raznolik program

Uspješno zaokruženi 4. Dani umjetnosti Univerziteta u Sarajevu

Raznolik program 4. Dana umjetnosti Univerziteta u Sarajevu, koji je realiziran kroz saradnju Muzičke akademije, Akademije scenskih umjetnosti i Akademije likovnih umjetnosti kako bi se ukazalo na značaj umjetnosti i promovirala istraživačka i umjetnička postignuća nastavnika i studenata ovih institucija, zaokružen je u četvrtak, 30. maja 2024. godine.

U okviru završnog festivalskog dana u sali “Cvjetko Rihtman” promovirano je reizdanje udžbenika Umjetnost solo pjevanja iz 1972. godine u kojoj je čuvena altistkinja i profesorica Bruna Špiler predstavila svoje pedagoške metode savladavanja umjetnosti solo pjevanja.

Ovu značajnu publikaciju predstavile su prof. mr. Adema Pljevljak-Krehić i prof. Vedrana Šimić, profesorice na Odsjeku za solo pjevanje Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Fatima Hadžić, profesorica na Odsjeku za muzikologiju i etnomuzikologiju Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu, te prof. dr. Tamara Karača Beljak, prorektorica za umjetnost i sport Univerziteta u Sarajevu. Promociju je moderirala mr. Nadina Grebović-Lendo, direktorica Biblioteke Univerziteta u Sarajevu.

Prije formalnog dijela predstavljanja ove značajne publikacije, prisutni su imali priliku čuti snimke dvije solo pjesme iz ciklusa “Pjesme moje majke” (Međimorje, kak si lepo zeleno i Imala je majka tri jedine kćerke) Josipa Štolcera-Slavenskog koje je Bruna Špiler snimila za RTV Sarajevo 1966. godine uz pranju gudačkog orkestra Radio-Sarajeva, a pod dirigentskom palicom Radivoja Spasića.

Ovom prilikom predstavili su se i sopranistica Idna Muminović i bariton Tomislav Perić, studenti Odsjeka za solo pjevanje Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu, koji su nastupili uz klavirsku pratnju v. umj. sar. dr. Milana Lucića, saopćeno je iz UNSA.

Nakon promocije, u Galeriji Bosanskog kulturnog centra KS nastupili su nastavnici Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu. Mirna Mlikota-Dizdarević (flauta) i Dina Fejzić (klavir) izvele su Sonatu br. 2 za flautu i klavir S. Zymana, nakon čega je nastupio Adnan Alagić (gitara) koji je svirao djela Junto al Generalife J. Rodriga, Fantaisie Hongroise op. 65 J. K. Mertza i Varijacije na temu Ich bin a Kohlbauern Bub op. 49 M. Giulianija. Koncert je zaokružio Azmir Halilović (harmonika) koji je interpretirao De profundis S. Gubaiduline, Interieur F. Angelisa i Tarantolata C. Jacomuccija.

Ova dva događaja održana su i kao dio programa 17. Majskih muzičkih svečanosti, festivala koji od 2008. godine kontinuirano organizira Muzička akademija UNSA.

Istog dana, u Sarajevskom ratnom teatru odigrana je predstava Tražeći Claire studenatica Akademije scenskih umjetnosti, nastala kao kolektivni diplomski ispit. Predstava, koja je zaokružila program ovogodišnjih Dana umjetnosti Univerziteta u Sarajevu, ostavlja snažan utisak po pitanju tema hraniteljstva i usvojenja i progovara o osjećajima djece koja su usvojena ili smještena u hraniteljske porodice, ali i o tabuiziranim osjećajima često stigmatiziranih roditelja koji iz raznih razloga bivaju prisiljeni ostaviti djecu na skrb u institucijama.

Uloge su tumačile Antonija Julija Blaće, Iman Bubić, Emina Topolović i Ana-Marija Tomić, a mentori su redovni profesor Senad Bašić, vanredna profesorica Arma Tanović Branković te viša asistentica Helena Vuković. U predstavi se pojavljuje i učenica Drama Kids Akademije Mila Barbalić.