Otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, zemlje NATO saveza nadograđuju ukrajinski vojni arsenal sve sofisticiranijim naoružanjem, a još više ga se najavljuje, poput naprednih višestrukih raketnih sistema koje su obećale Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija.
No, obuka ukrajinskih vojnika o tome kako koristiti opremu postala je značajna i rastuća prepreka s kojom se svakodnevno susreće i mlađi narednik Dmitro Pisanka sa svojim timom, koji barataju starom protutenkovskom puškom koju su kamuflirali mrežom i zelenim grmljem u južnoj Ukrajini, prenosi "The New York Times".
Gleda kroz nišan
Dok gleda kroz nišan, Pisanka je "oboružan" gomilom brojeva i linija koji bi mu, ako se pravilno iščitavaju, trebali pružiti izračune potrebne za gađanje ruskih snaga. Međutim, pogreške su u haosu bitke česte.
Prije više od mjesec, komandanti njegove artiljerijske jedinice osigurali su nabavku daleko naprednijeg alata - visokotehnološki laserski daljinomjer, koji je isporučen sa Zapada kao pomoć pri ciljanju, prenosi "Jutarnji list".
Ali postoji problem - niko ne zna kako se koristi.
"To je kao da dobijete iPhone 13, a znate na njemu samo telefonirati", rekao je očito ogorčen Pisanka.
Daljinomjer JIM LR je poput para visokotehnološkog durbina i vjerovatno dio opreme koju isporučuju SAD, kaže Pisanka.
Naprava se čini kao savršen izbor za učinkovitije korištenje protutenkovske puške, izrađene 1985. godine. Može detektirati mete noću i odrediti njihovu udaljenost, koristeći kompas i GPS koordinate.
Neki su vojnici naučili dovoljno da bi rukovali ovom opremom, ali su posljednjih dana preraspodijeljeni drugdje, ostavljajući jedinicu da se snalazi s tim skupocjenim alatom.
"Pokušavao sam naučiti kako ga koristiti čitajući priručnik na engleskom i koristeći Google Translate da bih ga razumiom", kaže Pisanka.
Obećali bacače raketa
Britanija je u ponedjeljak obećala poslati Kijevu mobilne višecijevne bacače raketa, kako bi se poboljšali domet i tačnost ukrajinske artiljerije, nekoliko dana nakon što se američki predsjednik Joe Biden obavezao poslati slično oružje.
Najnaprednije novo ukrajinsko oružje koncentrirano je u istočnoj ukrajinskoj regiji Donbas, gdje bjesne najžešće borbe, dok snage ruskog predsjednika Vladimira Putina - koje nadiru s istoka, sjevera i juga - pokušavaju slomiti džep pod kontrolom ukrajinskih.
Na istočnom vrhu tog džepa, dvije strane vode bitku s promjenjivim rezultatima obje strane za razoreni i uglavnom napušteni grad Severodonjeck.
Tokom vikenda ukrajinski vojnici vratili su pod svoju kontrolu neke dijelove grada, no već u ponedjeljak su ukrajinske snage bile prisiljene ponovno se povući jer je ruska vojska još pojačala svoje ionako intenzivne topničke napade, rekao je Serhij Hajdaj, ukrajinski guverner za tu regiju.
Potrebna obuka
Dan nakon riskantnog posjete vojnicima u Lisičansku, u blizini Severodonjecka, predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski u ponedjeljak je novinarima dao grubu ocjenu izazova s kojima se suočavaju njegovi vojnici:
"Ima ih više. Oni su moćniji. Ali imamo sve šanse da se borimo".
Ukrajinski čelnici često pozivaju svoje saveznike da im pošalju vrhunsko zapadno oružje i opremu, polažući svoje nade u pobjedu u zahtjeve za novim protutenkovskim vođenim projektilima, haubicama i satelitskim navođenim raketama.
No, osim što trebaju oružje, ukrajinske snage moraju ga znati i koristiti. Bez odgovarajuće obuke, iste dileme s kojima se suočava postrojba narednika Pisanke s njihovim daljinomjerom, bit će sveprisutne na terenu u mnogo većim razmjerima.
Neki analitičari kažu da bi SAD tako mogle ponoviti neuspjeli pristup u opskrbi afganistanske vojske opremom koja se ne može održavati bez goleme logističke potpore.
"Ukrajinci žude upotrijebiti zapadnu opremu, ali to zahtijeva obuku", kaže Michael Kofman, direktor ruskih studija na CNA, istraživačkom institutu u Arlingtonu.
"Neke stvari nije lako požurivati".