Svijet

Ukrajinski špijun tvrdi: Znamo šta može raspaliti rat u Rusiji. Evo koliko podršku ima Putin

Za čovjeka za kojeg njegovi neprijatelji tvrde da leži u komi u bolnici u Berlinu, ukrajinski špijun izgleda izuzetno dobrog zdravlja.

Kremlj je bio u toj mjeri uvjeren da je general bojnik Kirilo Budanov, 37-godišnji šef Glavne obavještajne uprave Ministarstva odbrane Ukrajine, odnosno ukrajinske vojne obavještajne službe (GUR), ubijen ili barem ranjen u napadu bespilotnom letjelicom i raketama na njegov štab na otoku Ribalski krajem maja, da se ruski predsjednik Vladimir Putin hvalio tim "preciznim" napadom.

Tvrdili da je u komi

Sedmicama nakon toga ruski mediji i proratni vojni blogeri pisali su da je šef ukrajinske obavještajne službe teško ranjen. Dodali su da je u komi prebačen iz Kijeva u NATO bolnicu u Njemačkoj.

Međutim, Budanov je u razgovoru za britanski The Times izjavio kako se osjeća "profesionalno potvrđen" zbog čestih pokušaja Moskve da ga ubije.

"To je kao kompliment za mene", rekao je on u svom zamračenom uredu u glavnom gradu Ukrajine, sjedeći za stolom okruženim raznim neobičnim, pa i nekim bizarnim, razbacanim predmetima.

Među njima su bacača granata, nagazne mine, samurajski mač, niz telefona, nekoliko statua sove, šahovske ploče, par kanarinaca i dvije žive žabe.

"To mi daje povratnu informaciju da sam na dobrom putu u svom poslu. To je kao medalja", dodaje Ukrajinac.

Uzvraća udarac

Kao direktor GUR-a, on sada smišlja kako najbolje uzvratiti udarac, prenosi Jutarnji list.

Prošle je sedmice upozorio na mogućnost da Rusija sabotira nuklearnu elektranu u Zaporižju, najveću te vrste u Evropi.

Sada je je pozornost Budanova privukla analiza njegove špijunske agencije o tajnoj internoj studiji koju je provelo rusko Ministarstvo unutrašnjih poslova o razini javne podrške tokom pobune paravojne grupe Wagner.

On je uvjeren da je Rusija zrela za građanski rat.

Budanov je bio vrlo određen u svom opisu ruskog izvještaja, kojim se njegova agencija pozabavila nakon pobune prošlog mjeseca.

Rekao je da Ministarstvo unutrašnjih poslova - odgovorno za provedbu zakona širom Rusije - koristi tehnologiju špijunskog softvera nove generacije.

Ona mu omogućava praćenje pojedinačnih aplikacija za sigurnu razmjenu poruka, trendova društvenih i regionalnih medija te raspoloženja na internetu.

Dani pobune

Tokom ključnih dana pobune, 24. i 25. juna, rusko je ministarstvo procijenilo da šef Wagnera Jevgenij Prigožin ima podršku naroda u 17 od 46 ruskih regija. Putin može računati na lojalnost 21 regije.

U ostalim regijama bili su otprilike izjednačeni.

Analiza društvenih mreža i aktuelnih mišljenja ne ukazuju nužno na oružani ustanak. Međutim, čini se da je direktor GUR-a siguran u ono što to znači.

"To je ono što sada vidimo - da je rusko društvo podijeljeno na dva dijela", rekao je, sjedeći ispod slike sove, simbola GUR-a koji drži u kandžama šišmiša, simbol GRU-a, ruskog pandana ukrajinskoj agenciji.

"Situacija pokazuje upravo ono o čemu je naša služba govorila - da je Ruska Federacija na rubu građanskog rata. Treba se pojaviti mala unutarnju ‘aferica‘ pa će se unutarnji sukob rasplamsati", rekao je Budanov.