Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine (MOBiH), na čelu s ministrom Zukanom Helezom, i pored prijava i žalbi raznih ponuđača da nove uniforme i čizme koje su nabavljene za Oružane snage BiH ne zadovoljavaju uslove koji su bili predviđeni tenderom teškim 6,1 milion KM, nastavlja s novim javnim konkursom za nabavku odjeće i obuće za potrebe vojnika Oružanih snaga BiH u iznosu od 19,5 milona.
Posljednji ugovor od ukupno tri je potpisan u martu prošle godine s firmom Koteks iz Tešnja, ali je nakon toga izražena sumnja da uniforme ne ispunjavaju sve potrebne specifikacije niti uvjete.
Vještačenja u Hrvatskoj
Tada su vještačenja u Hrvatskoj, a potom i Njemačkoj, pokazala da su uniforme koje su nabavljene od firme Koteks slabijeg kvaliteta i da nakon pranja postaju kraće za četiri centimetra.
Čak je tada utvrđeno da blijedi i boja i da nije zadovoljavajuća.
No, MOBiH je sve to zanemarilo i nastavilo s poslom s Koteksom s istim specifikacijama.
Već 20. decembra dogovorena je nova isporuka uniformi koje ne ispunjavaju uvjete tako da će, kako stoje stvari, vojnici dobiti uniforme čiji kvalitet ne ispunjava uvjete koji su propisani tenderom.
Sumnja se da kompanija Koteks, u stvari, analizu materijala radi u jednoj svojoj sestrinskoj kompaniji koja onda izdaje 'papir' da je sve u redu.
Tender ne štima
Da sam tender ne štima i da u cijeloj priči nešto smrdi, pokazuju i pitanja koja brojne kompanije postavljaju, a koja se mogu vidjeti ako se preuzme tenderska dokumentacija koja je javno dostupna.
Brojne kompanije postavljale su pitanja koja u stvari ukazuju na propuste samog tendera. Jedno od ključnih pitanje odnosi se na sam materijal za uniforme.
Naime, u tenderu se navodi spacifikacija materijala, no zainteresiranim kompanijama očito nije jasno kako doći do tog materijala, a pogotovu za 45 dana, koliko je propisano tenderskom dokumentacijom.
Prema Raportovim informacijama, za ovako kratko vrijeme nije moguće ispuniti traženu specifikaciju.
Upravo zbog toga nije ni rađena superanaliza materijala već nabavljenih uniformi u nekoj od trećih nezavisnih laboratorija kao na primjer Njemačkoj, Italiji i slično... jer bi ona otkrila da su raniji nalazi lažirani.
Zanimljivo je da je 30. maja ove godine Generalnom inspektoru MOBiH podnesena prijava zbog zloupotrebe položaja, kada je u pitanju nabavka uniformi i čizama.
U prijavi je detaljno opisano kako se zapravo dolazi do opreme koja nije one kvalitete koja je tražena, ali se lažno predstavlja kao da jeste.
Azijsko tržište
"Dio materijala (20 do 25%) nabavlja od nama i vama poznate fabrike materijala u R. Hrvatskoj u originalnom pakovanju – bale i iste skladišti u svom glavnom magacinu.
Svi uzorci za laboratorijske analize se uzimaju iz tih količina i po pravilu odgovaraju vašim traženim parametrima.
Preostale količine potrebnog materijala se nabavljaju na azijskom tržištu i te količine se čuvaju u posebnom magacinu.
Cijene materijala azijskog porijekla su niže i do 300%", navodi se u prijavi.
Odgovornost i obaveza MOBiH, kako se navodi, jeste da spriječi ovakve manipulacije, uz ozbiljan sistem kontrole, na način da za ovakve i slične milionske projekte angažuje svoje najbolje ljude iz civilnog i vojnog sektora, uključi u sam proces kontrole kvaliteta i visoko pozicionirane službenike i oficire i preduzme sve ostale potrebne radnje u cilju vršenja kontrole u skladu sa dokumentima koje je samo MOBiH propisalo.
Za ranije isporučene uniforme i obuću "moraju se uzeti uzorci za sveobuhvatnu, a ne djelomičnu analizu uz prisustvo obje strane (kupca i proizvođača/dobavljača) na način da se analiziraju gotovi komadi odjeće i obuće, a što je također propisano tehničkim dokumentom MOBiH.
Uzorci se moraju uzeti iz različitih serija", navodi se u upozorenju i prijavi koja je stigla na adresu Ministarstva odbrane, a koja se očito ignorira.
U prijavi se dalje ističe da je proizvođač dužan da informira Ministarstvo o svim pogonima u kojima se uniforma pravi, ali da je po ugovoru dužan da sve poslova obavi u jednoj firmi.
Gotovi proizvodi
"Pored analiza gotovih proizvoda iz Vašeg sadašnjeg ugovora dužni ste na isti način obavljati laboratorijske analize i druge ranije isporučene gotove proizvode koje imate u rezervi u skladištu, uključujući cipele, polo majice i donji veš, vodeći računa da ne ponovite greške koje ste već jednom napravili prilikom uzimanja, označavanja i slanje uzoraka, pri čemu se sve radnje moraju obaviti u prisustvu obje strane (kupac i proizvođač/dobavljač)", ističe se u prijavi.
U prijavi se navodi da je veoma je važno da se laboratorijske analize urade u nekoj od poznatih evropskih laboratorija, kao na primjer u Njemačkoj, i u saradnji sa predstavnicima Ambasade Njemačke u Bosni i Hercegovini.
"Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine mora podići stepen kontrole na drastično viši nivo.
Ako ista kompanija proizvodi i isporučuje istu odjeću ili obuću prema istoj tehničkoj dokumentaciji, po približno istim cijenama za određene članice NATO-a ili OS Bosne i Hercegovine, odjeća ili obuća za Bosnu i Hercegovinu uglavnom je drastično lošije kvalitete, a sve zbog neadekvatne kontrole koja se provodi u BiH", navodi se u prijavi.