Dok većina mladih u Bosni i Hercegovini razmišlja o odlasku postoje i grupe mladih koji svoju budućnost vide u BiH, u svojim lokalnim zajednicama gdje glasno generišu svoje zahtjeve za promjenama koje bi im život u mjestima odrastanja učinile boljim.
Uoči nadolazaćeg Međunarodnog dana mladih (12. avgust) grupa volontera iz Velike Kladuše i Bijeljine u svojim lokalnim sredinama odlučila je poslati poruku vlastima kako vide svoj grad u budućnosti.
U okviru projekta „Danas nismo, sutra jesmo“ ispred Starog hotela u Velikoj Kladuši je postavljen crtež koji predstavlja viziju Velike Kladuše u budućnosti i kako bi ona mogla izgledati. Svi građani mogli su učestvovati u izradi murala i tako dati svoj pečat viziji grada.
Nudžejma Karajić, koordinatorica projekta kaže kako je glavni cilj potaknuti lokalne vlasti na razmišljanje o strategiji urbanog planiranja i razvoja.
“Aktivno smo uključili kreativne i optimistične mlade ljude. U suštini ova aktivnost, kao i cjelokupan projekat, predstavlja podstrek vlastima da promišljaju urbanistički, ali i da građani imaju neku viziju budućnosti s obzirom da svi živimo od danas do sutra. Ni ne razmišljamo o nekim idejama za 50-ak godina kako bi se šta moglo promijeniti”, rekla je Karajić.
Kenan Tršić student i član projekta "Danas Nismo, Sutra jesmo" iz Bijeljine kaže kako je u izradi murala učestvovao veliki broj mladih, ali i djece.
U Bijeljini uz pomoć gradske uprave Bijeljine smo imali masivan odziv pogotovo mladih i djece gdje smo se družili, okupljali i gdje su građani pokušali prepoznati svoj grad. Mislim da smo ih podstakli na razmišljanje o tome kako bi Bijeljina mogla u budućnosti izgledati”, kaže Tršić.
Građani, a posebno mladi mogu i moraju biti generatori promjena. Zato je angažovanost mladih itekako bitna za demokratizaciju svakog društva. Ovim i sličnim aktivnostima jača se svijest o ulozi mladih u društvu.
“Cilj nam je probuditi nadu za bolje sutra u BiH tačnije za bilo koje mjesto/grad u BiH. Mural predstavlja viziju mladih kako bi moderni gradovi trebali izgledati u budućnosti i čak podstaći građane pogotovo mlade da preko gledanja i crtanja mozaika razmišljaju koje bi promjene bile poželjne za okolinu”, zaključuje Tršić.
Zajednički projekat mladih iz dva bh. grada finansirala je nevladina organizacija Humanity in Action.