Prvo su se morali nositi s američkim višecijevnim raketnim bacačem HIMARS, zatim s britanskim krstarećim raketama Storm Shadows, a sada im muke zadaju i ukrajinski dronovi bombarderi Vampire. Ukrajina kaže da su njezini dronovi bombarderi postali takva noćna mora za rusku vojsku da su ih prozvali "babarogama". U slavenskoj mitologiji babaroga je zla vještica koja napada ljude kad padne mrak.
Dron bombarder Vampire ukrajinska je brza bespilotna letjelica koja noću uništava ruske tenkove i oklopna vozila iz velike blizine. Ti dronovi mogu letjeti brzinom od oko 23 metara u sekundi i nositi teške eksplozivne naprave, što im daje prednost u odnosu na druge bespilotne letjelice koje mogu letjeti noću i identificirati neprijatelja pomoću termalnih kamera. U rusko-ukrajinskom ratu dronovi imaju značajnu ulogu.
Obje strane koriste ih za izviđanje, ali i za smrtonosne napade. Ukrajinski dronovi domaće proizvodnje Vampire najčešće gađaju ruske tenkove i oklopna vozila, a korišteni su i tokom udara na skladište streljiva u blizini Bahmuta.
Mihajlo Fedorov, ukrajinski ministar za digitalnu transformaciju, u augustu je objavio video koji prikazuje sobu punu "babaroga" dronova, rekavši kako će 270 bespilotnih letjelica biti upućeno na prve crte ratišnice u istočnoj i južnoj Ukrajini kao "podrška našim vojnicima tokom protuofanzive". Fedorov je prije za Newsweek izjavio kako je Ukrajina na putu da postane svjetski lider u proizvodnji bespilotnih letjelica.
"Posljednjih 18 mjeseci izazvalo je veliku promjenu u ukrajinskoj proizvodnji dronova. Ukrajinska industrija danas proizvodi različite bespilotne letjelice, uključujući FPV (pogled iz prvog lica), udarne dronove, bombardere i bespilotne letjelice velikog borbenog radijusa djelovanja. Prije sveobuhvatne invazije Moskve ukrajinska je industrija bila uglavnom usredotočena na zračno izviđanje", objasnio je Fedorov.
Ove je sedmice snimak moćnog drona Vampire podijelilo i ukrajinsko Ministarstvo odbrane, nazvavši ga "noćnom morom za Ruse".
"S kapacitetom nošenja tereta do 15 kilograma i dometom leta do deset kilometara, ovaj dron postao je prava noćna mora za Ruse", stoji u videozapisu.
Ukrajina tvrdi da je od početka ruske invazije njezina proizvodnja dronova porasla više od sto puta. Mnoge manje i veće kompanije u Ukrajini počele su razvijati vlastite bespilotne letjelice, poput kompanije Ukrspecsystems koja proizvodi izviđačku letjelicu Shark na daljinsko upravljanje ili kompanije UkrJet i njezina kamikaza drona Beaver koji navodno može prijeći udaljenost do 1000 kilometara.
Ukrajinska je vlada ove godine izdvojila više od milijardu dolara za industriju proizvodnje dronova, piše Jutarnji list. Osim što su jeftiniji od ostalog oružja, dronovi su također precizniji od tradicionalne artiljerije i mogu se koristiti u mapiranju situacije na bojnom polju u stvarnom vremenu, uništavanje tenkova, oklopnih vozila i skladišta te za zaustavljanje ruskog napredovanja.