Američke sankcije ruskoj banci “Gazprom”, ali i ostalim firmama koje se povezuju s Rusijom i predsjednikom ove države Vladimirom Putinom, stupaju na snagu u petak, 20.decembra.
Ruski sektor
Radi se o novom setu sankcija usmjerenih na ruski finansijski sektor i njenu sposobnost da finansira svoj rat s Ukrajinom, pogađajući Gazprom banku, kao i mnoge druge međunarodno povezane finansijske institucije, entitete i pojedince.
Kako smo ranije pisali, i ove sankcije bi mogle imati efekt na BiH jer kompanija “Energoinvest” ruski plin plaća indirektno preko ove banke, tačnije plaćanje ide preko Srbije, čije će se firme kako stoje stvari također naći pod sankcijama. To je prejučer najavio i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Direktor "Energoinvesta" Mirza Ustamujić, potvrdio je za Raport da sankcije OFAC stupaju na snagu 20.decembra. Pojasnio nam je da kako će BiH plaćati plin i šta se može desiti s snadbijevanjem ovog energenta.
“Pozitivne vijesti dolaze iz Bugarske, koja je osigurala da transport gasa neće predstavljati problem kroz ovu zemlju, uprkos nedavnom izazovu koji se pojavio. Ovo je jako dobra vijest i pokazuje maksimalnu uključenost više ključnih aktera u prevazilaženju problema” – kaže Ustamujić.
Kada su u pitanju sankcije OFAC-a prema "Gazprombanci", Ustamujić kaže da se trenutno razmatraju dva moguća rješenja.
"Prvo rješenje podrazumijeva isključenje trgovine gasom iz navedenih sankcija, dok drugo rješenje uključuje pronalaženje druge moguće ruske banke koja nije pod sankcijama – tvrdi on.
Pitali smo Ustamujića kako "Energoinvest" obezbeđuje svoje uplate i da li je ugrožen cijeli postupak plaćanja nabakve plina putem ove ruske banke?
"Energoinvest osigurava svoje uplate putem odgovarajućih korespodentnih banaka i SWIFT-a, što znači da nije ugrožen u pogledu sankcija. Već sam rekao da tražimo rješenje i da pratimo razvoj situacije.
Ne smije biti blokade
Direktor "Energoinvesta" prokomentirao je i posljednje izjave Ambasade Rusije u BiH u pogledu interesa BiH da smanji ovisnost o ruskom plinu, kazavši da su one zabrinjavajuće.
"Nedavne izjave iz Ruske ambasade izazivaju zabrinutost, naglašavajući potrebu za diversifikacijom i južnom interkonekcijom. Političari koji blokiraju ovaj proces očigledno podržavaju ruske interese u Bosni i Hercegovini, nasuprot interesa građana koji su ih izabrali" – istakao je Ustamujić.