Region

Uoči važnog samita u Berlinu, njemački mediji javljaju: Ovo postaje sve neugodnije za Vučića

Aleksandar Vučić kaže da je ispao najgluplji predsjednik na svijetu

Njemačka pojačava pritisak na Srbiju da se priključe sankcijama Rusiji, navodi list Welt tvrdeći da je situacija sve neugodnija za Vučića.

Izvori lista iz njemačke Vlade navode da bi svrstavanje uz Rusiju imalo posljedice po Srbiju, prenosi DW.

Berlin zahtjeva od Srbije odnosno Vučića da se odluči ili za put u EU ili za partnerstvo sa Rusijom.

„Nužnost odluke sve je veća s obzirom na geopolitički razvoj“, rekao je neimenovani predstavnik Vlade novinaru lista.

Kako se dalje navodi, u Berlinu su bili „iznenađeni i razočarani“ kad je Srbija potpisala Plan konsultacija ministarstava vanjskih poslova sa Rusijom. Kako kažu, to ne ide u prilog očekivanju da Beograd uvede sankcije Rusiji.

Taj plan, koji je naišao na kritike Zapada, u septembru su potpisali bivši srbijanski šef diplomatije Nikola Selaković i ruski kolega Sergej Lavrov u Njujorku. U Beogradu su kasnije tvrdili da je u pitanju neformalni plan konsultacija.

Kako dalje kaže izvor Welta, u Berlinu preovladava utisak da je srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić iskusan političar svjestan sadašnje pozicije između EU i Rusije.

„Bit će sve neprijatnije sjediti na toj ogradi“, kaže taj izvor.

Navodi se da Vučić može očekivati podršku njemačke Vlade ukoliko odluči da vodi zemlju ka EU. „Ako se odluči za drukčiji put, to će imati posljedice“, dodao je izvor.

Pred važan Samit o Balkanu

U Berlinu se inače ovih dana vodi živa diplomatija u vezi sa Balkanom. Tamo se okupio veliki broj poznavalaca regiona i političara, a uoči samita Berlinskog procesa na kojem bi u četvrtak (3. novembar) trebalo da budu potpisani sporazumi o slobodi kretanja i priznavanju dokumenata između zemalja Zapadnog Balkana.

Novi potpredsjednik srbijanske Vlade i ministar odbrane Miloš Vučević rekao je nedavno da Vlada „ne razmatra“ uvođenje sankcija Rusiji.

On je ukazao da su i dalje na snazi zaključci Savjeta za nacionalnu bezbjednost. Oni su izdati po samom početku rata u Ukrajini. Tamo se navodi da Srbija poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, te da odbija uvođenje sankcija Moskvi.