ignorisao upozorenje

Ustavni sud Hrvatske: Milanović ne smije biti mandatar ni ako podnese ostavku

Ustavni sud Hrvartske održao je vanrednu sjednicu vezanu za izbore i angažman Zorana Milanovića u predizbornoj kampanji te nakon objave rezultata.

Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović na konferenciji za medije govori o predmetu s današnje sjednice Ustavnog suda vezanom uz nadzor nad ustavnošću i zakonitošću parlamentarnih izbora održanih 17. aprila.

Rekao je kako je SDP postupao po upozorenju Ustavnoga suda, dok ga je predsjednik Zoran Milanović kršio stoga ne može biti mandatar za sastav Vlade Hrvatske niti premijer, što je ranije najavljivao Milanović.

"Ustavni sud upozorio je 18. marta Milanovića da njegovo kandidiranje na listi bilo koje stranke ili liste te isticanje njega kao kandidata za premijera je nespojivo s njegovim ovlastima predsjednika.

Upozoren je da mora podnijeti ostavku ako se odluči kandidirati. Ustavni sud pozvao je predsjednika i SDP da prestanu s aktivnostima koje su suprotne Ustavu", rekao je Šeparović.

Dodaje da je "Milanović kršio Ustav".

"Ne samo da nije poštivao odluku Ustavnog suda, već se stavio u poziciju sudionika na izborima. Tokom cijele kampanje on je postupao suprotno Ustavu.

Ustavni sud utvrđuje da se svojim izjavama predsjednik republike, a da prethodno nije podnio ostavku, doveo u poziciju da ne može biti mandatar niti predsjednik vlade", rekao je Šeparović, prenosi Index.

Saopćenje Ustavnog suda Hrvatske onosimo u cjelosti:

  1. Upozorenjem broj: U-VII-1263/2024 od 18. martu 2024. (u daljnjem tekstu: Upozorenje od 18. marta 2024.) Ustavni sud Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Ustavni sud) pravodobno je upozorio Predsjednika Republike Hrvatske, g. Zorana Milanovića (u daljnjem tekstu: Predsjednik Republike), da je njegovo kandidiranje na listi bilo koje političke stranke ili nezavisne liste za izbor zastupnika u Hrvatski sabor te isticanje njega kao kandidata za predsjednika Vlade Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Vlada) nespojivo s ustavnim položajem i ovlastima Predsjednika Republike, te načelom diobe vlasti. Predsjednik Republike upozoren je da mora odmah podnijeti ostavku predsjedniku Ustavnog suda, ako se za vrijeme obavljanja dužnosti Predsjednika Republike kandidira za izbor zastupnika u Hrvatski sabor ili istupa u javnosti kao budući kandidat za predsjednika Vlade (tačke 4. i 5. Upozorenja od 18. marta 2024.).
  2. Ustavni sud pozvao je Predsjednika Republike i političku stranku Socijaldemokratsku partiju Hrvatske (SDP) da, uvažavajući stajališta iz Upozorenja od 18. marta 2024., odmah prestanu s aktivnostima koje su suprotne Ustavu, a Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske da, sukladno sa svojim ovlastima, osigura održavanje izbornog procesa u skladu s Ustavom, zakonima i njegovim obaveznim uputama (tačka 7. Upozorenja od 18. marta 2024.).
  3. Ustavni sud naglasio je da će cijeli izborni proces parlamentarnih izbora, od njegovog raspisivanja do proteka roka iz člana 90. u vezi s članom 88. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Ustavni zakon), biti pod strogim nadzorom Ustavnog suda te je upozorio na posljedice propisane člankom 89. Ustavnog zakona (tačka 6. Upozorenja od 18. marta 2024.).
  4. Ustavni sud primjećuje da je 20. marta 2024. Državno izborno povjerenstvo izdalo saopćenje klasa: 012-01/24-01/2, ur.broj: 507-02/01-24-16 u vezi s javnim istupima Predsjednika Republike u kojem je pozvalo Predsjednika Republike da se prilikom svojih medijskih istupa suzdrži od direktnog sudjelovanja u političkoj izbornoj promociji na strani bilo kojeg izbornog sudionika (odnosno koalicije). Državno izborno povjerenstvo također je pozvalo sve sudionike izbornog postupka da, već od njegove prve faze, vode računa o odredbama izbornog zakona, obaveznim uputama Državnog izbornog povjerenstva, kao i stajalištima Ustavnog suda.
  5. Ustavni sud utvrđuje da je politička stranka Socijaldemokratska partija Hrvatske (SDP) postupala po Upozorenju od 18. marta 2024.