Politika

Upozorenje iz USK: Ako se jedan migrant zarazi, imat ćemo epidemiju

Veliki broj migranata na ulici predstavlja ogroman zdravstveno-epidemiološki rizik za građane Bihaća, Unsko-sanskog kantona, ali i cijele BiH. Potvrdila je to za Raport i šefica Kriznog štaba Ministarstva zdravstva USK dr. Nermina Ćemalović.

„Imamo potvrđene slučajeve koronavirusa, a migranti su još tu, njih 2.000 slobodno i u grupama hoda gradom. Ponovo smo naložili da budu izmješteni iz centra Bihaća, ali to je vrlo teško napraviti, jer ih je mnogo u privatnom smještaju, napuštenim kućama. Gradonačelnik Bihaća je rekao da će biti osposobljen centar Lipa, ali to se još nije dogodilo, što u ovom trenutku otežava situaciju“, kaže Ćemalović.

Dok građani Bihaća poštuju naredbe Kriznog štaba i ne okupljaju se te svode kretanje na minimum, Ćemalović govori da migranti ne poštuju mjere.

„U kampovima je, također, situacija teška. Iako su pod ljekarskim nadzorom, u svakom kampu u USK ih je mnogo i nemoguće je poštovati uputu da se ne približavaju na metar udaljenosti. Za sada niti jedan nema simptome koji bi ukazivali na sezonsku gripu, niti na koronavirus. Tražimo pomoć od Ministarstva civilnih poslova i Ministarstva sigurnosti, kako bi ti ljudi bili adekvatno zbrinuti“, ističe Ćemalović.

Na pitanje, postoji li protokol u slučaju da među migrantima u Bihaću neko bude pozitivan na koronavirus, Ćemalović kaže kako bi to bio težak scenarij, jer bi se u tom slučaju razvila epidemija među njima.

„Imamo kontejnere koje smo predvidjeli za situaciju da među migrantima bude pozitivnih. Boravili bi izolirani, imali bi odvojene toalete i odvojeno bi dobijali hranu“, ističe Ćemalović.

Dodaje da je svim migrantima iz kampova zabranjen izlazak te da se situacija drži pod kontrolom zahvaljujući policiji.

„Drugi problem je što oni stalno dolaze, bude ih po 50 novih pred Birom. U ovom broju i pod ovim uvjetima teško ih je kontrolirati. Moraju biti izmješteni iz grada što prije, a za to pozivam državne strukture da nam pomognu“, kaže Ćemalović.