Rezultati najnovijeg istraživanja Boston Consulting Group, objavljeni u stručnom časopisu Drug Discovery Today, pokazuju kako bi korištenje umjetne inteligencije (AI) u istraživanju i razvoju lijekova moglo imati revolucionarne učinke.
Historijski gledano, razvoj lijekova je dugotrajan, skup i neizvjestan proces. Često traje godinama i nerijetko završava neuspješno.
Međutim, umjetna inteligencija obećava revolucionirati ovaj proces, smatraju autori istraživanja iz Boston Consulting Group, ponajviše automatizacijom najzahtjevnijih koraka, što skraćuje vrijeme razvoja lijekova i smanjuje troškove.
S obzirom na to, nije iznenađujuće da je top 20 farmaceutskih kompanija objavilo kako koriste umjetnu inteligenciju u svom radu.
Zanimljivo je i da velike kompanije, umjesto razvijanja umjetne inteligencije “in-house”, često ulaze u partnerstva s biotehnološkim start-upovima specijaliziranim za umjetnu inteligenciju, tzv. AI-native biotech.
Umjetna inteligencija već je pokazala značajan napredak u identificiranju potencijalnih kandidata za lijekove, efikasnije od tradicionalnih metoda, pren osi Poslovni dnevnik.
Najčešći primjeri uključuju analizu funkcije i interakcije molekularnih procesa unutar organizma kako bi se bolje razumjela biologija bolesti te identificirale nove mete i biomarkeri lijekova, kao i dizajn i optimizaciju novih molekula kroz korištenje prediktivnih algoritama.