Tehnologija umjetne inteligencije pomaže u stvaranju lažnih priča o zločinima u Drugom svjetskom ratu, među kojima i negiranje holokausta, riskirajući "eksplozivno širenje antisemitizma", upozorile su UN u utorak.
UN-ovo tijelo za obrazovanje i kulturu UNESCO pozvalo je vlade i tehnološke kompanije da uvedu etičke mjere zaštite oko AI tehnologije, a škole da šire vijest o rizicima sadržaja generiranog umjetnom inteligencijom.
UNESCO-ov izvještaj istakao je slučajeve u kojima su hakeri namjestili chat botove kako bi širili nacističku ideologiju, i druge u kojima su botovi smišljali vlastite priče o holokaustu.
"Ako dopustimo da se užasne činjenice o holokaustu razvodne, iskrive ili krivotvore neodgovornom upotrebom umjetne inteligencije, riskiramo eksplozivno širenje antisemitizma", izjavila je Audrey Azoulay, generalna direktorica UNESCO-a.
Kazala je da bi to također moglo dovesti do "postepenog smanjenja našeg razumijevanja o uzrocima i posljedicama ovih zločina".
AI alati koji generiraju sadržaj – kao što su ChatGPT i DALLE-2 - eksplodirali su na sceni 2022. godine.
Kompanije i institucije su požurile da ih usvoje za bilo šta, od prevođenja tekstova do pružanja usluga korisnicima.
Kreatori politike, aktivisti i organi za provođenje zakona upozoravali su, međutim, od samog početka da bi se ti alati mogli koristiti za iznuđivanje novca, uništavanje reputacije, uticaj na izbore i iskrivljavanje istorije.
Nekoliko alatki je već javno propalo u istoriji.
Googleov model Gemini izazvao je globalnu kontroverzu u februaru kada je stvorio slike etnički različitih nacističkih vojnika.
UNESCO je također istakao da je ChatGPT u potpunosti “izmislio koncept holokausta utapanjem", dok je Googloev chat-bot Bard izmislio svjedoke kako bi podržao neistine o nacističkim masakrima, prenosi AFP.