Još jedna osoba oboljela je od ptičje gripe u Sjedinjenim Američkim Državama, ali ovaj put javnozdravstveni službenici ne znaju kako je zaražena visoko patogenim virusom avijarne influence (HPAIV).
Srećom, pacijent je ozdravio, ali predstavlja 14. slučaj zaraze ptičjom gripom u SAD-u ove godine. Ono što je zabrinjavajuće jest činjenica da je ovo prvi slučaj kod kojeg nije utvrđena "neposredna poznata izloženost životinjama", prema informacijama Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).
Raniji slučajevi bili su povezani s radnicima koji su virus dobili od bolesnih životinja na farmama peradi ili mliječnim farmama. Međutim, ovaj novi slučaj predstavlja zagonetku koju CDC pokušava riješiti. Dana 22. avgusta, odrasla osoba iz Missourija testirala je pozitivno na ptičju gripu u bolnici u toj saveznoj državi, gdje su prethodno samo perad i divlje ptice bile zaražene sojem H5N1.
Na početku, pacijent je testiran na influencu A, no nije odgovarao nijednom poznatom ljudskom podtipu. Daljnji testovi otkrili su da je pacijent zaražen ptičjom gripom, koja se trenutno širi među divljim i domaćim pticama te sisavcima diljem SAD-a, Europe, Južne Amerike, Afrike, dijelova Azije i Antarktika.
Unatoč tome što pacijent nije imao poznat kontakt sa životinjama, postoji mogućnost da je bio izložen zaraženoj životinji, a da toga nije bio svjestan. Službenici CDC-a sada sekvenciraju virusni genom kako bi bolje razumjeli odakle je patogen došao i kako se mogao prilagoditi da zarazi sisavce poput ljudi.
Mala prijetnja širenja, ali zabrinjavajući simptomi
Zasad, pacijent iz Missourija nije prenio virus na svoje bliske kontakte, a budući da do sada nije zabilježen prijenos s čovjeka na čovjeka, CDC još uvijek procjenjuje prijetnju ptičje gripe za javnost kao "nisku".
"Rizik od trajne transmisije ili zaraze među općom populacijom ostaje nizak“, potvrdilo je Ministarstvo zdravlja i socijalnih usluga Missourija.
Međutim, činjenica da je ovaj pacijent završio u bolnici izaziva zabrinutost. Još uvijek nije jasno jesu li njihovi teški simptomi uzrokovani samim virusom ili su posljedica postojećih medicinskih stanja.
Zabrinutost zbog mogućih mutacija virusa
Zamjenik direktora CDC-a, Nirav Shah, u julu je u intervjuu za The Guardian izjavio kako tim pažljivo prati ozbiljnost ptičje gripe kod ljudi, budući da bi to moglo signalizirati da virus mutira na način koji bi mogao predstavljati opasnost za javno zdravlje.
"Ako bismo vidjeli pojedince bez ikakve veze s farmama ili izlaganjem peradi kako razvijaju simptome, to bi bilo izuzetno zabrinjavajuće“, izjavio je Shah.
Nedavni slučaj iz Missourija prvi je otkriveni slučaj ptičje gripe u sklopu nacionalnog sustava za nadzor gripe, pod kojim se neobični oblici influence šalju na daljnje testiranje. Ovaj incident naglašava važnost kontinuiranog praćenja i istraživanja kako bi se spriječila potencijalna prijetnja ptičje gripe za ljude.