rekla da SAD ima pogrešna očekivanja od dijaloga i da bi pogrešno tumačenje donijelo veće razočarenje.

Zatim je u augustu, dok su Washington i Seoul nastavili s ljetnim vojnim vježbama, gospođa Kim je rekla da će Sjever odgovarati SAD-u "po principu moći za moć i dobre volje za dobru volju".

Za međukorejske veze, gospođa Kim koristila je širu kombinaciju poruka i poduprla neke od svojih prijetnji. U junu 2020. upozorila je na "tragičnu scenu" u uredu za vezu u kojem su dvije Koreje zajednički djelovale. Nekoliko dana kasnije, Sjeverna Koreja je digla zgradu u zrak.

Nekoliko dana nakon što su dvije Koreje obnovile izravne komunikacijske linije u julu 2021., gospođa Kim je upozorila da se ne čita previše o razvoju i predložila Seulu da se povuče iz kombiniranih vojnih vježbi. Južna Koreja to nije učinila i telefon je ponovno prekinut. Navela je izglede za obnovu nekih međukorejskih veza sljedećeg mjeseca, navodeći ponovnu uspostavu detoniranog ureda za vezu, summit dviju zemalja i mirovnu deklaraciju.

Njena prva javna izjava iz 2022. došla je 3. aprila, kada je kritizirala nedavne komentare južnokorejskog ministra odbrane, koji je istaknuo da Seul ima sposobnost precizno pogoditi objekte za lansiranje projektila u Pjongjangu ako napad izgleda vjerovatan. "Nepromišljene primjedbe" "besmislenog ološa" ističu "histeriju sukoba" koju Južna Koreja ima protiv Sjeverne Koreje, rekla je gospođa Kim u svojoj izjavi. "Južna Koreja bi se trebala disciplinirati ako želi spriječiti katastrofu", rekla je.

Je li ona sljedeća na redu da naslijedi Kim Jong Una?

Ne postoje javno poznata pravila koja precizno ocrtavaju sukcesiju vodstva Sjeverne Koreje. Ali u dva naslijeđa koja su se dogodila u zemlji od njezina osnivanja 1948. godine, trenutni čelnik je ručno odabrao i pripremao odraslog sina koji će ga naslijediti nakon njegove smrti.

Gospođa Kim bi mogla biti privremena namjesnica koja bi naslijedila vodstvo Sjeverne Koreje, ako aktuelni Kim Jong Un naglo umre ili se ozbiljno razboli, prema dugogodišnjim promatračima Sjeverne Koreje. U aprilu 2020., usred široko rasprostranjenih nagađanja da bi gospodin Kim mogao biti onesposobljen ili mrtav, gospođa Kim je viđena kao potencijalna zamjena, zbog njezinih krvnih veza s vladajućom porodicom Kim, činjenice da su sva djeca gospodina Kima bila mlađa od 18 godina. , i zato što su drugi muški članovi porodice Kim smatrani politički marginaliziranima. U augustu te godine, obavještajna agencija Seula rekla je da je gospođa Kim de facto broj 2 Pjongjanga, iako možda nije službeno imenovana nasljednica.

Kakav je njen odnos s Kim Jong Unom?

Kim Yo Jong vjerovatno je jedini savjetnik kojem Kim Jong Un vjeruje, kažu stručnjaci za Sjevernu Koreju, zbog njihove zajedničke krvi i njene nenametljive prisutnosti.

Činilo se da gospođa Kim često pomaže svom bratu da se istakne, umjesto da se natječe za moć ili pozornost javnosti. U sjevernokorejskim državnim medijima prikazana je kao pratilja svog brata tokom službenih posjeta tvornicama, poljoprivrednim zemljištima i državnim uredima u zemlji u ulozi zamjenice, tiho nudi savjete i pomoć, te s bilježnicom u ruci. Njena mlađa dob također se vidi kao prednost u stjecanju povjerenja sjevernokorejskog čelnika, kažu stručnjaci za Sjevernu Koreju, budući da je dob odlučujući faktor u stažu u korejskoj kulturi.

Pričalo se da je gospođa Kim degradirana nakon što summit u Hanoju u februaru 2019. nije uspio postići sporazum o denuklearizaciji. No, vraćena je u državni Politbiro i prisustvovala je mnogim događajima svog brata – uključujući i maj 2020. kada se Kim Jong Un ponovno pojavio na otvaranju tvornice nakon što je svijet nagađao da bi mogao biti mrtav.

Njen odnos sa starijim bratom uspoređuje se s odnosom njihovog oca Kim Jong Ila i njegove mlađe sestre Kim Kyong Hui, koja je bila jedina preživjela punoljetna sestra sjevernokorejskog vladara. Njih dvoje su dijelili tragičnu prošlost: majka im je umrla tokom poroda dok su oboje bili djeca, dok je još jedan brat poginuo u nesreći u kojoj se utopio godinu dana ranije. Kim Kyong Hui pomogla je vladavini svog brata nadgledajući dijelove komunističke ekonomije zemlje i služeći kao savjetnik. No, kao tetka Kim Jong Una nakon što je došao na vlast, njen javni život ostao je po strani, dok je njen suprug Jang Song Thaek očišćen i vjerovalo se da je pogubljen 2013. Kim Kyong Hui fotografirana je tek u januaru 2020., na koncertu u Pjongjangu s Kim Jong Unom.

Kako Kim Yo Jong doživljavaju Sjevernokorejci?

Nemoguće je tačno procijeniti njen položaj u cjelokupnoj sjevernokorejskoj javnosti, zbog sposobnosti autoritarne vlade da pogubi građane koji čak i malo kritiziraju Kimov režim. No, javnost vjerovatno neće biti navikla imati mladu ženu na visokom državnom položaju, budući da su velika većina onih na takvim ulogama u Sjevernoj Koreji stariji muškarci. Njen odnos s bratom Kim Jong Unom, međutim, znači da može zahtijevati poštovanje – stvarno ili hinjeno – od sjevernokorejske elite, koja većinom živi u glavnom gradu Pjongjangu. Godine 2018., 89-godišnji Kim Yong Nam – tadašnji nominalni šef države Sjeverne Koreje, kao šef zakonodavnog tijela zemlje – poklonio se gospođi Kim kada su njih dvojica predvodili izaslanstvo Sjeverne Koreje u Južnoj Koreji. Koreja, pred južnokorejskim informativnim kamerama.

Kako je doživljavaju u inozemstvu?

Smatrana je utjecajnom sjevernokorejskom pomoćnicom čelnika zemlje zbog njezine veze s Kim Jong Unom i sudjelovanja u velikim diplomatskim sastancima sa SAD-om, Kinom i Južnom Korejom. Njenu oštru retoriku usmjerenu prema visokim južnokorejskim dužnosnicima 2020. — uključujući predsjednika Moon Jae-ina — dužnosnici u Seulu doživjeli su neobičnom, jer su na nedavnim međukorejskim sastancima dijelili privatne razgovore i pića s gospođom Kim. Većina ju je zapamtila kao tihu i uljudnu.

U SAD-u su je ponekad smatrali neslužbenim kolegom Ivanki Trump, koja je služila kao savjetnica svog oca i pratila ga u diplomatskim angažmanima sa Sjevernom Korejom. Njih dvoje su se ukrstili i na Zimskim olimpijskim igrama 2018. Gospođa Kim nazočila je ceremoniji otvaranja kao neslužbena šefica sjevernokorejske delegacije, dok je gospođa Trump nazočila ceremoniji zatvaranja kao voditeljica američkog izaslanstva.

Organizacije za ljudska prava i američka vlada također su smatrale gospođu Kim suučesnikom kršitelja ljudskih prava. Njena visoka uloga u Sjevernoj Koreji čini je dijelom odgovornom za kontinuirana pogubljenja, zatvaranja i ugnjetavanje političkih zatvorenika Kimovog režima, kažu oni. Njena uloga u vladinom odjelu za propagandu također ju povezuje s cenzurnim aktivnostima Kimovog režima, priopćilo je Ministarstvo financija u januaru 2017., kada ju je dodalo na svoj popis sankcija.