rusija na udaru

Ukrajina upala u Kursk, koliko je Putinov prag boli? Analitičar: Ovo bi mogla biti promjena igre

Ukrajinske snage tvrde da su ovog mjeseca zauzele gotovo onoliko teritorije u Rusiji koliko su Rusi zauzeli u Ukrajini toom cijele godine.

Moskva je doživljavala neuspjehe otkako je pokrenula svoju invaziju 2022., koja je bila osmišljena da zauzme Kijev za manje od sedmicu.

Isti ciljevi

Međutim, ciljevi – i metode za njihovo postizanje – nisu se promijenili. Masovno bombardiranje praćeno skupom upotrebom pješadije postupno je zahvatilo ukrajinsku teritoriju.

U analizi Instituta za proučavanje rata (ISW) stoji da "ruski predsjednik Vladimir Putin vjerovatno procjenjuje da sve dok Rusija može zadržati inicijativu i spriječiti Ukrajinu u provođenju operativno značajnih protuofenzivnih operacija, može nanijeti odlučujuće gubitke Ukrajini dugoročno".

"Prvi put u mnogo mjeseci ova je operacija natjerala Kremlj na drugačiji narativ, a to su prve pukotine u Putinovom narativu", rekao je za CNN Mathieu Boulegue, viši suradnik u Centru za analizu evropske politike.

Prema mišljenju Kijeva, Kursk pokazuje da ukrajinska vojska sada zaslužuje nastavak, bržu i bolju podršku saveznika jer može promijeniti smjer rata.

To je u svom prošlosedmičnom obraćanju istaknuo i predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenskij.

"Već smo proširili i nastavit ćemo širiti krug onih koji podržavaju pravedan kraj ovog rata.

itno je da Ukrajina u ovu jesen uđe još jača nego prije", rekao je Zelenskij.

Mick Ryan, bivši general u Australiji i autor bloga Futura Doctrina, rekao je da je Kursk "pokazao ukrajinsko učenje i prilagodbu nakon neuspjeha protuofenzive 2023.", misleći na toliko razvikani napad koji je Kijevu donio malo uspjeha.

Ukrajina može pobijediti

"Cilj Ukrajine sada je pokazati da ruska pobjeda nije neizbježna te da i Ukrajina može pobijediti", rekao je on.

Do maja je upotreba američkog oružja za napad na ruskom tlu bila zabranjena jer se administracija aktuelnog predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Joea Bidena bojala eskalacije.

Zatim je došlo do ruskog prodora u regiju Harkiv, a zabrana je tada ublažena. To je dopustilo nekim američkim sistemia da ciljaju rusku teritoriju.

Oklopna vozila i tenkovi iz SAD, Njemačke i Ujedinjenog Kraljevstva viđeni su kako jure kroz rusko selo u Kursku, zapadni projektili srušili su mostove.

"Cijeli naivni, iluzorni koncept takozvanih crvenih linija u odnosu na Rusiju, koji je prevladavao u ocjenama rata nekih naših partnera, srušio se ovih dana negdje kod Sudže", rekao je Zelenskij.

Važan argument

I Boulegue tvrdi da je napad na Kursk način da ukrajinski saveznici testiraju Putinov prag boli i druge oblike odvraćanja Rusije.

Ukrajinci su dobili i važan politički argument: nije bilo javnih primjedbi zapadnih saveznika na otvaranje novog fronta, a stigle su pohvale mnogih članica NATO-a.

"Ova je operacija bila vrlo dobro isplanirana. Ne znam ko je radio na planu, ali napravili su dobar posao. Kretali smo se centrom, a imali smo podršku s lijeve i desne strane. Sjajna operacija", ispričao je jedan vojnik u Kursku, prenosi CNN.

"Još ne znamo hoće li ovo biti tek fusnota ili prava promjena igre", zaključio je Boulegue, prenosi Jutarnji list.