Životni stil

Ušteda novca i energije: Košta li nas više kad je klima stalno upaljena ili kad je često palimo i gasimo

Uz trenutne vrućine mnogima je primamljivo ostati u zatvorenom klimatiziranom prostoru, ali to često dolazi uz visoku cijenu. Je li u tom slučaju jeftinije ostaviti klima-uređaj uključen cijeli dan ili ga uključivati i isključivati po potrebi?

Možda ste već načuli nekoga tko tvrdi da je tokom vrlo visokih ljetnih temperatura jeftinije ostaviti klima-uređaj uključen cijeli dan nego dopustiti da vašim domom zavladaju dosadna toplina i vlaga. Naime, ako to dopustite, vaš će se klima-uređaj morati itekako potruditi kako bi snizio novonastalu temperaturu, što može potrajati nekoliko sati i previše opteretiti klimatizacijski sistem. Za mnoge uređaje to može značiti i manje učinkovito hlađenje, češće popravke i veće račune za energiju. No je li sve ovo istina ili običan mit?

Ostavljanje klima-uređaja da radi cijeli dan, čak i kad niko nije kod kuće, nije nimalo učinkovito. Možda mislite da će klima-uređaj potrošiti više energije kako bi ponovno rashladio zagrijani prostor, ali to jednostavno nije istina. Ispravne klime rade istom snagom i troše istu količinu energije bez obzira na to koja je temperatura objekta, samo im za postizanje ugodne rashladne temperature u toplom prostoru treba malo više vremena. Dakle, nije riječ o uštedi nego o komforu - mnogi žele da ih nakon posla, plaže ili treninga dočeka rashlađen prostor.

Osim što će rezultirati većim računima za struju, ako ostavite klima-uređaj da radi cijeli dan u punom kapacitetu, to može pridonijeti i skraćivanju njegova životnog vijeka. Ipak, mnogi stručnjaci ističu da je mnogo lošije za uređaj kad radi u više kratkih ciklusa nego kad je uključen cijeli dan. Sa svime ovime na umu, ako ste vlasnik klimatizacijskog sustava, potrudite se pronaći ravnotežu. Tako, ugasite uređaj kad idete na osmosatni posao, a ako idete na deset minuta do prodavaonice, možda je bolje ostaviti ga uključenog. Procjena je, dakako, na vama.

Dakle, računica je jednostavna: što duže klima-uređaj radi, to su vaši računi za struju viši. Naravno da, kad udare vrućine, niko ne pita za cijenu nego samo zahvalno leži pod klimom i uživa u najdražem hladnom piću. Ipak, postoji nekoliko iznenađujućih razloga zbog kojih su možda vaši računi za struju viši nego što bi trebali biti.

Jedan od najčešćih razloga zbog kojih klime stvaraju visoke troškove je taj što je riječ o starim uređajima koje treba popraviti ili zamijeniti. Takvi će uređaji raditi otežano i time trošiti više električne energije. Popravak ili kupovina novog mogu se činiti kao velika investicija, ali dugoročno gledano, više ćete platiti nepotrebno visoke račune za struju.

Klimatizacijske sisteme treba redovno održavati, a za to je najbolje angažirati profesionalce. Preporuka je obaviti servis jedanput do dva puta godišnje, a ako sami primijetite da nešto nije u redu, ne čekajte ni trenutka nego odmah zovite pomoć. Naime, loš miris ili curenje vode iz klima-uređaja mogu upućivati na pojavu neželjenih gljivica i plijesni.

Vjerovatno ste već upoznati s tim da, kad klima radi, prozori moraju biti zatvoreni. Nadamo se da je većina dosad usvojila tu naviku, ali što ako imate prozore koji nisu pravilno zapečaćeni? Tu nastaje problem jer takvi prozori ispuštaju hladan zrak, zbog čega onda klima-uređaj radi otežano i troši više struje da bi zamijenio zrak koji se cijelo vrijeme gubi.

Kako bi vlasnici klima-uređaja uštedjeli na računima za struju, mnogi stručnjaci preporučuju korištenje programabilnog termostata, koji pametno upravlja temperaturom u kući. Naime, on omogućuje programiranje vašega klima-uređaja da se prilagodi postavljenoj temperaturi u različita doba dana. Pa tako, umjesto da ostavite klimu da radi cijeli dan ili je isključite, možete prilagoditi programabilni termostat kako biste povisili temperaturu prostora dok ste vani. A najzgodnije je to što ga možete postaviti da se vrati na ugodnu temperaturu dok se vraćate kući.

Drugo rješenje je kupovina pametnoga klima-uređaja, kojim možete upravljati putem WiFi-ja. Takvim klima-uređajima ne treba zasebni regulator treće strane jer proizvođač ugrađuje WiFi mogućnosti. Sve što trebate učiniti je preuzeti mobilnu aplikaciju!