Svijet

Ukrajinska kontraofanziva je u toku: Evo šta se dešavalo do sada

Ukrajinska kontraofanziva protiv ruskih snaga još nije dobila zamah koji su očekivali neki previše optimistični posmatrači. Za sada se čini kao uvod u ekspanzivniji čin.

Ofanzivne operacije do sada su donijele skromne dobitke u južnim regionima kao što je Zaporožje sa višeslojnom ruskom odbranom koju je teško razbiti. Područje se smatra glavnom metom Ukrajine jer bi to značilo rušenje ruskog kopnenog mosta između anektiranog Krima i istočnog Donjecka.

Ali postoje i znaci da ukrajinske snage šire svoje opklade, nastojeći da smanje ruske dobitke oko Bakhmuta i iskorištavaju ono što vide kao ranjivost na drugim mjestima na istoku.

Umjesto prikazivanja nadmoćne snage koja koncentriše novoformirane brigade u jednom smjeru, čini se da Ukrajinci pokušavaju povući ruske jedinice u različitim smjerovima, razrađujući koje bi mogle biti slabe ili iskorištavajući linije koje razdvajaju različite bataljone.

Pritisak na rusku vojsku

U četvrtak, savjetnik šefa ureda ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, Mihail Podoljak, rekao je da je prvi cilj zbrisati što je moguće više ruskih regrutnih jedinica i "pojačati psihološki pritisak na rusku vojsku".

“U isto vrijeme”, rekao je, ukrajinske jedinice “testiraju koja područja su najslabija”.

Ovo uključuje nove napadne operacije oko Bakhmuta koje su osmišljene da primoraju Ruse da pošalju više jedinica da brane grad za koji im je bilo potrebno više od šest mjeseci da unište i zauzmu. U petak je komandant ukrajinskih kopnenih snaga Oleksandr Sirski rekao da Rusi "nastavljaju da pomijeraju neke od najspremnijih jedinica u pravcu Bahmuta".

Možda još iznenađujuće, postoje naznake da su Ukrajinci na prednjoj strani u blizini grada Donjecka, duge zamrznute linije kontakta, i dalje na jug oko onoga što je bilo jednako statičnog, ali vrlo kinetičnog fronta Vuhledara.

Ukrajinci imaju luksuz biranja područja za napad; Rusi moraju pokušati da brane krivudavu liniju fronta dugu skoro 1.000 kilometara (621 milju), sa nekim jedinicama koje su već razbijene i zakrpljene.

Ogroman zadatak za Ukrajince

Ipak, to je ogroman zadatak: posebno na jugu, ukrajinske snage moraju izvršiti frontalni napad na duboko pripremljene odbrambene položaje, a kritično im nedostaje zračna nadmoć. Rusi su imali mjesecima da ovdje utvrde odbranu; nikada nije postojala šansa da Ukrajinci naprave munjevit napredak kakav su uživali u Harkovu prošle jeseni.

Institut za proučavanje rata također upozorava da je još prerano za preuzimanje.

„Ukrajina još nije izvršila veliku većinu svojih kontraofanzivnih snaga, a ruska odbrana nije ujednačeno jaka duž svih sektora linije fronta“, navodi se ove sedmice.

Matthew Schmidt, vanredni profesor nacionalne sigurnosti na Univerzitetu New Haven, slaže se da u ovoj ranoj fazi ima više pitanja nego odgovora.

„Reaguju li Rusi strateški? Premještaju li trupe i zalihe kao da trenutno žarište borbi vide kao glavni udar?” pita on.

„Očigledno je angažovana samo jedna četvrtina ukupne ukrajinske snage, šta ostali rade? Jesu li Rusi zbunjeni oko toga gdje će se koristiti?”

Strateške greške Rusa

Ukrajinci će se nadati da će ruska vojna komanda pod načelnikom Generalštaba Valerijem Gerasimovim, koji sada direktno komanduje snagama u Ukrajini, pogriješiti neke pozive.

Kao što Mick Ryan, bivši general australijskih oružanih snaga primjećuje: „Postoji stara izreka da 'kad tvoj neprijatelj čini greške, nemoj mu stati na put'. Gerasimov je već neko vrijeme pokazivao sposobnost za pravljenje strateških grešaka”, ne samo zbog loše osmišljenog početnog napada u februaru 2022.

Čini se da je do sada ruski pristup odbrani njihovih linija na jugu funkcionisao relativno dobro, jer su Ukrajinci gubili tenkove za čišćenje mina i drugi oklop koji su postali plijen artiljerije i zračnog napada dok pokušavaju da se probiju. Dostupni video snimci otvorenog koda sugerira da velika upotreba protutenkovske municije uzima danak na ukrajinskim frontovima.

“Prvi (ruski) ešalon snaga odbija ili usporava napadne snage prije nego što drugi ešalon snaga krene u protunapad protiv bilo kakvog neprijateljskog proboja”, kaže Institut za proučavanje rata (ISW) sa sjedištem u Washingtonu.

Jedan ukrajinski oficir je priznao izazov, pišući da „iako se prepreke mogu efikasno zaobići pomoću vozila za čišćenje mina, buldožera, minskih plugova i druge inženjerske opreme, postaje izazovno to učiniti uz prisustvo dronova“ koji pružaju u stvarnom vremenu podatke neprijateljskoj artiljeriji i avijaciji.

Vrijedi napomenuti da su ruske jedinice u jednoj teško osporavanoj oblasti – koja pripada 58. kombiniranoj armiji – među najefikasnijim u vojsci.

Nakon slabih performansi do danas, rusko vazduhoplovstvo bi moglo biti kritičan faktor u narednim nedjeljama, kaže Matthew Schmidt, vanredni profesor na Univerzitetu New Haven. „To će zavisiti od toga da li efikasno koriste klizne bombe. Da li su njihovi rotacioni avioni sposobni da bezbjedno rade? Drugim riječima, da li se njihovo ratno zrakoplovstvo vratilo u mješavinu jer su naučili kako da se suprotstave mjerama ukrajinske protuzračne odbrane?"

Visoki ukrajinski oficir priznao je u petak za CNN da ruski zračni napadi i artiljerija otežavaju napredovanje.

„Njihova avijacija radi u talasima, kao što je to bilo u Vijetnamu, Avganistanu. Neprekidno, po cijeli dan, rade ili helikopterima ili avionima i rade po cijeli dan”, rekao je zamjenik komandanta bataljona Odvojene brigade teritorijalne odbrane ekipi CNN-a u blizini Zaporožja.

Ukrajini nedostaje avijacijska podrška

Takođe je istakao nedostatak vazdušnih sredstava Ukrajine.

“Avijacijska podrška jako nedostaje,” rekao je.

Ukrajinske jedinice u tom području morale su se prilagoditi, često se razbijajući u manje grupe koje je teže otkriti.

Schmidt kaže da će Ukrajinci morati brzo da uče. “Da li trupe uče trikove koje su im potrebne da uspješno probiju ruske linije kako bi mogle podučavati i voditi sljedeći val ofanzive? Ovaj efekat učenja je ključan za uspjeh glavnog napada kontraofanzive.”

Ukrajinski komandant je rekao za CNN: „Napredujemo, izbacivamo neprijatelja sa položaja, ne tako brzo koliko bismo želeli, ali idemo napred. Ponegdje, neprijatelj već paniči, bacajući rezerve [u] ovdje.”

Ako je to istina i ako se uveliko ponavlja, ruske snage mogu biti povučene u previše pravaca da bi održale koherentnu odbranu.

Zasigurno, Rusi su naučili neke teške lekcije u skoro 18 mjeseci sukoba. Ruski vojni blogeri, koji često kritikuju učinak vojske, pohvalili su upotrebu mogućnosti elektronskog ratovanja koje su poremetile ukrajinsku komunikaciju i ciljanje, jer precizno navođena municija zahtijeva GPS koordinate.

Institut za proučavanje rata je ove sedmice rekao da je "nejasno da li je nastavak uspješne ruske taktike EW rezultat superiornih kapaciteta ili poboljšane ruske upotrebe ovih sistema", ali postoje neki dokazi da su oni postali prioritetna meta za Ukrajince.

Ali mnogo toga što je važno u narednim nedeljama zavisiće od događaja daleko od linija fronta. Ukrajinsko gađanje pozadinskih pozicija – komandnih centara, skladišta municije i goriva – uticaće na ruske sposobnosti, kao i na odluke i opstanak srednjih i viših oficira na obje strane, piše CNN.

Mick Ryan, koji također piše blog Futura Doctrina i detaljno prati sukob, kaže da „ako mogu ograničiti dostupnost goriva i municije za ruske borbene snage, Ukrajinci će ograničiti ruske odgovore na svoje taktičke ili operativne prodore i ograničiti mobilnost Ruske rezerve.”

Nećemo moći vidjeti kako se razvija ukrajinska protuofanziva

Niti ćemo moći vidjeti kako se kontraofanziva razvija u realnom vremenu. Postojaće isječci informacija, geolokacijski video koji je često star nekoliko dana, ali tajnost će biti najvažnija za obje strane. Uz to, kako kaže jedan ukrajinski oficir: "Operativni uspjeh nije samo zauzimanje položaja, već i održavanje zamaha i napredovanje nakon proboja neprijateljske odbrane."

Tamo gdje će se taj zamah razvijati bit će priča o ukrajinskoj inicijativi da otme kontrolu. Koliko daleko se razvija može promijeniti put sukoba i utjecati na to kako će se on završiti.

Spoljnopolitički veterani Richard Haas i Charles Kupchan sugeriraju da bi „u trenutku kada se očekivana ofanziva Ukrajine završila, Kijev bi se također mogao zagrijati za ideju dogovornog rješenja, nakon što je dao sve od sebe na bojnom polju i suočavajući se sa sve većim ograničenjima kako vlastite ljudstva tako i pomoć iz inostranstva.”

„Čak i ako Zapad pojača svoju vojnu pomoć, Ukrajina je spremna da ne uspije da pobijedi ruske snage“, kažu oni.

Drugi kažu da Ukrajina nema drugog izbora osim da zanese zapanjujući udarac Kremlju koji na kraju uključuje vraćanje Krima (ili ga barem pretvara u čistilište za Ruse).

Dok neki posmatrači ovo vide kao opasnu fantaziju, drugi tvrde da će samo takvo poniženje odvratiti Kremlj od novog napada agresije.

Zaključak: malo ko bi tvrdio da je ovo posljednja bitka.

Dmitro Kuleba, ukrajinski ministar vanjskih poslova, rekao je da će, ako ofanziva uspije protjerati ruske snage sa ukrajinske zemlje, „to će biti posljednja. Ako ne, biće ih još. Ako se naše isporuke oružja prekinu, Ukrajina će samo prijeći na rat nižeg intenziteta.”