Svijet

Ukrajina od Amerike traži kontroverzno oružje koje je zabranjeno u 120 zemalja

Ukrajina je od Sjedinjenih Američkih Država zatražila kontroverzno kasetno oružje.

Dešava se to u trenutku dok ova država produžava svoju "listu želja" što se oružanih sistema tiče u jeku ruske invazije na susjednu zemlju.

Kijev navodno želi nabaviti protuoklopna punjenja koja se nalaze u kasetnim bombama MK-20. Njih bi ukrajinske snage bacale na ruske snage iz bespilotnih letjelica, prenosi Sky News.

Ukrajina želi prednost u borbi

Kasetna municija, koje je zabranjena u više od 120 zemalja, ispušta velik broj manjih bombi. One mogu neselektivno ubijati na velikom području i predstavlja veliku prijetnju civilima.

Ukrajina se nada da bi joj kasetna municija mogla pružiti prednost u oštroj borbi protiv ruskih snaga u istočnoj Ukrajini.

Vlada Ukrajine je javno poručila da želi američku kasetnu municiju. Međutim, zahtjev za MK-20 - također poznat kao CBU-100 - ranije nije objavljena.

Ukrajina je ranije zatražila od SAD-a kasetne granate od 155 mm, prenosi Reuters.

Inače, obavještajne službe NATO-a procjenjuju da su na svakog ukrajinskog vojnika poginulog u odbrani grada Bahmuta ruske snage izgubile najmanje njih pet.

Rekao je to vojni zvaničnik Sjevernoatlantskog saveza za CNN. On je upozorio da je omjer pet prema jedan procjena temeljena na obavještajnim podacima.

Žestoke bitke u Bahmutu

Predstavnik NATO-a govorio je za CNN pod uvjetom anonimnosti jer mu nije dopušteno govoriti o tim obavještajnim podacima.

Unatoč povoljnijem omjeru, on ukazuje da i Ukrajina trpi značajne gubitke braneći grad, prenosi Jutarnji list.

Ukrajinski zvaničnici više su puta ustvrdili da nanose velike gubitke Rusiji dok Moskva pokušava zauzeti Bahmut.

"Naši branitelji nanijeli su značajne gubitke neprijatelju. Uništili su veliki broj vozila. Natjerali su Wagnerove najbolje jurišne jedinice na borbu.

Smanjili su neprijateljski ofenzivni potencijal", rekao je general-pukovnik Oleksandar Sirski.

On je komandant ukrajinskih kopnenih snaga, a to je rekao nakon posjete Bahmutu u nedjelju.

Institut za proučavanje rata također ocjenjuje da su napori Rusije da zauzme Bahmut značajno pogoršali njenu sposobnost za dodatne ofanzive.

"Ruska vojska će se vjerovatno nekoliko mjeseci morati boriti da održi sve naredne ofenzivne operacije. Pružila bi Ukrajini priliku da preuzme inicijativu", ocijenili su oni u ponedjeljak.