Surfer iz Kalifornije, Rj LaMendola, opisao je kako ga je napao morski lav zaražen neurotoksinom koji izaziva ponašanje slično zombijima.
Dok je jahao valove kod Oxnard State Beach Parka, iz vode je iznenada izronila životinja i jurnula prema njemu „punom brzinom“, širom otvorenih usta i blistavih zuba. Nakon nekoliko neuspješnih pokušaja da ga napadne, morski lav ga je snažno ugrizao za lijevu stranu stražnjice.
LaMendola je izjavio da i dalje pati od posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP) zbog ovog događaja. Naučnici vjeruju da je napad uzrokovan neurološkim poremećajem izazvanim toksinima koje proizvode otrovne cvjetajuće alge, piše MailOnLine.
Najstrašnije iskustvo u 20 godina surfanja
„Bol je bila oštra i trenutna, ali teror je bio još gori – tresao je glavom i vukao me s daske, povlačeći me u vodu“, rekao je LaMendola.
Dodao je da je izraz lica morskog lava bio „divlji, gotovo demonski, bez znatiželje ili razigranosti“ koju je uvijek povezivao s ovim životinjama. Njegovo ronilačko odijelo bilo je poderano na mjestu ugriza, otkrivajući duboku ranu.
Usprkos ozbiljnoj povredi, uspio je doći do obale i odvesti se u bolnicu.
Šta je izazvalo agresivno ponašanje?
Nakon što je kontaktirao Institut za morski život Channel Islands, rečeno mu je da je morski lav vjerovatno bio pogođen „domoičnom acidnom toksikozom“. Ovaj neurološki poremećaj uzrokovan je infekcijom otrovnim algama, što dovodi do agresivnog i nepredvidivog ponašanja kod morskih životinja.
Simptomi trovanja uključuju napade, nekontrolisane pokrete glave, dezorijentaciju i letargiju.
„Ova otrovna cvjetanja algi proizvode toksin koji ulazi u lanac ishrane“, rekao je John Warner, direktor Marine Mammal Care Center u Los Angelesu. „To je neurološki toksin koji pogađa mozak – životinje dobijaju napade, postaju ekstremno letargične ili agresivne. Doslovno su izvan sebe.“
U regijama Santa Barbara i Ventura zabilježen je porast ovakvih incidenata. Na plažama su pronađeni leševi morskih lavova, što sugerira da njihovo „izbezumljeno“ ponašanje često dovodi do smrti.
Upozorenje stručnjaka
Iako su napadi morskih lavova rijetki, sada se bilježe stotine slučajeva trovanja algama.
„Morski lav koji me napao nije samo bio agresivan – bio je bolestan, njegov um je bio izobličen otrovom koji mu je kružio tijelom“, rekao je LaMendola. „Saznanje o tome ne briše moj strah, ali dodaje sloj tuge cijeloj situaciji.“
Unatoč traumatičnom iskustvu i fizičkim posljedicama, LaMendola smatra da je imao sreće. „Ugriz je bio dubok i bol je i dalje prisutna, ali pogodio je moju stražnjicu – nije dotakao arteriju, nije mi unakazio lice, nije bilo ništa još gore.“
Ipak, dodao je da ga proganja osjećaj da je bio lovina u vodi koju je oduvijek volio. „Neću se vraćati na dasku tako skoro.“
Stručnjaci savjetuju ljudima da se drže najmanje 15 metara dalje od bilo koje morske životinje koja pokazuje znakove dezorijentacije ili agresije.
„Ove životinje su bolesne i zbunjene“, navodi se u saopštenju California Wildlife Centra. „Nemojte direktno komunicirati s njima – mogu nasrnuti i ugristi bez upozorenja.“