Jedan od najsjajnijih objekata u svemiru upravo je dobio uslikan u krupnom planu.
Koristeći svemirski teleskop Hubble, astronomi su odredili kvazar nazvan 3C 273, udaljen oko 2,5 milijarde svjetlosnih godina od Zemlje. To je jedan od najbližih kvazara Zemlji i izuzetno svijetao, što ga čini glavnom metom za razumijevanje sila koje osvjetljavaju ove fascinantne galaksije.
Nova opažanja otkrivaju neke od različitih struktura galaksije koje nikada prije nismo uspjeli otkriti, što ne samo da nam govori o samom objektu – ono potvrđuje novu metodu za razumijevanje rada kvazara.
"Zahvaljujući Hubbleovoj moći promatranja, otvaramo nova vrata za razumijevanje kvazara", kaže astronom Bin Ren sa Zvjezdarnice Côte d'Azur i Université Côte d'Azur u Francuskoj. "Moji kolege su uzbuđeni jer nikada prije nisu vidjeli ovoliko detalja."
Kvazari izazivaju strahopoštovanje – među najsvjetlijim objektima u svemiru, iza izbijanja gama zraka i supernova. Međutim, za razliku od drugih svijetlih objekata, kvazari ostaju u blizini. Smatra se da ih pokreću supermasivne crne rupe koje vrebaju u srcu svake galaksije, piše Science Alert.
Crne rupe ne emitiraju svjetlost koju sami ne možemo otkriti. Ali plin i prašina oko crne rupe koja se hrani ima. Taj se materijal vrtloži okolo u disku, padajući na crnu rupu s njenog unutarnjeg ruba. Gravitacija i trenje unutar diska toliko su visoki da ga zagrijavaju do nevjerojatnih temperatura, uzrokujući da materijal plamti svjetlom u cijelom spektru, posljednji krik sjaja prije nego što zauvijek nestane u tami.
To je svjetlo koje vidimo kada gledamo kvazar. Ali svi su stvarno daleko; a čak i oni koji su bliže toliko su svijetli da je teško razlučiti značajke. 3C 273 nije najbliži kvazar Zemlji, ali je među najsjajnijim iz naše perspektive, sjaji svjetlošću trilijuna Sunaca, svih upakiranih u sićušni galaktički centar. Toliko je svijetao da ga možete vidjeti teleskopom u dvorištu, čak i preko 2,5 milijardi svjetlosnih godina.
Kako bi vidjeli strukture koje bi se mogle skrivati u ovom svjetlu, nova Hubbleova promatranja koristila su Space Telescope Imaging System (STIS) za izradu improviziranog koronagrafa koji zaklanja najsjajniji izvor svjetlosti. To je pomalo kao da držite ruku ispred svojih očiju kada netko svjetli svjetiljku ravno u vas – omogućuje vam da vidite druge stvari koje svjetlo osvjetljava, a da vas ne zaslijepi odsjaj.
Nova promatranja, osam puta bliža od svih dosad dobivenih, otkrila su nikad prije viđene detalje u strukturama oko središta kvazara, unutar radijusa od 16.000 svjetlosnih godina.
Istraživači su identificirali male mrljice koje bi mogle biti satelitske galaksije ili komadići materijala u procesu preuzimanja od strane kvazara. Također su pronašli novi mlaz jezgre i tajanstvenu nit u obliku slova L koju tek treba identificirati.
Osim toga, napravili su nova mjerenja astrofizičkog mlaza lansiranog vanjskim magnetskim poljem crne rupe, koji se proteže 300.000 svjetlosnih godina u međugalaktički prostor, ograničavajući njegovo kretanje tijekom vremenskog okvira od 22 godine. Ova analiza je otkrila da se čini da se mlaz kreće brže što se više udaljava od crne rupe.
Što to sve znači i mehanizmi koji stoje iza toga tek će se razotkriti. Dobivanje podataka je važan korak koji će omogućiti astronomima da provedu dublje analize kako bi bolje razumjeli kako 3C 273 u određenom, tako i, nadamo se, ponašanje kvazara općenito.
"S finim prostornim strukturama i kretanjem mlaza, Hubble je premostio jaz između male radiointerferometrije i opservacija velikih optičkih slika, i tako možemo poduzeti promatrački korak prema potpunijem razumijevanju morfologije domaćina kvazara", kaže Ren .
"Naš prethodni pogled bio je vrlo ograničen, ali Hubble nam omogućuje da detaljno razumijemo kompliciranu morfologiju kvazara i galaktičke interakcije. U budućnosti, daljnji pogled na 3C 273 u infracrvenom svjetlu sa svemirskim teleskopom James Webb mogao bi nam dati više tragova."