Ekonomija

Uspješno provedena priprema za validaciju uzajamnog priznavanja programa Ovlaštenih privrednih subjekata UIO

Usklađivanjem carinskih procedura i smanjenjem administrativnih opterećenja, CEFTA region će uskoro biti spreman za značajan napredak ka efikasnijem ekonomskom povezivanju, ocijenili su učesnici pripremne misije za validaciju AEO programa Uprave za indirektno/neizravno oporezivanje Bosne i Hercegovine.

U Sarajevu je od 12. do 14. novembra organizovana priprema za validaciju programa Ovlaštenih privrednih subjekata (OPS/AEO) Uprave za indirektno/neizravno oporezivanje Bosne i Hercegovine, sa ciljem da se Uprava podrži u pripremi zvanične CEFTA validacione misije uzajamnog priznavanja AEO programa u cijelom regionu.

Tanja Bošković, menadžerka projekta u GIZ-u, je naglasila značaj koji pilot validacija AEO programa ima za Upravu za indirektno/neizravno oporezivanje – Uprava će na ovaj način moći zaista spremno dočekati zvaničnu misiju koja će donijeti odluku o validaciji njihovog AEO programa. “Odluka o procedurama validacije AEO programa CEFTA strana je donešena na ministarskom nivou i ima za cilj stvaranje konkretnih koristi za privredu, što se očekuje u bliskoj budućnosti. Okupili smo ključne aktere kako bismo u sljedećoj fazi, uz podršku evaluatora iz CEFTA-e i DG TAXUD-a, uspješno obavili sam proces validacije. Cilj ove inicijative je uzajamno priznavanje programa AEO u CEFTA ekonomijama, što je ključni element u olakšavanju prekogranične trgovine i jačanju sigurnosti unutar lanca snabdijevanja u regionu”, ocijenila je ona.

Jerome Benausse, predstavnik Generalnog direktorata Evropske komisije za susjedstvo i pregovore o proširenju (DG NEAR), pohvalio je napore Uprave za indirektno/neizravno oporezivanje Bosne i Hercegovine u razvoju programa Ovlaštenog privrednog subjekta (AEO). „Saradnja unutar CEFTA okvira može poboljšati poslovne prilike u regionu i donijeti koristi građanima. Regionalna saradnja u ovoj oblasti je takođe ključna za dalje unaprjeđenje pristupa regiona jedinstvenom tržištu EU,“ izjavio je Benausse, naglašavajući važnost međusobnog priznavanja AEO programa.

Olivera Ceni Bardiqi, predstavnica CEFTA Sekretarijata u Briselu, istakla je potencijalne koristi za privredu koje program AEO može donijeti kroz uspostavljanje međusobnog povjerenja između carinskih organa i poslovne zajednice. „Cilj misije je da vidimo kako su principi saradnje u okviru AEO programa u BIH razvijeni,“ dodala je Bardiqi, napominjući da je u regionu već validiranalo pet AEO programa, dok se od Bosne i Hercegovine očekuje da uskoro i zvanično podnese zahtjev za validaciju.

Milena Davidović, predstavnica Uprave za indirektno/neizravno oporezivanje BiH, naglasila je značaj priznavanja ovog programa za Bosnu i Hercegovinu. „Nadamo se da će naš program brzo biti priznat i da ćemo uspješno provesti sve potrebne kontrole,“ izjavila je Davidović, dodajući da Uprava očekuje dalju podršku dosadašnjih partnera u ovom važnom procesu.

Status Ovlaštenog privrednog subjekta (AEO), koji privrednicima dodjeljuju carinski organi, pokazuje najviši stepen povjerenja prema privrednim subjektima koji su uključeni u međunarodni lanac trgovinske razmjene, a privrednicima koji ispunjavaju kriterijume donosi koristi poput ubrzanja carinskih postupaka, smanjenja troškova poslovanja, uštede vremena i prepoznatljivosti na domaćem i međunarodnom terenu. Sa sticanjem uslova da program bude priznat na nivou CEFTA regiona, kompanije mogu da koriste iste dobrobiti koje im status donosi i u ostalim potpisnicama CEFTA-e.

U okviru priprema za validaciju AEO programa u BiH, učesnici su posjetili tri kompanije imaoce AEO statusa - DB Schenker, DHL i NELT Bosna i Hercegovina, sa ciljem procjene njihove usaglašenosti sa standardima AEO programa. Nakon posjete učesnici su predstavili preliminarne nalaze i predložili preporuke za nastavak procesa validacije AEO programa. Završna faza validacije donijet će dodatne pogodnosti u trgovinskim tokovima i sigurnosnim standardima u BiH i omogućiti bržu i sigurniju trgovinu između Bosne i Hercegovine i EU, kao i u okviru CEFTA regiona, uz jačanje međusobnog povjerenja između carinskih organa i privrede.

Pilot validacija je organizovana u okviru projekta Podrška regionalnoj ekonomskoj integraciji, koji sprovodi GIZ uz podršku Evropske komisije i Njemačkog saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ).