Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV) organizira u Neumu 23. i 24. aprila Konferenciju predsjednika sudova, te Konferenciju glavnih tužilaca u BiH.
U fokusu obje konferencije bit će teme procesuiranje predmeta korupcije i organizovanog kriminala u BiH. Bit će govora i o svim drugim aktuelnim temama iz oblasti pravosuđa.
Od analize rada tužilaštava u BiH u ovoj godini, preko izazova u procesu unapređenja efikasnosti kvalitete rada u sudovima, pa do teme o sukobu interesa i nespojivosti dužnosti sudija i tužitelja s drugim dužnostima i do rasprave o novim kriterijima za ocjenjivanje rada tužilaca.
Uz čelnike državnih i entitetskih čelnika pravosudnih institucija, konferencijama će prisustvovati i predstavnici Delegacije EU u BiH i EU4JUSTICE projekta u našoj zemlji, uz čiju pomoć će skup biti i realiziran.
Važni pokazatelji
Kako saznaje Raport, do sada je učešće na konferencijama glavnih tužilaca i predsjednika sudova potvrdio i veliki broj njih iz entiteta RS.
U normalnim okolnostima ovo ne bi bila posebna vijest, ali s obzirom na aktuelnu situaciju u Bosni i Hercegovini, to je svakako važno naglasiti.
Prije svega iz razloga što je to pokazatelj da se ni čelnici sudova i tužilaštava iz entiteta RS ne obaziru na negiranje Suda BiH, VSTV-a i Tužilaštva BiH od Milorada Dodika, predsjednika RS i bjegunca od bh. pravosuđa koji je ranije prijetio svima onima koji se nisu odazvali njegovom pozivu da napuste, kako pravosudne, tako i ostale institucije BiH.
Iako o temi odziva sudija i tužitelja na skupove koje organiziraju državne pravosudne institucije u tim institucijama nerado govore, pravdajući to željom da dodatno ne izlože pritisku sve one koji dolaze iz entiteta RS i ne postupaju po neustavnim zakonima donesenim u NSRS, važno je reći da se ovakvoj praksi ne smije podleći.
Nema mjesta za 'ne talasajte' i 'nevidljivost'
Jer, bez obzira na to što su svi nositelji pravosudnih funkcija na nivou BiH, a koji dolaze iz entiteta RS, kao i oni koji u tom entitetu rade i sarađuju s pravosudnim institucijama na nivou BiH našli na udaru čelnika RS jer im se nisu pridružili u napadu na ustavni poredak i kršenje bh. zakona, sudije i tužitelji iz RS ne bi smjeli pristati na to da postanu 'nevidljivi', niti da se oko njihovog nastavka rada 'ne talasa'.
Jer, uprkos svemu što su u posljednje vrijeme proživjeli od vlasti u RS, sudije i tužitelji koji dolaze iz tog entiteta moraju zadržati svoj autoritet, integritet i profesionalizam, a što potvrđuju i svojim dolaskom i učešćem na konferencijama koje organizira VSTV BiH, kojeg pak, režim u RS ne priznaje.
Osim toga, to je važno i saopćiti javnosti koja mora i treba vidjeti da su država i zakoni i u konačnici pravosuđe kao treći stub vlasti u BiH, jači od onih koji ih krše i gaze.
Ako svi vidimo da bjegunci od bh. pravosuđa koriste trenutnu procjenu rizika njihovog privođenja pred Tužilaštvo BiH i Sud BiH i uprkos centralnoj potjernici gotovo pa slobodno putuju, onda se mora reći i da nisu uspjeli u naumu da 'sruše' pravosudni sistem u BiH, a čiji su najveći i glavni resurs ljudi. I iz RS i iz FBiH, a oni i dalje zajedno rade u svim pravosUdunim institucijama i u entitetima i na nivou BiH.