Nauka

Uskoro ćemo jednu kometu gledati golim okom. Njen trag podsjeća na svemirski brod iz Star Warsa

12P/Pons-Brooks trag

Astronomi su uočili kometu koja se pojavljuje 'jednom u životu' te čiji trag podsjeća na svemirski brod Han Soloa iz Star Warsa. Dobra vijest za znatiželjnike je što će ga uskoro moći vidjeti bez pomoći teleskopa.

Kometa pod imenom 12P/Pons-Brooks, 20. je jula naglo posvijetlia 100 puta nakon što su dijelovi krhotina i leda s njega odletjeli u svemir. Ovaj mu je manevar dao oblik potkove koji su znanstvenici usporedili sa svemirskim brodom Millennium Falcon iz Ratova zvijezda. Kometa će se našem Suncu najbliže približiti sljedeće godine, nakon što pored naše planete protutnji na udaljenosti od oko 232 miliona kilometara 2. juna 2024.

Najuzbudljivija stvar vezana uz ovaj događaj je što će ga dio stanovnika Zemlje moći pratiti neposredno nakon pomrčine Sunca. U Sjevernoj Americi događaj će se desiti 8. aprila 2024.

Iako je možda moguće vidjeti kometu golim okom kometa je najbolje gledati dvogledom.

'Trebao bi biti vidljiv, garantovano je da će postati puno svjetliji, samo na normalan način sve komete postaju puno svjetliji' kažu astronomi.

Stručnjaci nisu sigurni zašto je kometa 12P/Pons-Brooks, koja kruži oko Sunca svake 71 godine, tako drastično posvijetlio posljednjih tjedana. Jedan od potencijalnih razloga mogao bi biti aktivan ledeni vulkan.

'Revolucionarna je ideja da unutar kometa imate tekućinu, a naučnici se decenijama s tim nikada nisu pomirili' prenosi Business Insider. 'Kada vidite ovu kometu kako radi ono što radi, ne možete to objasniti a da ne kažete: 'Pored čvrstih tvari i plinova, unutar kometa postoje i tekućine zbog kojih se on ponaša na vrlo neobičan način'.

Ovo otkriće podupire teoriju da komete nisu samo donijeli vodu na Zemlju, već da su također pomogli u širenju klica života na našoj planeti.

'Komete dolaze iz Oortova oblaka koji je daleko izvan orbite Neptuna i Urana', rekao je Edward Gomez iz opservatorija Las Cumbres u Cardiffu u Walesu.

'To su sve stvari koje su ostale od nastanka Sunčevog sistema. Sve što se formiralo u planete razvijalo se 4,5 milijardi godina (kroz geofizičke procese i vremenske uvjete), ali Oortov oblak je ostao netaknut. On nam daje sjajnu sliku uvjeta u našem sustavu prije nastanka planeta te otkriva tajne njihovog nastanka'.

Izbijanje kometa 12P/Pons-Brooks 20. jula je otkrio Elek Tamás sa zvjezdarnice Harsona u Mađarskoj u gradu Nyiregyhaza. Kasnije su ga snimili članovi obrazovnog projekta Comet Chasers koji vodi Helen Usher s Otvorenog univerziteta Cardiff u Velikoj Britaniji, koristeći Faulkesov teleskop.

Kometa je vjerovatno izbacio 10 milijardi kilograma prašine i leda u svemir, kaže Carrie Holt sa Univerziteta Maryland u razgovoru za Scientific American. Dok će većina ljudi morati pričekati do sljedeće godine da vidi komet, astronomi amateri moći će ga uloviti sada i to pomoću teleskopa od 150 mm usmjerivši ga prema zviježđu Drakona na sjevernom nebu.